Az anyák megmentőjétől az első aktív koronavírus-fertőzött tüdőtranszplantációig – budapesti piarista diákok az orvostudomány úttörőiként.
Azt ismeritek, hogy 3 kiskamaszt beíratnak a szüleik a piaristákhoz az ország 3 külön szegletében, Budapesten, Nagykanizsán és Sátoraljaújhelyen, hogy aztán évek múltán a 3 lurkó immár felnőve mint Magyarország első felelős kormányának miniszterei köszöntsék egymást? Széchenyi István (a legnagyobb magyar), Deák Ferenc (a haza bölcse) és Kossuth Lajos példája óta tudjuk, ez nem mese, valóság.
Ennek ellenére piarista diákként talán kevesen éltük meg a történelemórákat úgy, mint tulajdonképpeni piarista öregdiákok nemzetsorsfordító tetteinek sorozatát, és talán az irodalomórákon sem tudatosult sokunkban, hogy a tananyagban szereplő majd’ mindegyik korszakalkotó magyar író-költő életrajzában előbb-utóbb felbukkan 1-1 piarista iskola, ahol az illető tanult (lásd pl. Ady Endre, Dugonics András, Juhász Gyula, Katona József, Krúdy Gyula, Madách Imre, Örkény István, Petőfi Sándor, Pilinszky János, Sík Sándor, Szerb Antal, Tömörkény István, Vörösmarty Mihály és még sokan mások).
Arról pedig, hogy több Nobel-díjas tudós (Hevesy György és Oláh György), Oscar-díjas operatőr (Zsigmond Vilmos), megszámlálhatatlanul sok püspök és egyházi vezető, neves festők, építészek, olimpiai bajnokok stb. is mind-mind a piaristáknál tanultak egykor, a legtöbben talán nem is hallottunk gimnáziumi éveink alatt.
És jól is volt ez így, mert hát bizonyára mindezen nagyságok sem azért vitték ilyen sokra az életben, mert a) fejükbe szállt volna a dicsőség fiatalon a korábbi piarista diákok sikerei hallatán, vagy b) agyonnyomta volna őket az a teher, hogy nekik is legalább akkora tetteket kell letenniük az asztalra, mint az elődöknek, hanem azért, mert elhivatott piarista tanáraik mindenekelőtt Kalazanci Szent József példáját állították mindannyijuk elé, hitre, tudásra, szép életre, jóra nevelve őket. Teljes embereket neveltek diákjaikból, hogy később valamennyien a legteljesebben tudják kibontakoztatni saját talentumaikat az életben. Máig itt visszhangoznak a fejemben hajdani osztályfőnökünk, Károlyi Attila idevágó szavai: „mi nem versenyistálló vagyunk, mi teljes emberré nevelünk.”
Talán ez a teljes emberré nevelés a válasz arra a kérdésre is, hogy hogyan futhattak be és futhatnak be egészen napjainkig kimagasló pályát piarista öregdiákok olyan területeken is, amelyek hagyományosan nem álltak a piarista oktatás fókuszában, legalább is nem olyan mértékben, mint pl. a matematika vagy a fizika oktatása.
Mert hát azt hiszem, mindannyian egyetértünk abban, hogy egyik piarista iskola sem számít fő profilját tekintve egészségügyi szakközépiskolának. Egy kis kíváncsisággal és utánajárással mégis egy sor neves, a saját szakterületén úttörő megoldásokat alkalmazó és a legnagyobb szaktekintélyek között számon tartott orvosra bukkantam a piarista öregdiákok között. Pedig kezdetben egyáltalán nem volt ez célom.
A történet úgy indult, hogy – kislányom révén – nemrégiben összehozott az élet dr. Szabó Miklós Károllyal, a Heim Pál Gyermekkórház ortopéd szakorvosával, akiről egy véletlen folytán megtudtam, hogy hozzám hasonlóan piarista öregdiák volt. Kíváncsiságból rákerestem az interneten, és legnagyobb meglepetésemre megtaláltam 1903-ig visszamenően a budapesti piár valamennyi végzett osztályának tablóképét, köztük az 1991-ben végzett osztályét is Szabó doktorral. És innentől kitárult előttem a világ! Egyből eszembe jutott dr. Kopniczky Zsolt, akihez édesanyám és feleségem révén vezetett el a gondviselés még néhány éve, és akiről szintén tudtam, hogy piarista diák volt egykor. Nyomban rákerestem, és meg is találtam az 1981-es „b” osztály tablóképén.
Aztán olvastam, hogy idén lesz 300 éves a magyar rendtartomány, és valahogy ráeszméltem, hogy 1991 pont 30, 1981 pedig éppen 40 éve volt, így Szabó dr. és Kopniczky dr. is kerek érettségi évfordulót ünnepelnek idén. Ezen a vonalon tovább indulva előbb az ő évfolyamuk tablóit vettem szemügyre alaposabban, majd a többi kerekévfordulós tablón szereplő személyekre is rákerestem kíváncsiságból.
Mondhatom, csuda dolgokra bukkantam, és ez az önszórakoztatásnak induló, mindenféle tudományosságot nélkülöző keresgélés ráirányította a figyelmemet arra – az eddig talán nemcsak általam kevésbé ismert – tényre, hogy mennyi kiváló orvos került ki a budapesti piarista gimnázium padjaiból a távolabbi és a közelebbi múltban (és talán a jelenben is), akik közül napjainkban is többüket a saját szakterületük legnagyobb szaktekintélyei között tart számon a szakma. Márpedig jó orvosokra mindig szüksége van egy társadalomnak, talán soha ennyire nem volt még ez kézzel fogható, mint most, amikor tombol a koronavírus-járvány.
Következzék tehát egy kis válogatás a teljesség igénye nélkül a múlt és a jelen kimagasló, piaristamúltú orvosairól!
Múlt:
- Semmelweis Ignác (1818-1865), az anyák megmentője, a gyermekágyi láz okának feltárója, aki napjainkban is sokszor eszünkbe juthat, amikor a koronavírus kapcsán a helyes kézmosásra hívják fel a figyelmünket (a budai Egyetemi Katolikus Gimnáziumban tanult éppen abban az időszakban, amikor a piarista atyákra bízták a gimnázium vezetését);
- Hültl Hümér (1868-1940) sebészorvos, egyetemi tanár, a gyomor-bélvarrógép feltalálója, a modern sebészet számos eszközének, módszerének hazai bevezetője, akit virtuóz műtétei miatt orvosi körökben a „szike Paganinijé”-nek neveztek;
- Koch Sándor (1925–2009) orvos, virológus professzor, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a gyermekbénulás elleni Salk-vakcina, majd a Sabin-csepp magyarországi előállítója.
Jelen:
Az 1951-ben, 70 évvel ezelőtt végzett évfolyamból:
- dr. Marek Péter szemészorvos, az Uzsoki Kórház Szemészeti Osztályának osztályvezető főorvosa 1969 és 1999 között. Munkássága elismeréseként címzetes egyetemi docensnek nevezték ki, nyugdíjba vonulása alkalmából pedig Batthyányi Strattmann László díjjal tüntették ki. A köztelevízió „Isten kezében / A szeretet bajnokai” című sorozatában külön részt szenteltek neki, amelynek beharangozójában így írtak róla: „Szemorvosként, több generáció látássérültjeinek adta vissza a reményt, de számos esetben rendszeres lelki támaszul szolgált azok számára is, akik végérvényesen elvesztették látásukat.”
- dr. Salacz Tamás, az Országos Traumatológiai Intézet volt főigazgató-helyettes főorvosa, aki Szent II. János Pál pápa mindkét magyarországi látogatása alkalmával a Szentatya itteni felkért orvosa volt.
Az 1971-ben, 50 évvel ezelőtt végzett évfolyam „a” osztályából:
- dr. Éry Pál gyermeksebész, jelenleg a 11. kerületi Szent Kristóf Rendelő szakorvosa.
Az 1981-ben, 40 évvel ezelőtt végzett évfolyam „a” osztályából:
- dr. Andrássy Péter, jelenleg a Bajcsy-Zsilinszky Kórház belgyógyászati-kardiológiai osztályvezető főorvosa. Magyarországon elsőként alkalmazta a szívinfarktus kezelésére azt a speciális eljárást, amely során az ér elzáródását egy modern „fúrógép” segítségével megszüntetik.
Az 1981-ben, 40 évvel ezelőtt végzett évfolyam „b” osztályából:
- dr. Kopniczky Zsolt, jelenleg a Szent János Kórház Idegsebészeti Osztályának osztályvezető főorvosa;
- dr. Lang György, az első magyarországi tüdőtranszplantáció elvégzője, a tüdőátültetés itthoni meghonosítója, jelenleg a Bécsi Orvostudományi Egyetemen a tüdőtranszplantációs program vezetője, az ottani akadémia oktatója. Nemrégiben azzal keltett világra szóló szenzációt, hogy bécsi kollégáival végrehajtotta a világ első tüdőátültetését aktív koronavírus-fertőzött betegen, és ezzel megmentette egy 45 éves asszony életét. A műtét sikerén felbuzdulva azóta Olaszországban is vállalkoztak már hasonló beavatkozásra. Úgy tűnik, a piarista túrák sem múltak el nyom nélkül életéből, talán ezek a gimnáziumi kirándulások is hatottak rá abban, hogy 2017-ben 10 tüdőtranszplantált ember (köztük két magyar) kísérőorvosaként megmászta Afrika legmagasabb csúcsát, az 5895 méter magas Kilimandzsárót. Munkássága elismeréseként 2017-ben itthon a Hemingway Alapítvány dr. Szabó György-díjjal tüntette ki.
- dr. Wettstein András, jelenleg a Budai Irgalmasrendi Kórház kardiológusa (mellékesen a Budakalászi Közösségi Műjégpálya alapítója).
Az 1991-ben, 30 évvel ezelőtt végzett évfolyamból:
- dr. Szabó Miklós Károly, jelenleg a Heim Pál Ortopédia Szakambulancia gyermekortopéd szakorvosa, a magyarországi Ponseti Centrum vezetője, a dongalábas gyermekek kezelésének legnagyobb hazai szaktekintélye, a nemzetközileg már elterjedt Ponseti módszer magyarországi meghonosítója, úttörője. Az ország minden tájáról hozzá hordják a szülők heti rendszerességgel kezelésekre, gipszelésre 1-2 hónapos és valamivel nagyobbacska dongalábas gyermekeiket. Megannyi gyermek köszönheti neki a járás örömét. Szeretettel, hivatástudattal szolgálja, segíti a legkisebbeket, legelesettebbeket, leginkább rászorulókat – óhatatlanul is eszünkbe jut a kalazanciusi példa…
Érdekesség, hogy Jelenits István SP vagy osztálytársként (1951) vagy osztályfőnökként (1971) vagy tanárként (1981, 1991) mindegyik említett orvosra hathatott személyiségével azok diákéveiben, míg az 1981-es és 1991-es évfolyamokból kikerülő orvosok egyaránt Pázmándy György piarista szerzetestanártól sajátíthatták el a biológiatudomány alapjait.
És ne feledjük, hogy ezúttal csak a budapesti piarista gimnázium öregdiákjaira és azon belül is csak a 2021-ben kerek érettségi évfordulót ünneplő évfolyamokra terjedt ki kutatásunk. Négy évfolyamot vizsgáltunk tüzetesebben, és nyolc kiemelkedő orvosegyéniséget találtunk. Talán csak a véletlen műve lenne, vagy inkább a kalazanciusi karizmáé és a teljes emberré nevelésé? Úgy hisszük, inkább ez utóbbi áll közelebb az igazsághoz. És tegyük hozzá azt is, hogy amint arra dr. Lang György egy korábbi interjúban felhívta a figyelmet, a piarista neveltetés a kommunista rezsim idején nem éppen számított jó ajánlólevélnek, ha az ember orvosi pályára készült, és mondjuk a Semmelweis Egyetemre felvételizett. „Annak ellenére sikerült a felvételim, hogy a piarista gimnáziumi tanulmányok nem számítottak jó ajánlólevélnek” – fogalmaz. Ez még hihetetlenebbé teszi azt a tényt, hogy csak az 1981-ben, a budapesti piárban végzett évfolyamnak 4 kiváló, vezető beosztású szakorvost köszönhet ma Magyarország és a nagyvilág. Hihetetlen, de mégis igaz. Aki nem hiszi, járjon utána!
A 40 éve, 1981-ben végzett „b” osztály 3 orvosnagyságával, dr. Kopniczky Zsolttal, dr. Lang Györggyel és dr. Wettstein Andrással készült külön interjú ide kattintva érhető el.
Borbás Bálint
a szegedi Dugonics András Piarista Gimnázium öregdiákja
Piarista Rend Magyar Tartománya