Október 18-án, Dugonics András születésnapján a szegedi piarista gimnázium diákjai és tanárai minden évben megkoszorúzzák névadójuk emléktábláját.
Az idei megemlékezés azért is különleges, mert az intézmény ebben az évben ünnepli fennállásának 300. évfordulóját – emlékeztetett Jusztinné Nedelkovics Aliz igazgató. De nem csupán az iskola ünnepel, hanem a város és a helyi Dugonics Társaság is. Csapó Benő, a társaság elnöke hangsúlyozta: az iskola alapítása tudásalapú fejlődést indított el Szegeden, amely ezekben az években teljesedik ki.
Szénási Róbert önkormányzati képviselő név szerint említette az iskola néhány neves diákját, mint például Bibó István, Juhász Gyula, Bálint Sándor vagy Zsigmond Vilmos. Úgy fogalmazott: Dugonics András akkor is velünk van, amikor nem is gondolunk rá, hiszen olyan matematikai és geometriai fogalmakat alkotott meg, mint például az egyenlet és a gömb.
„A név mindig identitáskifejező, identitásteremtő is, önazonosságot, önképet és küldetést ad az intézménynek és tagjainak. Így a szegedi iskolának két identitásforrása is van. Piarista iskola, ami Rómához és a rendalapítóhoz, Kalazanci Szent Józsefhez köti, és Dugonics Andrásról elnevezett, ami a szegedi kötődést, örökséget fejezi ki számunkra.” – mondta Szakál Ádám piarista tartományfőnök.
„Ha végigtekintjük Dugonics munkásságát, akkor láthatjuk, hogy eredményeivel mindig válaszokat adott valamilyen aktuális problémára, ami azt is feltételezi, hogy az aktuális kérdéseket is felismerte. Amikor a matematika magyar nyelvét megteremtette, vagy a magyar irodalmi nyelvalakulását segítette, a hiányzó magyar regényt megírta, egyetemen tanított, oktatási módszereket vezetett be, akkor bátran és nagy öntudattal válaszolt az aktuális kérdésekre. Igen is lehet, a német vagy a latin helyett magyarul is tudományt művelni. Van képességünk, öntudatunk a saját tudásunkat és kreativitásunkat felhasználva saját válaszokat adnunk.
Mi is, itt Szegeden, tanárok, fiatalok, polgárok tegyük föl a jó kérdéseket és merjük öntudatosan és okosan megkeresni rájuk a válaszainkat.” – zárta gondolatait Szakál Ádám.
Az ünnepi megemlékezésen és koszorúzáson részt vett Gyulay Endre nyugalmazott megyéspüspök, az iskola egykori diákja is.
Képek: Gyuris Péter
Piarista Rend Magyar Tartománya