A Búzaszem Iskola működésének egyik meghatározó eleme az önkéntesség gondolata köré szerveződik.A piarista rendhez kötödő intézmény alapítása óta meghatározó közösségi szemlélet mára semmit nem vesztett erejéből, sőt, az önkéntesség egészen új formái vannak kibontakozóban.
A Búzaszem Iskola működésének egyik meghatározó eleme az önkéntesség gondolata köré szerveződik. A szülők szerteágazó önkéntes tevékenységeit szervezeti formában igyekszünk összefogni, melynek alapegységei a folyton formálódóban lévő kisközösségek, másként mondva önkéntes műhelyek. Az intézmény alapítása óta meghatározó közösségi szemlélet mára semmit nem vesztett erejéből, sőt, az önkéntesség egészen új formái vannak kibontakozóban.
Idén februárban két külföldi önkéntes érkezett az iskolába az Európai Önkéntes Szolgálat (EVS) program keretében, akik a gyerekekkel rajzolnak, fociznak és sakkoznak, délutánonként angol „beszélgető” szakkört tartanak, hétvégenként kirándulnak, s ami talán az iskola szempontjából a legfontosabb: a gyerekekkel angolul beszélgetnek. A búzaszemes gyerekek mindeközben észrevétlenül vetkőzik le nyelvi gátlásaikat.
– Számomra ez egy kulturális kaland – mondja Gabriel spanyolos ritmussal. – Mindig is nagyon kíváncsi voltam arra, hogy Európa keletebbi vidékein milyen az élet. Azért választottam az egyéves önkéntes szolgálatot, mert el szerettem volna kerülni, hogy turistaként kezeljenek. Most, hogy már tízedik hónapja itt vagyok, úgy érzem, hogy ez sikerült: egy Dunára néző tízedik emeleti panellakásban élek, Csepel kerékpárral járok a munkahelyemre, az iskolai menzán együtt eszem a sóskát a gyerekekkel.
Az EVS önkéntesek programját a szintén Gödön működő Fiatalok a Vidékért Egyesület segíti.
A civil szervezet szakmai közreműködésével újabb pályázatot nyújtottunk be idén az Erasmus+ programhoz, melynek eredményeként februártól újabb két önkéntes fiatal egyéves fogadására nyílik lehetőségünk.
– Személy szerint mit kezdek majd mindezzel? – kérdez vissza a német EVS önkéntes, Dörte, aki egyébként gyimesi táncokat és magyar népdalokat is tanult a Búzaszemben. – Az itt szerzett élmények megerősítettek abban, hogy Kelet-Európával foglalkozó tanulmányokra adtam be a felsőoktatási jelentkezésem. Az, hogy itt lehetek egy fogadó közösség részeként, és a hétköznapokon keresztül láthatom a valóságot, nagyon sokat segített a döntés meghozatalában.
Mindeközben az önkéntesek iskolai munkáját irányító pedagógus, Győri Blanka továbbképzésére is lehetőségünk nyílt, aki novemberben egyhetes svédországi képzésen vett részt nem-formális nevelés témakörében, melyre Európa szinte valamennyi országából érkeztek résztvevők.
A Búzaszemben végezhető önkéntes tevékenységek egyre népszerűbbek a fiatalok körében is. Misem igazolja ezt jobban, mint az, hogy az őszi félévtől újabb önkéntesek érkeztek a Búzaszembe, de ezúttal nem külföldről, hanem a közeli Vácról, ahonnan négy piarista gimnazista segítőként vesz részt a délutáni programokban. A „teszis” gimnazisták (tevékeny szeretet iskolája) a külföldi önkéntesekkel együtt szervezik a gyerekprogramokat, részt vesznek az adventi vásár előkészületeiben, vagy éppen a nemrégiben alakult Barangoló csoport programjaihoz kapcsolódnak.
A Búzaszemben tevékenykedő, különböző hátterű önkéntesek munkáját a szülőként önkéntes munkát végző szülőtársunk, Kulics Tünde fogja össze, aki szerint az önkéntesség hasznos elfoglaltság az érintetteknek, mert azáltal, hogy jó ügyet szolgálnak, értékes tapasztalatokhoz jutnak; jót tesz a közösségnek, mert az együtt szerzett élmények erősítik az összetartozást; javára válik az iskolának, mert az így elvégzett munka azon túl, hogy nem kerül pénzbe, megbecsültebbé válik; és előnyére válik az iskolába járó gyerekeknek is, mert olyan mintát kapnak, ami elkíséri őket egész életük során. Számunkra fontos és nélkülözhetetlen érték az önkéntesség, melynek rendszer szintű fejlesztését a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával végezzük.
A 18-30 év közötti fiataloknak szóló Erasmus+ Európai Önkéntes Szolgálatról részletes tájékoztató található a www.fve.hu oldalon.
M.B.