Iskola született 300 éve Debrecenben

img_1952

November 22-én pénteken, bensőséges ünnepséggel emlé­ke­zett meg a debreceni Szent József Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium a piaristák Debrecenbe érkezésére, akik 300 évvel ezelőtt kezdték meg a katolikus hívek és minde­nek­előtt az ifjúság szolgálatát a városban.

Az ünnepség az egykori piarista plébánosok által vezetett Szent Anna templomban kezdődött Kalazanci Szent József oltárának megkoszorúzásával, majd szentmisével folytatódott, amelyet Palánki Ferenc debreceni-nyíregyházi megyéspüspök, Szilvásy László piarista tartományfőnök és Krakomperger Zoltán plébános mutattak be. Az iskola ifjúsága megtöltötte a templomot, a liturgia szépségéről az intézmény kórusa gondoskodott, a tógás diákok pedig ezúttal két zászlót is hordoztak: a piarista iskola régi zászlóját, amelyre 1907-ben hímezték a Svetits Intézet tanárai és diákjai Kalazanci Szent József és Szűz Mária képét, valamint az 1996-ban készült újabb iskolazászlót, amelyet a Szent Józsefre és a Szent Családra utaló jelképek díszítenek.

Szentbeszédében Palánki Ferenc az egymás iránti szeretetre és Jézus hívásának elfogadására buzdította a diákokat és a tanárokat. A szentmise végén Szilvásy László örömét fejezte ki, hogy a rend debreceni munkája üzenetet hordoz a mának, és van folytatása. „A katolikus iskola abban segít, hogy a diákjai rátaláljanak arra az útra, amelyen a legjobb felnőttekké válhatnak. Legyetek a teljesség részesei.” – mondta a diákoknak. Ezt követően átadta ajándékát Bódis Zoltánnak, az iskola igazgatójának; a piarista iskola királyi alapítólevelének reprodukcióját. (Az eredetit a rendtartomány budapesti levéltára őrzi.) A piaristák debreceni megtelepedéséhez ugyanis Bakó János váradi kanonok tett komoly alapítványt, amelyet 1719. október 9-én hagyott jóvá III. Károly magyar király.

A régi piarista iskolát 1948-ban államosította a kommunista hatalom, és a katolikus fiúoktatás közel öt évtizedig hiányzott a városból. Csak 1996-ban kezdte meg működését az egyházmegyei fenntartású Szent József Gimnázium és Kollégium, amely a piarista hagyományokat kívánta folytatni, eleinte hatosztályos fiúgimnáziumként, felmenő rendszerben a Szent Anna utca 19. sz. alatti egykori elemi iskolai épületben. Létrehozásában kulcsszerepe volt a Magyar Piarista Diákszövetség debreceni tagozatának, és titkárának, Vasváry Józsefnek, valamint első igazgatójának, Lépes M. Katalin iskolanővérnek. Az iskola 2007-ben kapta vissza eredeti épületét (Szent Anna utca 17.), és 2018 szeptemberében készült el új szárnya, amely tornatermet és új tantermeket foglal magába. Az intézményben ma már lányok is tanulhatnak, amely általános iskolai és informatikai szakgimnáziumi képzést is nyújt.

„Ha Kalazanci Szt. József és a piarista atyák nem lettek volna, a mi iskolánk sem létezne, vagy legalábbis nem ilyen lenne, amilyennek szeretjük” – mondta Bódis Zoltán igazgató az ünnepség következő állomásán, Kalazanci Szent József szobrának megkoszorúzása előtt, a templom és a gimnáziumi épület közötti kertben. Innen a jelenlévők a plébániára vonultak, ahol a püspök, a tartományfőnök és a plébános ezúttal Szlopnyai Elek, az első debreceni piarista elöljáró domborművén helyezte el koszorúit. „A hagyomány, a gyökerek nem a múlt miatt fontosak, hanem a jelenünk és jövőnk miatt. Ha ugyanis nehézségekkel találkozunk az életben, a gyökerek azok, amelybe kapaszkodhatunk. Ezért kell ragaszkodunk hozzájuk.” – mondta Krakomperger Zoltán plébános az emléktábla előtt.

Ezt követően az iskola diákságának másik része (akik nem vettek részt a szentmisén) a díszterembe gyűltek, ahol az ünnepségen a diákok énekeltek, szavaltak, illetve – Pintér József történelemtanár összeállításában – vetített képekkel kísért előadásban mutatták be iskolájuk történetét, neves diákjait. Felszólalt az iskola első igazgatója, Lépes M. Katalin, aki arra emlékezett, hogy az első tanévben – 1996/1997-ben – a tanítás egy héttel később kezdődött, hogy a tanárok hősies munkával maguk takarítsák ki, és rendezzék be az akkor visszakapott első épületet. Bódis Zoltán többek között a 2007-ben visszakapott gimnáziumi épület első igazgatói intőjét idézte föl, amely elmondása szerint azért született, mert a díszterem függönye mögött egy fiút és egy lányt csókolódzva találtak. A pár azóta összeházasodott, három gyermekük született.

A vendégek megtekintették az erre az alkalomra összeállított iskolatörténeti kiállítást, bejárták az épületet, végezetül pedig látogatást tettek az egykori piarista tanárok sírjánál is, a debreceni köztemetőben.

Lásd még:

Szöveg és kép: Koltai András, Piarista Rend Magyar Tartománya