Szerzetesek kerestetnek Európában

NID-1528_74237

A szabadsag.ro oldal Hitélet rovatában jelent meg az alábbi interjú Ruppert József atyával, melyet Fodor György készített.

A szabadsag.ro oldal Hitélet rovatában jelent meg az alábbi interjú Ruppert József atyával, melyet Fodor György készített.

 

Bár négy földrész több tucatnyi országában tevékenykedik a gyermekek, fiatalok, szegények tanításában és nevelésében, Európában a Piarista Rend – akárcsak az egész egyház – hivatásgondokkal küzd. A fiatalok felé igyekeznek nyitni a piarista hivatásgondozás és hivatáspasztoráció évének meghirdetésével. A következő imanap május végén, majd egy másik szeptemberben lesz. Ruppert József piarista szerzetessel, a Piaristák Romániai Rendtartományának római felelősével beszélgettünk.

Két olasz, 90 indiai fiatal készül piaristának

– A Kegyes Tanítórend (Piaristák) 2011-es káptalanának határozata értelmében a 2012-es esztendő a piarista hivatásgondozás éve, amelynek jelmondata: Piaristák, továbbadni az életet! Ruppert atya szerint mit jelent ez az év a rend számára? Mire hív Pedro Aguado generális atya az ezt megnyitó levelében?

– Akárcsak az egész egyház Európában, a piarista rend is hivatásgondokkal küzd. Kevés az olyan fiatal, aki egész életét a papságra vagy a piarista szerzetesi életre szánná. Rendünkben ugyancsak megcsappant a fiatal piaristák száma. Ez a megállapítás azonban csak Európára vonatkozik. Példaként megemlíteném: ma Olaszországban két fiatal készül a piarista életre, míg Indiában, a piarista misszióban több mint kilencven. Legfőbb általános elöljárónk, a rendi nagygyűlés, az egyetemes káptalan szellemében arra hívja fel körlevelében a piaristák figyelmét, hogy többet imádkozzanak a hivatásokért és erősítsék, nagyobb odaadással végezzék a fiatalok körében azt a munkát, amelyet hivatásgondozásnak nevezünk. Fő célunk a piarista rend életének forrásánál elhelyezni a hivatáspasztorációt, mégpedig megújulási folyamatunk központi elemeként és az olyan kulcsfontosságú tényezők egyikeként, amelyek lehetővé teszik eltervezett céljaink megvalósítását.

– Lényegében tehát miért hirdették meg a piarista hivatás évét?

– A piarista rendben mindenhol, minden területi egységben szükség van arra, hogy újra végiggondoljuk a fiatalokat megszólító képességünket. Szükség van arra is, hogy újult erővel hívjuk a fiatalokat arra az élethivatásra, amelyet az Úr Jézus mutatott Kalazanciusnak, nagyobb odafigyeléssel és erőbedobással kell dolgoznunk azon, hogy egy fiatal, aki Jézust akarja követni, képes legyen úgy tervezni piarista papként teljes kibontakozásra vágyó énjét, hogy egész életét, minden idejét és minden erejét arra szánja, hogy másoknak is lehetővé tegye az életet, a gyerekek, a fiatalok és a szegények körében. A piarista hivatás évében konferenciákat és rendezvényeket szervezünk, valamint több kiadványt is e témának szentelünk.

– Vannak erre kijelölve konkrét dátumok is?

– Igen, a generális atya három különleges alkalmat is kijelölt e célból a piaristák számára. Az első január 31-e volt. Azon a napon hagyta jóvá a Szentszék 380 esztendeje, 1622-ben a szent rendalapítónk, Kalazanci József által megírt rendi szabályzatot, a Konstitúciókat. Azon a napon hálaadó imanapot tartottunk szerte a világon a mindnyájunk által megélt piarista hivatásért és a mi Urunk kegyelméért, amellyel megtartott bennünket ebben. A Konstitúciók is említik ezt: „Hálát adunk hivatásunkért."

A második ilyen imanapra e hónap végén, május 31-én, csütörtökön kerül sor. Ezen a napon, 400 esztendeje, lépett be Kalazancius születőfélben lévő rendjébe a fiatalon elhunyt, szentéletű, tiszteletreméltó Glicerio Landriani, egy lelkes, maradéktalan és reményteljes önátadásra készülő ifjú, akinek szentté avatása folyamatban van. Zörgetett az ingyenes iskolát fenntartó szerzetesi közösség kapuján, mert lenyűgözte őt a piaristák terve, s ő lett az első fiatal, aki szerzetesi fogadalmát szent rendalapítónk, Kalazancius atyánk kezébe tette le – írja az évet megnyitó levelében Pedro Aguado, a piarista rend legfőbb elöljárója, rendünk generálisa. Ez a nap a piarista hivatásokért végzett ima napja lesz. Azt kérjünk, hogy Isten, a mi Atyánk küldjön hivatásokat piarista szerzetesi életünk számára.

A harmadik nap pedig szeptember 26-án lesz. Ez tulajdonképpen egy szomorú emléknap számunkra, mert tíz éve süllyedt el egy Szenegálba tartó hajó, amelyen öt fiatal szenegáli jelöltünk vesztette életét, akik Isten hívására válaszolva Dakarba utaztak, és be akartak lépni rendünkbe, el akarták kezdeni a próbaévet. Rájuk emlékezünk majd szeretettel, és minden közösségünkben imádkozunk a növendékházakban élő fiatalokért, hogy növekedjenek hivatásukban, és hogy megadja nekik a Jóisten a hivatásukhoz való hűség és a kitartás kegyelmét.

Kalazanci Szent József leveleit digitalizálják

– Kalazanci Szent József spanyol rendalapító Rómában, a szegényeket támogatva felismerte, hogy sokat segíthetne rajtuk azzal, ha a gyermekeknek ingyenes iskolát nyitna. Milyen újabb kutatási eredmények születtek Kalazanci Szent József életével kapcsolatban?

– A kilencvenes évek elején jelent meg Severino Giner piarista atya könyve Kalazanci Szent József életéről. Munkáját hosszas kutatómunka előzte meg, ma is ez a könyv a legteljesebb és legalaposabb életrajz rendalapítónkról. Sajnos, csak spanyol nyelven olvasható. A kutatás ma inkább más irányban folyik. A rendalapító nem írt elméleti pedagógiai műveket, de számos (több mint háromezer!) levelet és írást hagyott ránk, amelyek egy része még kiadatlan. Ezekben számos olyan rész is található, amely ma is hasznosítható lehetne. Egyrészt ezek feltárása folyik most, másrészt leveleinek olvasása számítógépre átírva (digitalizálva) sokkal könnyebbé válik, és a modern technika eszközeivel (keresőprogramok stb.) jobban kutatható.

Piaristák Temesvártól Kolozsvárig

– A Piarista Rend közismert magyar nyelvterületen, így Erdélyben is, hiszen számos oktatási intézményt működtetett a Kárpát-medencében. Amint tudjuk, Kolozsváron 235 éve indult a piarista oktatás. Mi a piarista intézmények helyzete napjainkban a romániai rendtartomány területén, amelynek Ön a felelőse?

– A mai Románia területén négy iskolánkat zárták be 1948-ban, a jogtipró kommunista államosításkor: Máramarossziget, Nagykároly, Kolozsvár és Temesvár. A három utóbbiban ma is egyházi jellegű tanintézmény működik. Nagykárolyban a Kalazanci Szent József Iskolaközpont, Kolozsvárott a Báthory István Elméleti Líceum, Temesváron pedig a Gerhardinum Teológiai Líceum. Mindhárom iskolával szoros kapcsolatot tartunk, mert ezeknek az iskoláknak a vezetősége tudatában van annak a nagy történelmi örökségnek, amelyet a piarista elődiskolától kaptak. Ugyanakkor meg akarják tartani és fel akarják használni a nevelésben a kalazanciusi pedagógiát és a piarista szellemiséget. Ehhez a múlt megismerése nélkülözhetetlen, ezért fontos megünnepelni az évfordulókat is.

Kolozsváron a Piarista Nap keretében mutattuk be a zágoni Mikes Kelemenről elnevezett piarista főgimnáziumról – ma Báthory István Elméleti Líceum – kiadott albumot és iskolatörténetet, Sas Péter művelődéstörténész gondozásában. Különleges eseményként a minden piarista ügyet szívén viselő Kovács Sándor főesperessel és veled, kolozsvári konfráterünkkel kiutaztunk Kolozsvár egyik most épülő külvárosába, ahol egy sétányt neveztek el Biró Vencel piaristáról, aki kiváló történelemtudós, teológus és tartományfőnök volt. Szerintem jelentős megvalósítás ez a mai romániai világban, hogy egy magyar piaristáról utcát neveznek el! Az idén ünnepeljük a temesvári piarista templom 100 éves jubileumát, ebből az alkalomból rangos monográfia is napvilágot lát, szerzője ugyancsak Sas Péter. Mert ahogy a régi mondás tartja: aki nem ismeri múltját, az nem értheti meg a jelent és nem lesz jövője.

– Hogy áll a piarista rend a számadatok tükrében?

– Ma a piarista rend intézményeivel, iskoláival, munkatársaival, oktatási tevékenységével 4 földrész 33 országában működik. A rendtagok száma 1500, akik 250 rendházban élnek és dolgoznak az egész világon, körülbelül 6000 világi munkatárs segítségével, és több mint százezer diák lelki, kulturális és szakmai képzését biztosítják. Előmozdítják az emberi fejlődést minden területen, és összekötik a Pietas et Litterae – azaz a hívő élet és tudomány – piarista hagyományát a társadalom és a fiatalok új igényeivel.

– Mit üzen Ruppert atya a Szabadság olvasóinak és nemcsak?

– Arra kérek minden helységbeli piarista és marianumista öregdiákot, a kedves híveket és nem utolsósorban a paptestvéreket, hogy csatlakozva a piarista programhoz, ők is kérjék a mi Urunkat, hogy támasszon piarista hivatásokat. Azt a hivatást, amelyet Kalazanci Szent József felvállalt és megszilárdított. Legyünk mindnyájan közvetítők Isten hívásai, valamint a fiatalok szabad és készséges szíve között, a fiatalok pedig legyenek készek és elég bátrak ahhoz, hogy az Úr hívására válaszoljanak. Ezzel szent alapítónk példáját követve egy szebb jövőt, békésebb és emberségesebb világot szolgálnak.

 

szabdsag.ro