Laczkó Dezső emlékkiállítás Veszprémben

NID-1216_laczko

A 150 évvel ezelőtt született legendás hírű tudós, piarista paptanár, gimnázium- és múzeumigazgató emlékére kiállítás nyílt december 9-én Veszprémben, a nevét viselő múzeumban. A

A 150 évvel ezelőtt született legendás hírű tudós, piarista paptanár, gimnázium- és múzeumigazgató emlékére kiállítás nyílt december 9-én Veszprémben, a nevét viselő múzeumban. A megnyitó ünnepséget Jelenits István tartotta. A megemlékezés az egykori múzeumalapító és múzeumigazgató szobránál kezdődött, ahol Borián Tibor piarista tanár méltatta az ünnepelt munkásságát.

Laczkó Dezső a felvidéki Trencsén városában született, s kezdő tanári évei után a Dunántúl közepén, a Bakonyban talált otthonra. Hangsúlyozta, hogy egyetlen piarista sem volt a történelem folyamán, aki 44 éven keresztül egy városban működött volna, mint tanár, tudós, múzeumigazgató. Mikor elöljárói magasabb szintű tudományos helyekre hívták a fővárosba, vagy máshová, nem ment el sosem, mert ide kötötte a táj, az a világ, amelyet kutatott és feltárt a tudomány számára. Méltatta tudományos eredményeit is, melyek nevét Európa- és világszerte ismertté tették. A geológia nem kevesebb, mint kilenc leletet jelez az ő nevével. Legfőbb érdeme, hogy feltárta a Balaton-felvidék és a Bakony földrajzi-geológiai jellemzőit. Hozzátette: főhajtás ez az alkalom a jeles pedagógus előtt is, akinek nevelő munkája tovább él az utódokban. A beszéd után a szobor lábánál ezután elhelyezték a megemlékezés koszorúit, többek között piarista öregdiákok is.

A kiállítást a megyei közgyűlés képviselője, Háry Lenke, a város polgármestere, Porga Gyula és a múzeum jelenlegi igazgatója, Limbacher Gábor meleg hangú köszöntője után Jelenits István piarista szerzetestanár, író nyitotta meg. Átfogó előadásában végigkísérte a piarista rend magyarországi történetét, szerepét a nevelésben, majd Laczkó Dezső színes, sokoldalú, szerteágazó tevékenységét, nyitott személyiségét, értékes kutató- és gyűjtőmunkáját, tudományos publikációit állította fókuszba. A fiatal tanár geológus-kalapáccsal, vállán puskával – mert vadászni is szeretett – bejárta a megye területét, felkutatta értékeit, majd felfedezéseit publikálta is. Miközben a múzeumszervezés és a gyűjtés munkálatait végezte, igen lelkesen tanította a kisgyerekeket az egyszerű ismeretekre. Szűcs Imre, későbbi piarista rendtársa, nekrológját idézve mutatott rá: Laczkó emberséges, mély empátiával rendelkező iskolaigazgató volt, aki törődött és gondoskodott növendékeiről, mint „pater parvulorum", azaz a kicsinyeknek atyja. A város tanítóként, múzeumigazgatóként egyaránt megbecsülte.

Laczkó Dezső nemcsak a diáksereget tanította arra, hogy becsüljék meg egymást, a múltat, hanem egyúttal Veszprém városát is – szelíden és nagyon határozottan. A rendtárs végezetül Illyés Gyulát idézte, aki a háború után újjáépített Lánchídról írta: „Dehogy hal meg a gondolat, míg ember él a nap alatt, itt mindig híd lesz." A múzeum jubileumi ünnepe is azt bizonyítja, hogy nem hal meg a gondolat, nem hal meg a szívnek a gazdasága. Ott mindig híd lesz, itt mindig múzeum lesz, s a múzeumban élet – mondta. Emlékeztetett rá, hogy a veszprémiek egy forrást neveztek el a legendás múzeumigazgatóról, s ez szimbólumértékű gesztus. Azt jelenti: Laczkó Dezső olyan forrás, amelyből azóta is nagyon eleven lelki-szellemi impulzusok fakadnak, s kívánta, hogy ezek táplálják a várost ezután is.

A megnyitó után Rainer Pál régész, aki Regenye Judit régésszel együtt a kiállítás kurátora volt, szakmai tárlatvezetést tartott. Az ünnepségen közreműködött a Budapesti Piarista Gimnázium kis kórusa, Melegh Béla karnagy vezetésével.

A jubileumi tárlat 2011. október 22-ig tekinthető meg a veszprémi Laczkó Dezső Múzeumban.