A Piarista Múzeum digitális kamarakiállítása nagyhét alkalmából

05

E speciális járványügyi helyzetben, amely nem teszi lehetővé a nagyheti liturgiákon való személyes részvételt, a Piarista Múzeum egy virtuális kamarakiállítást állított össze, amelynek képeivel kicsit közvetlenebb módon követhetjük végig Krisztus szenvedéstörténetét.

„Az a könyv, amelyből mindnyájunknak tanulnia kell, Krisztus szenvedése; ő adja meg mindenki számára a szükséges tudnivalókat” – fogalmazta meg Kalazanci Szent József 1563. számú levelében.

A SPECULUM VITAE – KRISZTUS SZENVEDÉSE, MINT AZ ÉLET TÜKRE címet viselő  online tárlat anyagát elsősorban a Piarista Múzeum metszetgyűjteményéből válogatták. A sokszorosított grafikai eljárással készült szentképek már a 16-18. század folyamán is azt a nemes célt szolgálták, hogy az egyszerű emberek otthonába is elvigyék Jézus, Szűz Mária vagy a szentek képmásait, amelyek segítették személyes áhítatgyakorlataikat, imaéletüket. E digitális tárlat most is hasonló célt szolgálna, teret engedve a művészettörténeti rácsodálkozásnak is.

A tárlaton főleg 17-19. századi metszetek szerepelnek, amelyek között olyan különleges képtípusokkal, ábrázolásokkal találkozhatunk, mint a gyermek Jézus a passió eszközeivel (Arma Christi); Krisztus titkos szenvedései a börtönben, illetve megostorozása és kigúnyolása; Veronika-kendője típusú szenvedő Krisztus-arc ábrázolások; Krisztus keresztje, mint az élet, a kegyelem forrása, mint szőlőtő; búcsúkiváltsággal ellátott szentképek; Krisztus öt Szent Sebe; Arma Christi-ábrázolások; Szűz Mária a keresztrefeszítés eszközeivel; szentek hódolata a keresztrefeszített Krisztus előtt. Az egyszerű papírlapra vagy vászondarabra nyomtatott metszetek sokaságát egyéb műtárgyak képeivel is igyekezték oldani.

A tárlat teljes anyaga megtekinthető a következő linken (bejelentkezés nem szükséges):  https://www.facebook.com/piaristamuzeum/posts/3082577388634834

Kívánjuk, hogy a szenvedő Krisztus testvéri arca legyen számunkra az a tükör, amelyben saját gyengeségeinkre, nehézségeinkre, szenvedéseinkre is nagyobb elfogadással, türelemmel tekinthetünk, a szenvedéstörténet képeinek szemlélése pedig indítson minket hálára, hogy minél inkább átérezhessük, mennyire szeretett is minket Jézus, hogy életét adta értünk, barátaiért.

 

Piarista Múzeum

Piarista Rend Magyar Tartománya