A Piarista Rend Magyar Tartománya a 2019-es tanévben az EMMI részéről 4.255.000 Ft célzott támogatásban részesült, melyet a szegedi piarista gimnázium alapfokú művészeti iskolája használt fel. A hangszercsere programnak köszönhetően mind a diákok, mind a pedagógusok immár második alkalommal juthattak új hangszerekhez, emellett korábbi, kedves hangszereiket is felújíthatták 2019. december 31-ig bezárólag.
Az intézményben két pianínót, három elektromos zongorát, egy hordozható elektromos zongorát, hat tanulói gitárt és egy tanári gitárt, négy különböző méretű csellót, egy brácsát, két hegedűt, egy nagybőgőt, három kobozt, egy ütőgardont, és nyolc furulyát sikerült vásárolni a program keretében.
Fábri Géza, a szegedi piarista iskola Népzenei Kamaraműhelyének vezetője elmondta, hogy a tárgyi megújulással párhuzamosan a zenei alkotókedv érezhetően fokozódott az intézményben, feladatvállalásaik megsokasodtak.
„A Népzenei Kamaraműhelyben már különböző hangolású kobzokat használunk, a Kalazanci zsolozsmák himnuszait és a Balassi énekeket csellószólam is kíséri, a gyimesi zenében az énekeket saját ütőgardonnal adjuk elő itthon és a Gyimesekben. Énekes növendékeink gardonozni is megtanulhatnak. A népi zenekarban nagybőgős növendékünk is van már, amely mindenképpen komoly előrelépést jelent. A hangszerbeszerzési programnak köszönhetően az idei országos piarista kórustalálkozón sikerült gazdagabb, színesebb hangszerelésben megszólaltatni a „Zöld az erdő…” kezdetű népéneket és a zsolozsma himnuszait. A most következő nyári erdélyi-moldvai turnéra is nagy erőkkel, gazdag repertoárral készülünk. A koncertek mellett közösen fogunk muzsikálni hagyományőrző népzenészekkel és csángó-magyar fiatalokkal.”
Szalkai Sándor, a szegedi piarista iskola gitártanára és az országos piarista gitártalálkozó főszervezője szerint a gitárra mindig nagy szükség volt és lesz is az iskolában: „Nagyon sokan játszanak gitáron az intézményünkben, ezért nem csak a tanulók gitáróráin, hanem a kollégiumi élet, az énekórák és az iskolai élet más színterein is gyakran előkerül e népszerű hangszer. A program révén beszerzett darabokat folyamatosan használjuk, kiváló minőségű, a célnak teljesen megfelelő hangszerek.”
A zongora tanszak két évvel ezelőtt még nem reménykedett abban, hogy a használtan vásárolt, többszörösen javított pianínók helyett minden zongoratanár külön hangszeren taníthatja majd a növendékeit, akik klasszikus billentésű hangszereken fejleszthetik majd játéktechnikájukat. Ez az álom mára megvalósult. Emellett az oktatás tárgyi feltételének magas színvonalát jelenti, hogy a zongoraórákon a növendék és a tanár együtt játszhat különféle pianínókon, billentyűs hangszereken.
A programnak köszönhetően az iskola gordonka-zenakara, amely a Piarista El sistema nevet viseli, immár saját hangszerekkel, nagyobb létszámmal tud fellépni különféle rendezvényeken.
A különböző tanszakok idén is készültek a március 25-re tervezett európai tehetségnapi koncertre, amelynek helyszíne hagyományosan a Millenniumi kávéház. A műsor változatos tanszaki bemutatókra épült, amelyek mellett nagy létszámú közös produkciók is születtek. A program záróakkordjaként táncházat tartottak volna. E koncert az országos járványhelyzet kialakulásának megelőzése végett most elmaradt,de a szervező határozott szándéka, hogy a szegedi piarista művészeti oktatás egy alkalmas időpontban bemutatkozhasson.
Remélhetően az idei évben is lehetőségünk nyílik támogatás útján újabb hangszerek beszerzésére, hiszen a diákok hagyományos és klasszikus zenei képzése változatlanul fontos a piarista iskolák számára.
Piarista Rend Magyar Tartománya
Fábri Géza, Dugonics András Piarista Gimnázium
Kép: Dugonics András Piarista Gimnázium, Szathmáry Melinda