Jubileumi ünnepség Kecskeméten

img_2682

2018. november 3-án délután a kecskeméti Szentháromság Piarista Plébánia fennállásának 70 éves évfordulója alkalmából könyvbemutatóval egybekötött emlékkonferenciát szerveztek a piarista iskola diákebédlőjében. A rendezvény után 5 órától a 38. alkalommal megrendezett Piarista Vacsora vette kezdetét ünnepi szentmisével, koszorúzással és előadásokkal. Beszámoló a cikkben.

 

Idén ünnepelte a kecskeméti  Szentháromság Piarista Plébánia megalapításának 70. évfordulóját. A jubileumi rendezvény emlékkonferenciával indult, melynek keretében Dr. Bábel Balázs érsek,  Labancz Zsolt piarista tartományfőnök, Görbe László piarista plébános, Dr. Koltai András rendi levéltáros, Kozicz János történetíró, tanár és Hajagos Csaba, a kecskeméti Katona József Múzeum gyűjteményvezetője mondott beszédet, tartott előadást. Az eseményre jelent meg Kozicz János történetíró tollából és Dr. Koltai András szerkesztésében „A kecskeméti Piarista Plébánia 70 Éve 1948-2018” című könyv, melyet a szerző mutatott be a hallgatóságnak. (A könyvről részletesen a mellékelt dokumentumban olvashatnak.)

A konferencia Labancz Zsolt tartományfőnök köszöntő gondolataival indult, aki méltatta a kecskeméti piaristák kitartó munkáját és hitét a nehéz időkben is, s röviden beszélt a plébánia történetét összefoglaló emlékkönyvről. A tartományfőnök után Dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek Erőss József piarista életét foglalta össze részletes előadásban.

Dr. Koltai András előadásában azt mutatta be, hogyan jött létre 1948-ban három piarista plébánia az ország három városában Kecskeméten, Nagykanizsán és Sátoraljaújhelyen. Létrehozásukat elsősorban az indokolta, hogy az iskolák államosításával munkanélkülivé vált piaristák leginkább így biztosíthatták a szerzetesi közösség fönnmaradását és annak anyagi alapját. A három plébánia sorsa azonban sokban eltért egymástól. Kecskeméten és Nagykanizsán a püspökök és a helyi plébánosok jóindulatú támogatásával és a kiváló, képzett házfőnök-plébánosok (Erőss József és Szűcs Imre) irányításával virágzó egyházközségi élet alakult ki, Sátoraljaújhelyen viszont sokat rontott a helyzeten a városi plébános negatív hozzáállása. Az előadó végül idézte Sík Sándor tartományfőnök 1948. augusztus 10-én kelt körlevelét, amelyben lelkipásztori programot adott rendtársainak:  „Akár plébánia, akár helyi lelkészség, akár egyszerűen piarista templom vagy kápolna lesz is rendtársaink szentélye: centrumnak kell lennie, amely körül forró, eleven, gazdag katolikus közösségi életnek kell megszületnie, hogy meleg, élő, velünk és egymásért együttérző egyházközség vagy egyházközségféle alakuljon ki minden egyes rendházunk körül,…annak szelleme…a frissen modern, bensőséges, okosan mérsékelt piarista szellem legyen. Ez a kis domestica ecclesia lesz a mi legbiztosabb erkölcsi, sőt anyagi bázisunk.”

Ezt követően Kozicz János történész, tanár részletesen beszélt az általa írt jubileumi kötetről. Mielőtt a szerző szólásra emelkedett, Görbe László plébános elmondta, hogy az egyházközség életében fontos szerepet tölt be a könyv, hiszen az elmúlt 70 évével szembesíti önmagát, hogy mit is végeztek itt, hogyan éltek és milyenek voltak a körülmények, amelyeket élniük kellett és a hitüket megvallani.” A kötetben közel 80 kép is szerepel: érdekes, korabeli fényképek plébánosokról, plébániai eseményekről, amik részben a kecskeméti gimnázium gyűjteményéből, részben a rend Központi Gyűjteményeinek anyagaiból származnak. (A krónikák a Levéltár anyagához tartoznak, kivéve a plébániai krónikát.)  A könyvben a kecskeméti Katona József Múzeum fotóanyaga, a piarista plébániához kapcsolódó illusztrációi is megtalálhatók.

Hajagos Csaba gyűjteményvezető, történész és muzeológus előadásában a kecskeméti Piarista Plébánia történetének 70 évéről beszélt. Szólt az 1951 és 1989 között működő Állami Egyházügyi Hivatal, a Piarista Rend és a váci egyházmegye kapcsolatáról, valamint említett néhány olyan jeles személyt, esetet, amelyek a rákosi diktatúra, majd a szocialista rendszer, a Kádári ’56 utáni megtorlás egyházi vonatkozásait mutatta be.

Az emlékkonferencia után kezdetét vette a 38. éve megrendezett hagyományos őszi Piarista Vacsora. A hosszú hétvége és a halottak napja közelsége ellenére a kecskeméti Piarista Gimnázium több mint ötszáz öregdiákja volt jelen nagyon különböző évfolyamokból: voltak tavaly érettségizettek is, a legidősebb pedig az 1954-ben végzett Busa Ferenc volt, az est korelnöke, akit külön köszöntöttek.

17 órától Bábel Balázs érsek mutatott be szentmisét számos szerzetes és egyházmegyés pappal koncelebrálva a piarista templomban. A misét követte a Piaristák terén gróf Koháry István, az iskola alapítója szobrának és az iskolában a Gloria Victis szobornak a megkoszorúzása.

Labancz Zsolt tartományfőnök a díszteremben köszöntötte az egybegyűlteket, aki szintén az iskola diákja volt. Beszédet mondott még Nagy Attila házfőnök, Görbe László plébános, dr. Török Bernát, a Magyar Piarista Diákszövetség főtitkára, majd dr. Bábel Balázs érsek, aki előadást tartott nemrég megjelent könyve témájában Mátyás király egyházpolitikájáról. Végezetül Mikulás Domonkos igazgatói tájékoztatója hangzott el az iskola elmúlt egy évéről és terveiről,majd záróakkordként a gasztronómiai élmények kerültek fókuszba.

A Kecskeméti Televízió beszámolója: https://kecskemetitv.hu/musorok/hiros-hirek/hiros-hirek-212

További média megjelenések:

https://kecskemetilapok.hu/hitelet/konyv-jelent-meg-a-70-eves-piarista-plebaniarol

https://kecskemetilapok.hu/hitelet/koszoruzas-es-piarista-vacsora

https://keol.hu/kecskemet-bacs/piarista-plebania-jubileum-es-piarista-vacsora-kecskemeten

https://hiros.hu/kultura/hitelet/koszoruzas-es-piarista-vacsora

https://hiros.hu/kultura/hitelet/konyv-jelent-meg-a-70-eves-piarista-plebaniarol

 

 

PIARISTA REND MAGYAR TARTOMÁNYA

Fotó: Szathmáry Melinda