2014. november 28-án a Kecskeméti Városháza dísztermében nagyszabású díszközgyűlés keretében emlékeztek a piaristák 300 évére. Az eseményen felszólalt többek közt Dr. Rétvári Bence parlamenti államtitkár, Dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek, Szemereyné Pataki Klaudia polgármester és Labancz Zsolt piarista tartományfőnök. Részletes beszámoló a cikkben.
A kecskeméti piarista iskola megalapítása gróf Koháry István országbírónak, Kecskemét földesurának a nevéhez kötődik; 1714 januárjában alapítványt hozott létre, majd egy év múlva, 1715 januárjában, az első piarista szerzetesek megérkeztek Kecskemétre.
2014. november 28-án a Kecskeméti Városháza dísztermében nagyszabású díszközgyűlés keretében emlékeztek a piaristák 300 évére. Az eseményen felszólalt Dr. Rétvári Bence parlamenti államtitkár, Dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek, Szemereyné Pataki Klaudia polgármester, Labancz Zsolt piarista tartományfőnök,Laczkó János, az MPDSZ Kecskeméti Tagozatának elnöke, és Dr. Bíró Györgyi, a kecskeméti piarista iskola Szülői Közösségének elnöke. Az emelkedett hangvételű beszédek között Kozicz János történész Mozaikok a kecskeméti piaristák történetéből c. előadása és a szeptemberben nyílt kecskeméti piarista óvoda gyermekeinek énekes-táncos műsora volt látható-hallható. Az esemény egyik érdekes színfoltja volt a helyi piarista diákszínpad előadása, akik korhű jelmezekben villantottak fel egy részletet Sík Sándor: A podolini diákok c. színművéből.
„A piarista rend olyan dolgoknak a letéteményese, amelyek időtlenek, mert minden időszakban újra tudták értelmezni a tanítást – mondta Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Háromszáz éve ugyanazt tanítják, de annyira más módon, hogy mindig korszerű: „Tanulhatnának azok, akik magukat most modernnek tartják, a modernség ugyanis nem a régi tagadását jelenti, hanem a régi értékeknek újból és újból, másként történő bemutatását” – hangsúlyozta az államtitkár.
Rétvári Bence szerint, aki maga is piarista diák volt, a rend tanítása ma a korábbiaknál is időszerűbb, mert nem az önzés, hanem az önzetlenség, a más emberre való figyelés kultúráját hirdeti.
Bábel Balázs kalocsa–kecskeméti érsek, aki egykor a kecskeméti piaristáknál tanult, méltónak nevezte, hogy a kecskeméti városháza dísztermében emlékeznek meg az évfordulóról. A piarista rend Kecskeméten felélénkítette a katolikus életet – mondta –, erősítette a magyarságot, továbbadta a kultúrát, ápolta az értékeket, mindazt, amit az emberiség kincsként őriz.
Labancz Zsolt tartományfőnök beszédében a közösség kiemelt szerepét hangsúlyozta a hagyományok és piarista szellem ápolása mellett: „Ma is úgy látjuk, hogy iskola és közösség nem szakítható el egymástól. Az iskola csak akkor tud igazán létezni,s csak akkor tudja betölteni küldetését, ha hordozó alapja egy közösség, amelyet együtt gondolkodó, együtt lelkesedő s együtt küzdő emberek alkotnak. E nélkül gyökértelenné válik az iskola nevelői feladata, lehetetlenné az értékek képviselete és továbbadása. Itt Kecskeméten, az alapításkor három rendtársunk érkezett, majd fokozatosan növekedett az – iskolát éltető – közösség létszáma. Az évek során mára nagyot változott kecskeméti iskolánk: soha ennyi tanuló nem részesült a piarista oktatásban, s ma óvodáskortól érettségiig egységes nevelési lehetőséget kínálunk fel számukra. Ez csak is úgy lehetséges, hogy ma is közösség alkotja az iskola alapját vagy mondjuk így inkább: az iskola lelkét. Közösség, amelyet együtt alkotnak szerzetesek és világiak, akik együtt gondolkodnak, együtt lelkesednek és együtt küzdenek az iskoláért, a gyerekek és fiatalok neveléséért. Úgy hiszem, a mai oktatási világban a szerzetes iskolák, s így a piarista iskola – különös hivatása, hogy felhívja a figyelmet az iskolának az így értett közösségi jellegére.”
A tartományfőnök szerint az iskola alapvetően két funkcióval rendelkezik: egyrészt segíti a fiatalokat, hogy kapcsolatba kerüljenek azzal a kultúrával, amely az aktuális társadalom sajátja. Segíti őket eligazodni és beilleszkedni a ma aktuális társadalmi világba, hogy ott megtalálják helyüket és értékes, építő tagjai legyenek az emberi közösségnek, társadalomnak.
Másrészt – ezen túlmenően – az iskolának prófétai küldetése is van. Az iskolát éltető közösségnek előre felé kell tekintenie, meg kell sejtenie, ki kell fürkésznie a jövőt: mi szükséges ahhoz, hogy a világ, a társadalom egy igazságosabb, testvéribb és krisztusibb világ felé haladjon.
Szemereyné Pataki Klaudia (Fidesz–KDNP), Kecskemét polgármestere hangsúlyozta: a piarista rend nélkül elképzelhetetlen lenne Kecskemét. A piaristákra úgy tekint a város mint „építő mestereire”, mert oktató és nevelő munkájukkal hozzájárultak Kecskemét felemelkedéséhez. A kecskeméti piaristák egykori diákjai közül az irodalom és a történelem olyan nagy alakjait említette példaként, mint pl. Katona József, Táncsics Mihály, Klapka György és Sík Sándor.
A polgármester Magyarország és Kecskemét számára fontosnak nevezte, hogy a piarista rend és benne kecskeméti iskolájuk erős maradjon, „hogy újabb évszázadokra biztosítsa a jövőnket, mert még több olyan fiatalra van szükségünk, aki építeni és alkotni akar”..
Az ünnepi eseményen részt vettek azok a piarista szerzetesatyák is, akik a kecskeméti piarista iskola korábbi igazgatói voltak: Futó Béla SP, Dr. Lukács László SP, Ruppert József SP és Szabó István SP.
Képek: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153387048722738.1073741850.110914267737&type=1
További képek: http://kecskemet.piar.hu/hirek/241/6058
Szöveg és kép: Szathmáry Melinda