Szinódusi folyamat – Kontinentális találkozó Prágában

Ezekben a napokban, február 5-12. között zajlik a Szinodális folyamat európai kontinentális találkozója Prágában. A piarista rend elköteleződését a szinodalitás útján a legutóbbi generálisi káptalanon is megerősítették, beemelve a kulcsterületek közé a témát.

A Ferenc pápa által 2021 októberében útjára indított „Egy szinodális egyházért: közösség, részvétel, küldetés” témájú szinódusi út második, ún. kontinentális szakaszához érkezett. 2022. október 27-én mutatták be a Vatikánban ennek a szakasznak munkadokumentumát (DTC), melynek mottója Izajás próféta felhívása: „Tedd tágassá sátradban a helyet…” (Iz 54,2).

Ez a szakasz 2023 januárjától március végéig tart, mely idő alatt a munkadokumentum által megjelölt témákat tárgyalják a nemzeti egyházak delegáltjaiból álló csoportok, hét kontinensen. A szinódusi út európai gyűlésére Prágában kerül sor 2023. február 9–15. között.

Az európai találkozó megnyitóján Mario Grech bíboros, a szinódus főtitkára az eddig tapasztalt szinódusi út két aspektusára hívta fel a figyelmet: Isten népének aktív részvételére a lelkipásztorokkal és a meghallgatásra. Isten népe és a pásztorok hitelesen evangéliumi kapcsolata kulcsfontosságú téma.

„A szinodalitás helyes gyakorlása soha nem állítja egymással versenybe e kettőt, hanem állandó kapcsolódásba helyezi őket, lehetővé téve, hogy mindkettő betöltse a megfelelő funkcióját. …A közösségnek ezt a dinamizmusát máris a szinódusi tapasztalat gyümölcsének tekinthetjük, amely a kezdeti félelmeknél többet is eloszlat: az, hogy Isten népe aktívan részt vesz az egyház életében, semmit sem von le a hierarchikus szolgálat jelentőségéből, ellenkezőleg, felerősíti azt, és nyilvánvalóvá teszi annak nélkülözhetetlen funkcióját az egyház életében.”

Ami a második szempontot, „a meghallgatás fontosságát” illeti, a szinódus főtitkára számára azt jelenti, hogy hallgatni, hogy meghalljuk a Szentlelket, amint az egyházhoz szól. Nem lehet és nem is szabad retorikai kifejezéssé redukálni azt a kijelentést, hogy „a szinodális egyház a meghallgatás egyháza”. Ha ez igaz, akkor mindig igaznak kell lennie. Az előkészítő dokumentumban azt kértük, hogy mindenkit hallgassunk meg, még a tőlünk legtávolabb eső embereket is, talán természetesnek véve azok meghallgatását, akik részt vesznek az egyház életében. Erre a jelzésre záporoztak a kritikák, mintha egyeseknek kedvezni akarnánk mások rovására. A mindenki mindenkit jelent, senkit sem zárunk ki.

A konzultáció során minden hangot hallottunk, kivéve azokét, akik nem beszéltek, mert nem tudtak vagy nem akartak beszélni. De meghallgattuk a csendet is! Meghallgattuk az üres székeket is! Ha valaki nem tudott megszólalni, mert nem hallgattuk meg, akkor arra vagyunk hivatottak, hogy ellenőrizzük, miben mulasztottunk. De ha nem akart, akkor meg kell értenünk az okokat. A legigazibb út, amely elkerüli a könnyű rövidítéseket, az olyan „helyek” létrehozása, ahol mindenki megszólalhat; a konfrontáció helyei, ahol mindenki úgy érzi, hogy meghallgatják. Az igazság az egyházban nem a kijelentések hanglejtésén és hangerején múlik, hanem azon a konszenzuson, amelyet éppen az egymás meghallgatásából képes létrehozni. Egy olyan döntő kérdésben, mint a „konstitutívan szinodális egyház”, nem szabad félnünk attól, hogy szembenézzünk egymással: nem a mi érveink fognak meggyőzni minket, hanem a Szentlélek, aki az egyházat a teljes igazságra vezeti (vö. Jn 16,13).”

Elérhetőség, bevonódás és kilépő egyház – a kapcsolódás új formái

A szinódusi út felelősei kezdettől fogva mindent megtesznek azért, hogy elérhetővé tegyék az emberek számára e közös megkülönböztetési és meghallgatási út eseményeit, történéseit és eredményeit. A világháló és a modern technikai eszközök segítségével beköltözik otthonainkba, közel jön az úton járás valósága. Fül- és szemtanúi lehetünk annak, ahogyan a szinodális úton járó egyház kommunikációs szempontból is tanulja önmaga megosztását. Ennek egyik új jele, hogy a kontinentális találkozók mindegyike számára saját weboldalt hoztak létre. Az európai találkozó honlapjára kattintva lehetőségünk van megtekinteni a találkozó menetrendjét napi lebontásban. Ezt tanulmányozva láthatjuk, hogy a találkozót tudatosan átgondolt módszertani strukturáltság jellemzi, melynek lüktetését a Lélekre fókuszáló közösségi imaalkalmak, a csoportos találkozások, a hallgatás és a beszéd, valamint az asztalközösség összehívó erejének változása adják. 

Emellett – népszerűbb európai nyelvek (mint pl angol, olasz, francia) ismeretében – valós időben nyomon követhetjük a felszólalásokat, a csoportmunkák felelőseinek összegzéseit, a közös imádságokat az erre a célra létrehozott streaming csatornán. Folyamatosan frissülnek és bővülnek a találkozó ideje alatt született szöveges és képi anyagok. Ezek között találunk dátum szerint kereshető és több nyelven is elérhető homíliákat, tanúságtételeket, előadások szövegeit, valamint – nem csupán a sajtó számára – fényképes anyagokat is. Szintén a honlapon belül külön aloldalon megtalálhatóak a február 5-e óta megjelent sajtóaktualitások. Azok számára pedig, akiknek nincs lehetőségük nap közben követni az eseményeket, lehetőségük van feliratkozni a szinódusi hírlevélre, amely napi szöveges összefoglalót és videoanyagokat tartalmaz.

További információk a https://prague.synod2023.org/en/ honlapon

Forrás: dunapartiiskola.hu/Kalmár Petra