Szegedi piarista olimpikonok

A szegedi piarista gimnázium tornacsapata, 1907

A szegedi piarista gimnázium sporttagozatos diákjainak eredményeit böngészve az ember csak kapkodja a fejét: országos és nemzetközi gyorskorcsolya, tollaslabda, úszó, búvárúszó, kempo, judo, kajak-kenu és futsal eredményekben bővelkedik a honlap. És persze azt se felejtsük el, hogy kajak egyesben már felnőtt olimpikon, világbajnok öregdiákja is van Kopasz Bálint személyében. A szegedi piár azonban már bő száz évvel ezelőtt is a későbbi fényes sportsikerek táptalajának bizonyult.

A 19. század végétől a piarista iskolákban egyre nagyobb hangsúlyt helyeztek a sportra és a testnevelésre. Évről évre iskolai atlétikai versenyeket rendeztek, majd később régiós, országos megmérettetéseken is részt vettek. A gimnáziumi sportkörök szakosztályai folyamatosan gyarapodtak és az 1920-30-as években már lenyűgöző kínálatot nyújtottak a sportolni vágyóknak: volt atlétikai, torna, úszó, vívó, céllövő, labdarúgó, kosárlabda, kézilabda, ping-pong, tenisz, egyes piarista iskolákban pedig még birkózó, evezős, korcsolya, jégkorong, sífutó, sőt gyeplabda szakosztály is működött.

Talán ennek az aktív gimnáziumi sportéletnek is köszönhető volt, hogy a szegedi piarista gimnáziumból több, olimpiai érmes sportoló is kikerült. Gönczy Lajos 1892 és 1900 között járt a szegedi piárba. III. osztályos gimnazistaként az intézeti tornaversenyen nyújtón, távolugrásban és futásban nyert évfolyamtársai között, IV.-es korában rúdugrásban és futásban diadalmaskodott, V.-esként magasugrásban és szertornázásban nyert az évfolyamában. Emellett kitűnő tanuló és kiváló gyorsíró is volt. Az érettségi vizsga utáni nyáron, az 1900-as párizsi olimpián magasugrásban bronzérmet nyert , ezzel ő szerezte a szakág első olimpiai érmét. Szemből nekifutva a léc felett háthomorítással ugrott, ezt a stílust a korabeli szaksajtóban „magyar stílusnak” nevezték el. Az 1904-es St. Louis-ban rendezett olimpián 4. lett, az 1906-os nem hivatalos athéni pánhellén olimpián pedig ezüstérmet nyert.

Magay Dániel 1942-től járt a szegedi piárba, amelyet VII.-es korában, 1948-ban államosítottak. Az iskola 1948/49-es értesítője szerint ebben az évben méh helyből távolugrásban nyert a házi atlétikai versenyen, bár minden bizonnyal már ekkor is vívott. 1954-ban tagja volt a luxemburgi világbajnokságon aranyérmet szerző magyar férfi kardcsapatnak, amely az 1956-os mellbourne-i olimpián szintén aranyérmes lett.

A szegedi piarista diákok azonban nemcsak a fizikai sportágakban értek el kiváló eredményeket. Nem feledkezhetünk meg Maróczy Gézáról többszörös sakkolimpiai bajnokról sem, aki 1880 és 1888 között volt a szegedi piár növendéke. A világ elitjébe tartozó sakknagymester az 1927. évi londoni sakkolimpián szövetségi kapitánya és első táblás játékosa volt az olimpiai aranyérmet nyert magyar válogatottnak, amely aztán az 1930-as sakkolimpián ezüstérmet, az 1936-os nem hivatalos berlini olimpián pedig ismét aranyérmet nyert.

A szegedi piarista gimnázium tornacsapata, 1907


[Piarista kisokos] 300 éve együtt tanulunk – A Piarista Rend Magyar Tartománya megalakulásának 300. évfordulója alkalmából Tudtad-e? címke alatt megjelenő híreinkben számos kulturális érdekességet, történeti kuriózumot is feltárunk előttetek, hogy ezek segítségével is elmerülhessünk gazdag történelmünk érdekfeszítő bugyraiban. Ne maradjatok le az újdonságokról, kövessétek Facebook-oldalunkat! Ünnepeljük együtt a piarista közösséget!


Borbás Péter, Piarista Múzeum
Piarista Rend Magyar Tartománya