Rövid szünet után, ünnepélyes keretek közt ismét megnyitotta kapuját a 304 éve alapított kecskeméti Piarista Gimnázium, Kollégium, Általános Iskola és Óvodához tartozó kollégium. A november 28-i átadó ünnepségen beszédet tartott Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár, egykori piarista diák, Labancz Zsolt piarista tartományfőnök, Mikulás Domonkos, a kecskeméti piarista iskola és óvoda igazgatója, Ábel István kollégiumigazgató. Szathmáry Melinda beszámolója.
Mikulás Domonkos igazgató felvezető beszédében elmondta: az épület korszerűsítése, átépítése 2017 tavaszán kezdődött meg; teljes körűen felújított formáját idén őszre nyerte el. A beruházás összköltsége 971 millió forint volt, amely nagyrészt a piarista rend saját forrásából, másrészt a KEHOP-5.2.3-16-2016-00027 – A Piarista Rend Magyar Tartomány közfunkciót betöltő épület energetikai felújítása, a EGYH-KCP-16-P-0121 – A Kecskeméti Piarista Iskola átfogó fejlesztése elnevezésű pályázati projekt támogatásokból valósult meg. A Jókai utca sarkán található, eredetileg csak fiúkollégiumként működő épület immár lányokat is fogad. A kollégium újjászületése a Kollektív Műterem kreatív munkájának is köszönhető, akik a korábban komfort nélküli szobákkal és részben kihasználatlan terekkel rendelkező épület belső átalakítására és korszerűsítésére vállalkoztak tervezőként. A munka elvégzéséhez művészettörténészt, statikus tervezőket, gépész- és elektromos tervezőket, tűzvédelmi tervezőket is bevontak.
Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár elismerően szólt a kollégium jelenlegi, teljesen megújult formájáról, majd a piarista rend kimagasló nevelői tevékenységéről. Kiemelte: a rendalapító Kalazanci Szent József egész életét a gyermekek életének kiteljesítésére tette fel, aki kezdetben csupán húsz, később negyven, majd végül, több mint hétszáz fős népiskolát szervezett. A piarista rend rendhagyó éveket élt meg a kommunizmus ideje alatt is: iskolái közül csupán Budapest és Kecskemét maradhatott meg, ahol olyan piaristák tanítottak, akik kora reggeltől estig a diákok rendelkezésre álltak. Az államtitkár egykori piarista diákként idézte fel a piarista iskola általa is imsert neves tanárainak emlékét; Kovács Mihály, Kincs Lajos, Pogány János vagy a most is élő Görbe László példaértékű nevelő marad számára. Bár a piaristák mára szétszóródtak a világban, és arányaiban kevesebb szerzetes tanít egy-egy iskolában, a piarista iskolák jelentősége továbbra is megmaradt a magyar nemzet számára – tette hozzá. Soltész Miklós köszönetet mondott a civil tanároknak is, akik a piarista nevelési alapelveket teljesen magukénak érezve át tudják adni mindazt a fiataloknak, amit a rendalapító 400 éve megálmodott. Az államtitkár beszédje végén elmondta, hogy a Piarista Rend Magyar Tartománya egy frissen elnyert európai uniós pályázatnak köszönhetően 500 millió forintot fordíthat a kecskeméti Czollner téri általános iskola felújítására, így folytatódhat a kecskeméti piarista intézmények korszerűsítése.
Labancz Zsolt piarista tartományfőnök nem csupán fenntartói minőségben, hanem a kecskeméti piarista iskola öregdiákjaként is felszólalt. Beszédében felidézte középiskolai éveit, az akkori környezeti adottságokat, működési feltételeket. Bár kecskeméti születésű diákként nem lakott a kollégiumban, mégis egy, Lénárd Ödön piarista atya által tartott lelkigyakorlat kapcsán sikerült három napra az épületbe beköltöznie, amellett kezdő tanárként és prefektusként is itt működött.
A tartományfőnök elmondta: a piarista rend a magyar tartományban is nagyívű pedagógiai megújulás folyamatában van, amely szorosan kapcsolódik a nevelői környezet átalakításához is. Szólt a gödi szakképzési reform országos hatásairól, a sátoraljaújhelyi tanodáról, a kollégiumok nevelési programjának megújításáról, a rendtartomány három óvodájáról, a hat piarista intézményt érintő épületfejlesztési programról.
„Nem lehetünk elégedettek addig, amíg csak a mi iskoláink működnek jól. Célunk az, hogy országos szinten minden gyermek és fiatal a lehető legjobb oktatásban részesülhessen. Örömmel osztjuk meg tudásunkat, tapasztalatainkat. Szolgálja ezen törekvésünk javát ez a kecskeméti kollégium is!" – zárta beszédét a tartományfőnök.
Ábel István, a kecskeméti kollégium igazgatója izgalmas, archív fotókat felvonultató előadásában az intézmény történetét és a tavaly indult felújítási munkálatokat mutatta be.
Elmondta: az épület adottságait kihasználva, két külön udvari bejáratról (lépcsőházról) megközelíthető, elválasztott, egymástól függetlenül működő, de alkalmanként összenyitható fiú-lány kollégium kialakítása volt a cél. (A földszinti közösségi tereket, tanulószobákat és a kápolnát a bentlakó diákok közösen használják.) A hálótermeket a lehetőségek szerint saját vizes helyiségekkel kellett ellátni a szükséges kiszolgáló területeket biztosítva. Az épületben akadálymentes közlekedési rendszert is létrehoztak, melynek részeként liftet is építettek. A földszinten lévő felaprózott helyiségek, galériák eltávolításával a funkciónak megfeleltethető nagyobb összefüggő tereket hoztak létre. A munkálatok során a meglévő falakat, nyílászárókat, lépcsőket, a lehető legnagyobb mértékben megtartották és felújították, egyedül a tetőtérben történt igazán markáns változás.
A megújult kollégium negyvenegy fiúnak és harmincnégy lánynak nyújt otthont e tanév során.
Az eseményt a kecskeméti piarista iskola diákjainak színvonalas néptáncbemutatója és diákszínpadi előadása színesítette.
Szöveg és kép: Szathmáry Melinda, Piarista Rend Magyar Tartománya
—————————————————————————————————————————————————————–
TÖRTÉNETI VISSZATEKINTÉS
A piaristák 1715 óta tanítanak Kecskeméten. A templommal együtt, attól északra lassanként kiépülő rendházuk 1731-től az újonc szerzetesnövendékek képzésének is otthont adott. Eleinte a tantermek is a rendház földszinti termeiben voltak, de 1825 és 1832 között a kecskeméti egyházközség új gimnáziumi épületet emelt a templomtól délre, melynek tervezője Novák Dániel budai építész, kivitelezője Wagner József volt, arányait tekintve pedig a rendházépülethez igazodott.
A kecskeméti noviciátus az 1848. évi forradalmi időben megszűnt, és ugyanakkor az iskola is négy osztályos algimnáziummá fogyott. Teljes, nyolcosztályos gimnáziummá fejlesztése azonban a rend és a város közös érdeke volt. Összefogásuk eredményeképpen 1859-től sorban megnyíltak az 5-8. osztályok. A gimnáziumba jártak ugyanis a rend gimnazista korú szerzetesnövendékei (studensek) is. Számukra ugyancsak 1859-ben nyílt meg a régi noviciátus termeiben, a rendház kert felé néző, hátsó szárnyában a stúdium. A következő években a katolikus egyházközség újabb részekkel bővítette a gimnázium épületét: 1860/1861-ben egészen a mai sarokig egészítették ki, 1893/1894-ben pedig a mai piac felé nyúló Sas (később Horváth Cyrill) utcai oldalszárnnyal toldották meg.
Miután 1930 és 1934 között fölépült a gimnázium új, Hültl Dezső által tervezett épülete, a piarista rendház lakói 1934-ben az üresen maradt régi gimnáziumba költöztek, és így a rendház egész emeleti része üresen maradt. Ráadásul a következő évben a stúdium is megszűnt (mert attól fogva csak éreetségi után vettek föl növendékeket a rendbe). A fölszabadult helyiségekben konviktust (diákotthont) rendeztek be. Ez tekinthető a kecskeméi piarista diákotthon kezdetének.
1944. október végén, Kecskemét kiürítése során a piaristáknak is el kellett hagyniuk épületeiket, amelyeket az orosz hadsereg foglalt el. Csupán 1945 őszén kapták vissza a konviktusnak használt régi rendházat, amelyet részben ismét rendháznak rendeztek be. 1948-ban mind a konviktust, mind a gimnáziumi részeket államosították. Bár az 1950. évi, állam és egyház közötti „megegyezést” követően a rend ismét visszakapta teljes kecskeméti ingatlanát, a régi gimnáziumi szárny emeletét továbbra is a Megyei Tanács Végrehajtó Bizottsága irodái foglalták el. Csak az 1956-os forradalmat követő engedékeny hónapok alatt, az Állami Egyházügyi Hivatal közbenjárására érték el, hogy 1957. február 9-re a hivatal kiköltözött. Ettől kezdve az épületet teljes egészében diákotthonként (kollégium) használták, a földszinten pedig a gazdasági iroda működött.
A diákotthon épületét azóta többször felújították. 1983-ben Perczel Dénes tervei szerint készült el a diákotthon új berendezése, 1989 és 1991 között a Horváth Cyrill utcai tetőteret építették be.
Szöveg: Koltai András levéltárvezető
További megjelenések az átadó ünnepségről:
https://www.baon.hu/kozelet/helyi-kozelet/atadtak-a-piarista-kollegium-megujult-epuletet-1629439/
https://magyaridok.hu/gazdasag/atadtak-a-piarista-kollegium-felujitott-epuletet-kecskemeten-3716135/
http://magyarhirlap.hu/cikk/134724/Atadtak_a_piarista_kollegium_felujitott_epuletet_Kecskemeten
http://www.demokrata.hu/hir/belfold/atadtak-piarista-kollegium-felujitott-epuletet
https://profitline.hu/Atadtak-a-piarista-kollegium-felujitott-epuletet-Kecskemeten-386374
https://kdnp.hu/hirek/atadtak-piarista-kollegium-felujitott-epuletet-kecskemeten
https://hiros.hu/kultura/oktatas/atadtak-a-felujitott-kecskemeti-piarista-kollegiumot—videoval
http://propeller.hu/itthon/3387226-atadtak-piarista-kollegium-felujitott-epuletet-kecskemeten
https://keol.hu/kecskemet-bacs/atadtak-a-piarista-kollegium-felujitott-epuletet-kecskemeten
https://kecskemetilapok.hu/oktatas/atadtak-a-felujitott-kecskemeti-piarista-kollegiumot
https://hiros.hu/kultura/oktatas/atadtak-a-felujitott-kecskemeti-piarista-kollegiumot—videoval
http://www.napiujsag.hu/2018/11/atadtak-piarista-kollegium-felujitott_28.html
http://gongradio.hu/aktualis/kozelet/252784-atadtak-a-piarista-kollegium-felujitott-epuletet
https://bacsmegye.hu/kecskemet/2018/11/atadtak-a-piarista-kollegium-felujitott-epuletet-kecskemeten
http://csalad.hu/2018/11/29/megujult-kollegiumban-lakhatnak-a-diakok-kecskemeten
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=3f7isBg3_cA
https://www.youtube.com/watch?time_continue=575&v=Ytpk0GlB1tU
http://hirvonal.hu/hir/2038681
https://www.magyarkurir.hu/megszentelt-elet/atadtak-kecskemeti-piarista-iskola-megujult-kollegiumat