Padra vésett lánynevek

Sík Sándor végzős osztálya a budapesti piarista gimnáziumban, 1923.

Szegedi piarista öregdiákunk, Juhász Gyula költő visszaemlékezése abból az időből, amikor még nem voltak koedukáltak a piarista iskolák.

Az 1990-es évekig a piarista iskolákban nem folyt koedukált oktatás, kizárólag fiúk látogathatták a kegyesrendi gimnáziumokat. Bár ezt a „kizárólag”-ot azért lábjegyzetelni kell, ugyanis a 20. század első felében több piarista iskolában is elterjedt az a gyakorlat, hogy magántanulóként egy-egy lány is csatlakozhatott a fiúosztályok mellé. Régi osztály- és tablóképeken ezért tűnik fel meglepő módon egy-egy lány is a fiúk sokaságában.

A néhány évente megjelenő egy-egy magántanuló hölgy azonban természetesen nem enyhíthette a kamasz fiúk szerelmes sóvárgásait, amit  egy szegedi öregdiák, bizonyos Juhász Gyula 25. érettségi találkozóján frappánsan meg is fogalmazott: „És a padokban, komoly öreg padokban mindenütt jelek, rovások, örök emlékek, titkos álmok. Nem csupán a kövek beszélnek, mint a latin közmondás tartja, ó, a padok is beszélnek. (…) A jobboldali harmadik pad szélén remekbe vésett betűkkel ékeskedik egy név: Berzenczey Margit. A Berzencsey név bücskén, diadalmasan, a Margit már karcsún, egyre kisebbedőn, mint egy elhaló, édesbús sóhajtás. A leggyakoribb bejegyzés egyszerű női keresztnév, de mennyi vágyat, boldogtalanságot, szerelmet rejthet némelyik magában! A Böske dívik itt leginkább, és a Kató és az Ili is többször előfordul. Azutolsó padok egyikében ezt találjuk: Eva May. Korunk hősnője. Mellette Venus Ibi. Ez valamivel már rejtélyesebb. Az utolsó előtti pad szélén hatalmas fekete betűkkel: Ady. Nemcsak ifjú szívekben, de öreg padokban is él. Egészen bizonyos, hogy ő a fiatalság legkedvesebb költője.” (Délmagyarország, 1927. július 6.) Vajon Juhász Gulya tudta, hogy Ady Endre piarista öregdiáktársa volt, hiszen 1888 és 1892 között a nagykárolyi piarista gimnázium padjait koptatta?

Sík Sándor végzős osztálya a budapesti piarista gimnáziumban, 1923.


[Piarista kisokos] 300 éve együtt tanulunk – A Piarista Rend Magyar Tartománya megalakulásának 300. évfordulója alkalmából Tudtad-e? címke alatt megjelenő híreinkben számos kulturális érdekességet, történeti kuriózumot is feltárunk előttetek, hogy ezek segítségével is elmerülhessünk gazdag történelmünk érdekfeszítő bugyraiban. Ne maradjatok le az újdonságokról, kövessétek Facebook-oldalunkat! Ünnepeljük együtt a piarista közösséget!


Borbás Péter, Piarista Múzeum
Piarista Rend Magyar Tartománya