Április 28-án 17 órától jubileumi orgonaavató koncertet tartanak a Duna-parti Piarista Kápolnában. Az eseményen közreműködik Déri András orgonaművész, a Piarista Gimnázium diákjai és öregdiákjai: Melegh Béla, Farkas Domonkos és Őri Gergely. Az orgonát vetített képes formában bemutatják Kis Zoltán és Pour László orgonaépítő mesterek.
PROGRAM:
Az orgona megáldása
Bevezető ének és köszöntés
Olvasmány és válaszos zsoltár
Fohászok
Áldó könyörgés
Befejezés és záróének
Orgonakoncert – I. rész
J.S.Bach: Christ lag in Todesbanden BWV 625
J.S.Bach: Wo soll ich fliehen hin BWV 646
J.S.Bach: Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ BWV 639
J.S.Bach: g-moll fantázia BWV 542
Th. Dubois: B-dúr Grand Chœur (a 12 orgonadarabból)
Orgonálnak a Piarista Gimnázium diákjai és öregdiákjai: Melegh Béla, Farkas Domonkos és Őri Gergely
Az orgona vetített képes bemutatása
Az orgonát bemutatják Kis Zoltán és Pour László orgonaépítő mesterek
Orgonakoncert – II. rész
Liszt – Arcadelt: Ave Maria
Koloss István: Partita No.2. (Változatok arra a Tinódi dallamra, amelyre a Szentje és Atyja kezdetű piarista ének szövege is készült.)
Déri András: Improvizáció az O Pater Parvulorum és a Szép Királynéja kegyes iskoláknak kezdetű piarista énekek dallamaira.
Köszönetnyilvánítás, befejezés, záróének
A HANGSZER RÖVID TÖRTÉNETE
A most felavatásra kerülő orgona közvetlen elődjének építését a Váradi és Fia orgonaépítő cég kezdte el 1994-ben. A 2 manuálos, pedálos, 33 regiszteres, elektromos csúszkaláda rendszerűre tervezett hangszerből csak az I. manuál és a pedál regisztereit magába foglaló részek készültek el. Az akkori elgondolás szerint a II. manuál sípművének a karzat mellvédjére támaszkodó, két kisebb kiegészítő orgonaszekrény adott volna helyet. A hangszer továbbépítése elmaradt, az üresen maradt szekrényrészeket a kápolna 2011-ben végzett belsőépítészeti átalakításakor végleg eltávolították. Az épületfelújítás alatt az Apertum Kft. által letakart orgona szerencsésen átvészelte a körülötte zajló munkák okozta por, pára és mechanikai terhelést.
2012-ben a Piarista Rend Magyar Tartományának vezetése elhatározta, hogy a kápolnában több mint 10 éve felépített, befejezetlen orgona sorsát – a kápolnát is érintő átépítési munkák befejeztével – hosszú távon is megnyugtató módon rendezi. E szándékának megvalósítása érdekében bízta meg az Apertum Kft.-t azzal a feladattal, hogy különböző lehetséges műszaki megoldások kidolgozásával nyújtson segítséget a szükséges döntések meghozatalához.
Az eltelt idő alatt részben megváltozott elvárásokat, igényeket és anyagi szempontokat egyaránt figyelembe vevő tervek közül a rend vezetése a legnagyobb átalakítással járó, de egyben az új igényeknek leginkább megfelelő elképzelés több ütemben történő megvalósítása mellett döntött.
A már meglévő orgona sípanyagának, belső szerkezeti elemeinek döntő többségét (eleget téve a legalapvetőbb megrendelői elvárásnak) – mélyreható átdolgozást követően – az Apertum Kft. új, a kápolna jelenlegi berendezéséhez illeszkedő, orgonaházba építette be. Az új orgonaszekrény módosított méretei és elhelyezése, valamint az eredetileg mozgatható játszóasztal orgonaházba történő integrálása révén sikerült a karzat ének- és zenekari szempontból hasznosítható területét közel 6 m2-rel megnövelni. A játszóasztal új elhelyezési módja egyben lehetőséget adott arra is, hogy a manuál billentyűk és a sípok alatt elhelyezkedő szelepek közötti elektromos kapcsolatot – a játéktechnikai, illetve művészi szempontból kedvezőbb – mechanikus összeköttetés váltsa fel.
A most elkészült hangszer módosított belső elrendezésben visszaépített I. manuál- és pedálműve a II. manuálhoz tartozó, teljes egészében új redőnyművel vált befejezetté. Így a kápolna orgonája jelenlegi formájában a liturgikus és oktatási célú feladatok ellátása mellett alkalmassá vált más, akár koncertszintű zenei eseményeken való közreműködésre is.
Piarista Rend Magyar Tartománya, Kis Zoltán orgonaépítő, ügyvezető (Apertum Kft.)