Molnár László, a zalaegerszegi Olaj- és Gázipari Múzeum munkatársa helytörténet-kutatóként többek között az Öveges családdal is foglalkozott. A kutatásai során összegyűjtött életrajzi adatokat a közelmúltban rendszerezte, s azokból a nagykanizsai Czupi Kiadó gondozásában "Az Övegesek" címmel kötet jelent meg.
Bár a família legismertebb és leghíresebb személyisége kétségkívül Öveges József professzor volt, ám általánosságban elmondható, hogy az Öveges családot tehetséges, tenni akaró és a jövőért felelősen gondolkodó emberek alkották.
– A történet egészen a 2000-es évig nyúlik vissza, hiszen a pákai általános iskola akkor vette fel Öveges József professzor nevét – mondta Molnár László, aki a község polgármestere volt abban az időszakban. – Az iskola akkori igazgatónőjével, Gyenese Ferencnével közösen igyekeztünk összegyűjteni a professzorról és családjáról azokat az adatokat, amelyek kevésbé voltak ismertek a szélesebb nyilvánosság előtt. Ebből rajzolódott ki egy igen terebélyes családfa, amiről már a megnyitón kiderült, hogy bizony nem hiánytalan, hiszen az ünnepségre látogatók már akkor tudtak olyan adatokkal szolgálni, melyekről addig mi sem rendelkeztünk információkkal.
Molnár László hozzátette, később emlékházat alakítottak ki a néhai professzor tiszteletére, s a látogatókat, ha kérdéseik voltak a családdal kapcsolatban, rendre hozzá irányították. Bevallása szerint a felmerülő kérdések egy részére az akkori tudása alapján nem tudott maradéktalanul válaszolni.
– Mivel hamis képet nem akartam festeni, így leginkább a saját tudásom kibővítése érdekében kezdtem tovább kutatni – folytatta a történet mesélését. – Felkerestem családtagokat, kértem adatokat levéltárakból, kutatómunkát, családfakutatást végeztem, amely során egyre bővültek az információk; olyannyira, hogy minden rendelkezésre álló adat be sem került ebbe a kötetbe.
Az Öveges család a korabeli Győr vármegyéből, pontosabban Győrcsanakról származik. A néhai professzor nagyapai nagybátyja, Öveges Antal volt az első olyan személy, akiről tudjuk, hogy Zalába került. Először Zalaegerszeg mellett, Csácsban, majd Németszentmiklóson, a mai Magyarszentmiklóson volt tanító, 1872-től pedig a pákai iskola tanítójaként dolgozott. A professzor kapcsolata Pákával ennek a szálnak köszönhető.
– Páka fontos szerepet játszott a család életében, többen és viszonylag hosszú ideig éltek itt a család tagjai közül – folytatta az adatok ismertetését Molnár László. – Az is érdekes, hogy az Övegesek közül nagyon sokan választották a tanítói hivatást, volt olyan időszak, amikor egymással párhuzamosan hatan is oktattak gyermekeket. A család tagjairól általánosan elmondható, hogy rendkívül tehetséges és ambiciózus emberek voltak, akiket érdekeltek az újdonságok. Öveges József édesanyja például fotózással is foglalkozott. A televíziós szereplései miatt Öveges József lett a család legismertebb és leghíresebb tagja, ám a professzor mellett annak egyik unokatestvéréről, Kálmánról is neveztek el iskolát, utóbbi Győrben található.
A professzornak, mint piarista szerzetesnek, nem voltak leszármazottjai, de a kiterjedt családfának köszönhetően máig sok rokona él az ország különböző területein: Budapesten, Etyeken, az Alföldön szétszóródva, de Zalaegerszegen is. Éltek Övegesek továbbá Nagykanizsán, valamint Keszthelyen is, ám a férfiágak kihaltak, a női ágakat pedig nehéz nyomon követni, a levéltári korlátozások miatt a kutatás nem egyszerű. Mindenesetre a most megjelent kötet számos új információt tartalmaz, melyek jól kiegészítik az Öveges családról szerzett eddigi ismereteket.
Forrás: Zaol.hu
Kép: Molnár László