Pünkösd Nyitrán: Ahol a Szentlélek egybefogja a piarista világot

2026. május 24. Pünkösdvasárnap a nyitrai Árpád-házi Szent László piarista templomban különleges ünnep volt. A világ minden tájáról érkező elöljárók látogatása emlékezetes, kegyelmi pillanatokkal gazdagította a helyi közösséget.

Ez az ünnepi alkalom és zarándoklat szerves része volt annak a Pozsonyban zajló konferenciának, amelyen a Piarista Rend Nagyobb Elöljárói Tanácsa május 21. és 29. között ülésezik. Pünkösdvasárnap az elöljárók Pozsonyból Nyitrára utaztak, hogy a helyi piarista közösség körében közelebbről is megismerjék a Szlovák Rendtartomány élő valóságát.

A látogatás Nyitra történelmi szívében, a Piaristická utcában található monumentális piarista épületegyüttesnél kezdődött. A Szent László-templom története 1698-ig nyúlik vissza, amikor az első piaristák megérkeztek a vidékre azzal a küldetéssel, hogy a szegény gyermekeket neveljék és tanítsák. Ezen örökség élő bizonysága a templom mellett álló, ma is működő Kalazanci Szent József Piarista Iskolaközpont.

A nap központi eseménye az ünnepi pünkösdi szentmise volt, melynek főcelebránsa Stanislav Bujdák atya, a Piarista Rend Szlovák Tartományának provinciálisa volt. A szentbeszédet Carles Gil i Saguer generális atya tartotta. A generális atya homíliájában a Szentlélek mindennapi működésére irányította a figyelmet a kalazanciusi karizmában. Emlékeztetett: a fiatalok nevelése és oktatása olyan küldetés, amelyet újra és újra át kell járnia a Lélek tüzének, és külön hangsúlyozta a piarista szerzetesi hivatásokért végzett imádság jelentőségét.

A szentmise után Martín Bezák nagy lelkesedéssel mutatta be a nyitrai szerzetesközösséget és a tanulmányaikat itt folytató növendékeket. 

A vendéglátók körbevezették a csoportot az iskola és a rendház épületében. Különleges élmény volt megismerni a közösség által gondosan őrzött könyvgyűjteményt, amely a több évszázados piarista jelenlét gyümölcse, és  tanúskodik a Rendnek a kultúra, a történelmi örökség iránti szeretetéről, a tudás átadását célzó küldetéséről.

A közös ebéd után a küldöttség felment a várhegyre, hogy megtekintse a Szent Emmerám Bazilikát, a Nyitrai Egyházmegye püspöki székhelyét. Itt a tanács tagjai találkoztak Főtisztelendő Peter Beňo nyitrai segédpüspökkel is, akivel szívélyes beszélgetésbe elegyedtek.

A gazdag és intenzív nap végén az elöljárók visszatértek Pozsonyba, hogy újult erővel folytassák a tanácskozást az ifjúságpasztoráció és a hivatásgondozás stratégiai kérdéseiről, a találkozó központi mottójának szellemében: „Ahol élet van”.

Piarista válaszok az elmagányosodó társadalom kihívásaira – Márkus Roland előadása a Római Magyar Akadémián.
Read More