2012 szeptemberében jelent meg nyomtatásban Riedel Júlia Tübingenben megvédett, de magyarországi (nem utolsósorban a rendtartomány levéltárában végzett) kutatásokon alapuló doktori disszertációja, amelynek témája az oktatásügyi reform és a piarista rend viszonya a 18. század végi Magyarországon (Oktatási reform és szerzetesség a felvilágosodáskori Magyaroszágon). Mindeddig ez a legterjedelmesebb német nyelvű monográfia, amely a piarista rendről, sőt kifejezetten a magyaroszági piaristákról szól.
A szerző így ismerteti könyvét: „A piarista rend a 18. században a Habsburg Monarchia legelterjedtebb tanítórendjei közé tartozott. A jezsuita rend föloszlatása 1773-ban nemcsak azzal a következményel járt, hogy a piaristák néhány egykori jezsuita gimnázium átvételével nagyobb jelentőséget nyertek, hanem egyben megteremtette az oktatásügy átfogó reformjának előfeltételeit is. Ezzel együtt járt azonban, hogy a világi hatalom olyan területre terjeszkedett, amely korábban az egyház ellenőrzése alá tartozott, és ez magával hozta az összeütközést a korábbi iskolafönntartókkal. Mária Terézia és II. József reformpolitikájának a piarista rend szempontjából történő vizsgálata kettősséget mutat: egyrészt a rend visszafogott ellenállással válaszolt a reformokra, másrészt pedig örömmel fogadta el a fontos együttműködő partner szerepét."
A könyvről honlapunkon később részletesebben is be fogunk számolni.
(Julia Anna Riedel, Bildungsreform und geistliches Ordenswesen im Ungarn der Aufklärung, Franz Steiner Verlag, Stuttgart, 2012, 611 oldal. – http://www.steiner-verlag.de/titel/59290.html)