Bibó István azon ritka politikusok közé tartozik, akinek életművére, munkásságára politikai hovatartozástól függetlenül mindenki felnéz. Piarista tanárai azért mégis enyhe „kritikával” illették…
A 19. század második felétől a piarista iskolákban virágoztak az önképzőkörök, amelyek a humán érdeklődésű felsőbb éves gimnazistákat tömörítették magukba. Az önképzőkörök évente számos tematikus pályázatot írtak ki irodalmi, filológiai, történelmi, teológiai vagy idegennyelvi területeken. A legjobb pályaművek az elismerés mellett könyv- vagy pénzjutalomban is részesültek.
Bibó István 1921 és 1929 között volt a nyolcosztályos szegedi gimnázium növendéke. VII. osztályos korától lelkesen kapcsolódott be az önképzőkör inspiráló világába. Az 1927/28-as tanévben görög nyelvből és irodalomból Xenophon Oeconomicusából a XI. c.: A derék férfiú tiszte magyarra fordítása volt a kitűzött tétel. Bibó gondos, precíz fordításáért 20 pengő jutalmat és ajándékkönyvet kapott. Ebben az évben történelmi témakörben is pályázott. „A királyi szék betöltése hazánkban Sz. István halálától a Pragmatika Szankcióig" volt a kiírt téma. Bibó „Jogban az erő" jeligéjű tanulmánya lett a legsikeresebb. „Az elég terjedelmes anyag beosztása mintaszerű. Nyelvezete, stílusa teljesen megfelelő. Kiállítása gondos.”, írta a zsűri és újabb 20 pengővel jutalmazták a diákot.
Végzős évében az önképzőkör főkönyvtárosa lett és ismét a történelmi pályázatra írt nagy sikerű pályaművet, amelyet a 20 pengős díjon túl így értékeltek: „A ’Ne bántsd a magyart’ jeligés pályamunka szerzőjének fejlett történeti érzéke van. A lényeges adatokat ki tudja válogatni, művésziesen csoportosítani és tömören előadni. Hibája, hogy nagyrészt a politikai, nem a művelődési viszonyokra helyezi a súlyt.” Nahát, nahát…
[Piarista kisokos] 300 éve együtt tanulunk – A Piarista Rend Magyar Tartománya megalakulásának 300. évfordulója alkalmából Tudtad-e? címke alatt megjelenő híreinkben számos kulturális érdekességet, történeti kuriózumot is feltárunk előttetek, hogy ezek segítségével is elmerülhessünk gazdag történelmünk érdekfeszítő bugyraiban. Ne maradjatok le az újdonságokról, kövessétek Facebook-oldalunkat! Ünnepeljük együtt a piarista közösséget!
Borbás Péter, Piarista Múzeum
Fotó forrása: Wikipedia
Piarista Rend Magyar Tartománya