Mindszenty-emlékéremben részesült Farkas István piarista szerzetes, tanár

lupus_dij1_cut

Március 23-án Mindszenty-emlékéremmel  tüntették ki többek közt Farkas István piarista szerzetest, a mosonmagyaróvári piarista rendház vezetőjét, a mosonmagyaróvári Piarista Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda korábbi igazgatóját. A Mindszenty József bíborosról elnevezett plaketteket a Mindszenty Társaság adta át, Lezsák Sándornak, az Országgyűlés alelnökének és a szervezet elnökének részvételével.

Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek miséjével kezdődött szombat délelőtt a Mindszenty József emlékére szervezett ünnepség és megemlékezés Petőfiszállás-Pálosszentkút kegytemplománál. A kertben felavatták és felszentelték a bíboros, hercegprímás bronz mellszobrát is, Lantos Györgyi szobrászművész alkotását, a Lakiteleki Népfőiskola és a Mindszenty Társaság ajándékát.

Szász János, Petőfiszállás polgármestere az ünnepségen elmondta, Mindszenty 1948-ban Pálosszentkúton is járt, ahol letette a tervezett templom alapkövét. Elképzeléseit a ma is látható két árkádsor tükrözi a kegyhelyen.

Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke és a szervezet ügyvezető elnöke kiemelte: „Mindszenty József rendkívüli egyéniség volt. Mostoha körülményei miatt nem lehet hasonlítani kora katolikus nagyjaihoz.” – mondta, azzal, hogy Magyarországon Mindszenty korában még a szocialista országokhoz képest is nehezebb volt a katolikus egyháznak és képviselőinek helyzete. Mindszenty mégsem kívánta szentesíteni a törvénysértéseket. Lezsák Sándor szerint mára bebizonyosodott, hogyha a hercegprímás behódolt volna a hatalomnak, akkor sem adták volna vissza az egyházi vagyont, nem nyitották volna ki az egyházi iskolákat, nem engedélyezték volna a szerzetesrendek és kolostorok működését, nem vizsgálták volna felül az ártatlanul bebörtönzött papok ítéleteit. Ha Mindszenty behódol „nem jutott volna börtönbe, de a becsülete szertefoszlott volna” – fogalmazott a társaság elnöke.

A beszédet a Mindszenty-emlékérmek átadása követte. Elismerésben részesült Farkas István piarista szerzetes, tanár, Kisléghi Nagy Ádám festőművész, valamint a Szent Imre Katolikus Óvoda és Általános Iskola. (A kecskeméti oktatási intézmény az első olyan díjazott a kitüntetés évtizedes történetében, amely – Pap Zsolt igazgató képviseletében és a tanári kar részvételével – szervezetként vehette át az emlékérmet.)

2019 a tizenötödik év, hogy átadták a Mindszenty-emlékérmet. Farkas István piarista szerzetes, tanár – ahogy tanítványai és barátai ismerik: Lupus atya Lezsák Sándortól vehette át az emlékérmet, aki laudációját is mondta.

Négy évtized küzdelmes és eredményekben gazdag papi, oktató-nevelői, oktatáspolitikai szolgálatról beszélt Lezsák Sándor. Idézte Lupus atya pedagógusi hitvallását: az iskolai nevelésben szétválaszthatatlan az értelmi-erkölcsi-vallási dimenzió, és ezt a nevelőmunkát szeretet nélkül nem lehet végezni. A szónok Farkas István életútjából kiemelte a rendbe lépés, a fogadalomtétel eseményét, a tanulmányokat a teológia, matematika és fizika szakokon, az oktató-nevelői, valamint iskolavezetői munkát Budapesten, Kecskeméten és Mosonmagyaróváron. Külön kitért Lupus atya rendszerváltáskor tett társadalmi erőfeszítéseire, melyekkel küzdött a katolikus iskolák, s a mögöttük, mellettük álló civil szervezetek újraindításáért és újraformálásáért. Az elnök hangsúlyozta a piarista szerzetes oktatáspolitikai tevékenységét, szerepvállalását a közoktatási törvény kimunkálásában, a Nemzeti Alaptanterv (NAT) és az erkölcstan kerettanterv kialakításában.

Lupus atya nyugdíjasként is aktív: tanít Mosonmagyaróváron a piarista rend gimnáziumában, mellette egyetemi lelkész a város agrárkarán, valamint 2013 óta lelkipásztor Dunaszigeten.

 

Forrás: kecskemétilapok.hu, Magyar Kurír, PIarista Rend Magyar Tartománya

Kép: Nagy Attila SP