Zajlik az aktív élet Csíkszeredán a Tanulmányi Házban. Sárközi Sándor atya beszámolója az elmúlt két hónap fontosabb történéseiről.
Oszik kirándulása a moldvai csángó falvakban 1.
Április 5-6:
Három faluba tettünk kirándulást tanárok-nevelők Ferencz Gabriella szervezésében: a moldvai Gajdárba és Pusztinába, valamint a gyimesi Kostelekbe. Az áprilisi időjárás huncut volt velünk: napsütéses Csíkból indultunk, esős Moldvába érkeztünk, Kostelek felé már óriási pelyhekben hullt a hó, s aztán a behavazott Gyimeseken jöttünk, vissza a napos Csíkszeredába. Nagy megbecsüléssel fogadtak,ahogy mi is igyekeztünk megtisztelni családlátogatásainkon a szülőket, falustársaikat. Diákjaink most vendéglátóink voltak: szorongva kissé, de felnőttesen fogadva, készségesen, a kedvünket keresve… Előzőleg sütve-főzve, lakást csinosítva, közben szekeret szerezve, halottat siratva, szavalóversenyről érkezve… Emberi melegséget adva, s – remélem – emberi melegséget kapva.
A Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkarral a Lakitelki Népfőiskolán
Május 1-4. közt a Lakiteleki Népfőiskolán Lezsák Sándor vendége volt a szovátai Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar, melyet a Boldogasszony Iskolanővérek vezetnek (Vera nővér és Czakó Gabriella). Nagy élmény volt Lezsák Sándorral újra találkozni, hallgatni őt, áttekinteni népfőiskolai programját a Kárpát-medencében! A tartalmas kórustábort előadások és játékok, uszoda és majális színesítették. Elmélkedtünk Kodályról mint emberről is (Sárközi S.). A tábort szentmisével zártuk, és könnycseppekkel…
Oszik kirándulása a moldvai csángó falvakban 2.
Május 24-25.
Csángóföldön újra. A mostani útnak tizenöten vágtunk neki. A ragyogó jó időben először Klézsére értünk, ahol a hétgyermekes Botezatu Viktória hagyományőrző-oktató fogadott bennünket a saját házában kialakított oktatási helyszínen. Klézsén, a moldvai magyar oktatási program történetének meghatározó helyszínén, az Istoc házaspár vendégszeretetét élveztük. Klézséről a keleti végekre vettük az irányt, esti szállásunk helyszínét, Lábnyikot és Magyarfalut látogattuk meg. Az éjszakát Lábnyikban töltöttük. Vasárnap „innapra” vártak bennünket, Külsőrekecsinbe a búcsú napján érkeztünk. Színes forgatag fogadott minket és kedves vendéglátók. Öröm volt találkozni utunkon diákjainkkal és szüleikkel! Visszaérkezve megint szavaztunk; jó helyen, jó helyre.
Pietas et Litterae-díj a Márton Áron Gimnázium végzősei részére
Május 30.
Bár az idő hűvösre fordult és az eső is többször szemerkélt, sokan vettek részt a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium öt osztálynyi végzősének ballagásán. A Piarista Tanulmányi Ház 7 végzős diáknak adományozta oda az idén alapított Pietas et Litterae-díjat, a tanév folyamán a Hit és Kultúra párbeszédében való tevékenységükért.
Új sorozat az Erdélyi Mária Rádióban: Keresztény közéleti személyiségek a 20. században
Új sorozatra kért meg Ferencz Kornélia, a Corvina Könyvesház vezetőnője, az Erdélyi Mária Rádió önkéntese: Miért hiszek? A Mária Rádió Csíksomlyói stúdiója adásában keresztény közéleti személyiségek életét ismertetjük, sok zenével tarkítva. Forrásként Földesi Margit és Szerencsés Károly 2011-ben kiadott kötete: Keresztény közéleti személyiségek a 20. században szolgál.
Eddigi adásaink közéleti személyiségei, hitvallói: Boldog Meszlényi Zoltán (1892-1951?), gróf Mikes János püspök (1876-1945), gróf Klebelsberg Kuno miniszter (1875-1932), boldog Apor Vilmos püspök (1892-1945), gróf Esterházy János felvidéki mártír-politikus (1901-1957), boldog Salkaházi Sára (1899-1944), Endrédy Vendel (1895-1981) zirci apát.
A műsort szerdánként reggel 8 órától közvetítik.
2014. június
Sárközi Sándor piarista