Piarista öregdiákok kiállítása

NID-1652_piaristaoregdiakok

2012. december 12-én nyílt meg, és idén február 1-ig látogatható a kolozsvári Báthory István Líceum Klub-galériájában az a képzőművészeti kiállítás, amelyen a néhai kegyesrendi elődiskola két piarista öregdiákja, Bokor Ernő és Grünwald Ernő festményeit, akvarelljeit és grafikáit állították ki.

2012. december 12-én nyílt meg, és február 1-ig látogatható a kolozsvári Báthory István Líceum Klub-galériájában az a képzőművészeti kiállítás, amelyen a néhai kegyesrendi elődiskola két piarista öregdiákja, Bokor Ernő és Grünwald Ernő festményeit, akvarelljeit és grafikáit állították ki.
A két öregdiáknak tavaly volt első kiállítása az ősi alma materben, ahová ezer szál fűzi  őket. A megnyitó ünnepségen Tímár Ágnes igazgató köszöntőjében hagsúlyozta, hogy az utódiskola diákjai ilyen rangos művészeti élménnyel gazdagodva, „látva tanulhatnak”. Orbán István képzőművész, rajztanár, a Klub-galéria felelős szervezője elmondta: a kiállításnak külön hangulatot ad a havas decemberi nap. Alkotni bármikor lehet, ez bármilyen korban megtisztulási folyamat. 
A Klub-galériát 1980-ban létesítette Zsoldos Álmos rajztanár, de mivel a kommunista hatóságok szemében „gyanúsak” voltak az itteni összejövetelek, megszüntették. Huszonöt év múlva teremtették újra az intézményt, közösségi munkával, többek között Halmos Katalin zenetanár és Patócs Mária magyartanár közreműködésével.
Bokor Ernő eredeti szakmája gépipari tervező, ugyanakkor a művészeti népfőiskolán végzett képzőművész szakon. Műveit mind egyéni, mind kollektív kiállításokon is bemutatta, még a stockholmi Magyar Egyesület székházában is.
Grünwald Ernő a kémiatudomány doktora, de érdeklődési köre és tudása oly mértékben tág, hogy akár XXI. századi polihisztornak is nevezhetnénk. 1942-ben, első gimnazista kisdiákként lépte át a Farkas utcai Római Katolikus Főgimnázium küszöbét, és most, kereken hetven év után ezzel a kiállítással tisztelgett egykori iskolája előtt.
Az eseményen Grünwald Ernő zongoristaként is bemutatkozott: country és jazz zenével örvendeztette meg a nagyérdeműt, kotta nélkül, emlékezetből játszva a számára kedves dallamokat.
Forrás: Fodor György, Kolozsvár