A piarista múlt jelene

20190423_125227

2019. április 25-én délután 5 órától a Piarista Rend Magyar Tarto­mányának központi gyűjteményei könyv­bemutatóval, könyvtár- és múzeum­szente­léssel, kiállítás­megnyitóval egybe­kötött rendezvényt tartanak a budapesti Piarista Központban.

Hitre, tudásra: A piaristák és a magyar művelődés

2017-ben a Piarista Rend Magyar Tartománya jubileumi rendezvénysorozattal emlékezett meg a 400 éve történt rendalapításról, Kalazanci Szent József szentté avatásának 250. évfordulójáról és a budapesti Piarista Gimnázium elmúlt 300 évéről. Az év kiemelkedő eseménye volt a Budapesti Történeti Múzeumban 2017/2018-ban megrendezett Hitre, tudásra: A piaristák és a magyar művelődés című időszaki kiállítás, amelyhez kétkötetes katalógust terveztek a kurátorok.

„A 2017-es évfordulók kiváló alkalmat adtak arra, hogy addig sosem látott teljességében mutathassuk be a közönség számára a piarista rend szerepét a magyar művelődésben a fönnmaradt tárgyakon, könyveken, tervrajzokon, műalkotásokon keresztül. Kiállításunk azon nagyszabású tematikus művelődéstörténeti kiállítások sorozatába illeszkedett, amelynek nagy hagyománya van az európai muzeológiában. Az elmúlt években a Budapesti Történeti Múzeum is több hasonlónak adott otthont, többek között a kiscelli kegyhelyről vagy a budai Mátyás-templomról. Ezekhez a kiállításokhoz hasonlóan mi sem akartunk lemondani arról, hogy a kiállítás előkészítése során szerzett ismereteket, valamint a megvalósítása során fölkutatott, azonosított, összegyűjtött és restaurált tárgyakat katalógus formájában is közzétegyük. Az első, több mint 500 oldalas kötet már a kiállítás megnyitójára, 2017 novemberére készen állt, míg a második, 732 oldalas zárókötet 2019 márciusára nyerte el végső formáját.” – mondta el Koltai András levéltárvezető, a jubileumi kiállítás kurátora, a katalógus főszerkesztője.

A katalógus szorosan követi a kiállítás tematikáját. A tizenhét tematikus fejezet mindegyikét egy, vagy több (összesen 32) tanulmány vezeti be, amely a piaristák tevékenységét, annak csúcspontjait mutatja be a művészet és a tudomány egy-egy területén, a fizikától kezdve a humorig bezárólag. Ezt követik az egyes tárgyak (összesen 424 tárgy) leírásai és fényképei, amelyeket szakértők egész sora készített.

Az egyes témakörökhöz különböző módon kapcsolódnak a tárgyak. Az irodalmat például a piaristák kéziratos és nyomtatott művei és portréi képviselik, a művészeti részben pedig olyan történelmi kincsek szerepelnek, amelyek a piaristák gyűjtőmunkáját és ízlését dicsérik. A cserkészetet jelvények és emléktárgyak egész sora képviseli. Az utolsó fejezetek a rend épületeire, illetve a piarista házak építéstörténetére vonatkozó anyagot tartalmaznak: tervrajzokat, feliratos köveket, maketteket.

A katalógust Farbaky Péter főmuzeológus, korábbi főigazgató (Budapesti Történeti Múzeum) és Koltai András levéltárvezető (Piarista Rend Magyar Tartománya) mutatják be.

Időpont: 2019. április 25. 17.00

Helyszín: Piarista Tartományfőnökség, Sík Sándor terem (1052 Budapest, Piarista köz 1., IV. em.)

 (Hitre, tudásra: A piaristák és a magyar művelődés: Kiállítási katalógus, I-II. kötet, szerk. Koltai András; társszerkesztők Borbás Péter, Szekér Barnabás, Rákossy Anna, Piarista Rend Magyar Tartománya, Budapest, 2017–2019. ; 544, 732 pp.)

 

Megújult a Piarista Központi Könyvtár

A Piarista Központi Könyvtár közel százötvenezer kötetével a legjelentősebb magyarországi katolikus könyvtárak közé tartozik. Anyagában körülbelül harmincezer kötetet tesz ki a muzeális (1851 előtt nyomtatott) művek aránya, melyen belül csaknem ezer darab a különösen védett, 1601 előtt nyomtatott dokumentum. A 2011. évi felújításkor beépített légkezelő rendszer működése nem volt megfelelő a védett anyagot őrző első emeleti helyiségekben: mind a hőmérséklet, mind a páratartalom rendszeresen magasabb volt az előírt határértékeknél (18–20 °C, 45–50% RH). Ezért 2018 októbere és 2019 januárja között a könyvtár első emeleti raktárában egy külön légkondicionáló rendszert építettek ki, az irodák és az olvasóterem pedig fan-coil rendszerű fűtő-hűtő rendszert kaptak. A felújított környezet megjelenésében a korábbihoz hasonló maradt, de a megelőzőnél lényegesen jobb klimatikus feltételeket biztosít.

A megújult könyvtártermet Szilvásy László tartományfőnök szenteli meg. A könyvtár gyűjteményét Baranya Péter könyvtárvezető mutatja be.

Időpont: 2019. április 25. 17.30

Helyszín: Piarista Rend Magyar Tartománya Központi Könyvtár (1052 Budapest, Piarista köz 2. I. em.)

 

A Piarista Múzeum új, időszaki kiállítása

„Egész világ miénk, a mi játszóterünk.” Az első piarista cserkészcsapat, a 2. sz. BKG emlékezete címmel nyílik meg a Piarista Múzeum új időszaki kiállítása, amely az ország egyik legelső cserkészcsapatának hőskorát, első húsz évét (1913-1933) mutatja be.

Sík Sándor piarista tanár, költő vezetésével a 2. sz. BKG csapata szervezte az első magyarországi cserkésztábort; a legendás vági tutajtúrát, az első sítábort, de oroszlánrészt vállalt a vízicserkész-, és vitorlásversenyek, a különböző nemzeti (1926-os megyeri) és nemzetközi (1933-as gödöllői) nagytáborok megszervezésében is. Emellett a csapat vezetői és tagjai a ’20-as és ’30-as évek cserkész világtalálkozóin, dzsemborijain is kiemelkedően képviselték Magyarországot. A nagyszabású túrák, a találkozók szervezése, a Morse-jelek, a térképolvasás és a cserkészcsomók tanulása mellett azonban mindig is nagy hangsúlyt fektettek a napi jótettek jelentőségére és különböző karitatív tevékenységekre is.

„A piarista gyűjtemények Magyarország egyik legjelentősebb cserkész-gyűjteményével rendelkeznek. Mégsem lenne teljes a kép, ha a cserkészet hőskorának különleges tárgyi emlékei csak vitrinekbe zárva, a korszak szellemisége pedig csak roll-upokon jelenne meg. Rendezvényünk címe: A piarista múlt jelene. Nagyon izgalmas rácsodálkozni azokra a vonatkozási pontokra, amelyek összekötik a múltat a jelennel. Nagy öröm látni, hogy a 2. sz. Sík Sándor cserkészcsapat révén a gimnáziumban ma is él a cserkészet, a piarista iskolákban virágzanak a bicikli-, gyalog- és vízitúrák, illetve a sítáborok, nyaranta pedig egyre több diák vesz részt a balatoni vitorlástáborokban. De ugyanígy fénykorukat élik a dzsemborik szellemiségét idéző Piarista Ifjúsági Találkozók, a szociális érzékenységet pedig a Tevékeny Szeretet Iskolájában tanulhatják a diákok. Reméljük, hogy a tárlaton megjelenő cserkészrelikviák, izgalmas fényképek és érdekes történetek a múltidézés mellett a közösség fontosságára, a túrázás szeretetére és vidámságra inspirálhatják a látogatókat.” – összegez Borbás Péter, a Piarista Múzeum vezetője, a kiállítás kurátora.

A kiállítás 2019. június 30-ig tekinthető meg a budapesti Piarista Gimnázium 5. emeletén. A látogatás előzetes bejelentkezéshez kötött, amelyet a borbas.peter@piarista.hu email címen tehetnek meg az érdeklődők.

A Piarista Múzeum raktára az elmúlt év végén új terembe költözött a piarista székház 5. emeletén. A múzeum új helyiségét megáldja Szilvásy László tartományfőnök, a kiállítást megnyitja Borbás Péter múzeumvezető. A rendezvényen közreműködik a 2. sz. Sík Sándor cserkészcsapat.

Időpont: 2019. április 25. 18.00

Helyszín: Piarista Gimnázium (1052 Budapest, Piarista u.1. V. em.)

 

A megnyitó esemény részletes programját a mellékelt dokumentum tartalmazza.

 

Koltai András, Borbás Péter, Szathmáry Melinda

PIARISTA REND MAGYAR TARTOMÁNYA