A 48. Egyetemes Káptalan kilencedik munkanapján megkezdődött a jövőtervezés szakasza a káptalan négy fő témacsoportjának: feldolgozásával, amelyek a következők: Jézus Krisztus központi szerepe – A rend építése – Egy „pótolhatatlan szolgálat” – A piarista, akire szükségünk van.
Az egyes témacsoportok alatt összesen 13 dokumentumot tárgyal a káptalan, amelyek olyan konkrétabb témákat is érintenek, mint a hivatáskultúra, képzés vagy a fenntarthatóság stb. A megbeszélések bizottsági és plenáris formában követték egymást.
A nap második felében a Rend építése című témacsoporton belül az interkulturalitás és a szinodalitás volt a két fő téma. A káptalan kiemelte az interkulturalitás és az inkulturáció jelentette kihívás fontosságát, amely nemcsak nemzetek között, hanem a nemzedékek, a személyek között is lényeges szempont: „a másik felé való nyitás és elfogadás új attitűdjére van szükség mint formáló erőre. A szinodalitással kapcsolatban a társadalom felé való nyitás szükségességét, és a részvételre való ösztönzést hangsúlyozták, a közös célokat kitűző nevelési platformokon (pl. iskolák, plébániák, nonformális programok stb.) keresztül. A káptalani atyák személyes tapasztalataikat is megoszthatták, megmutatva a különböző kultúrák gazdagságát és sokszínűségét, de kitértek az interkulturalitás munkálásának kihívásaira is. A munkanapokon egy-egy új tartomány küldetését, kihívását is megismerik a káptalani atyák. A rend az utóbbi évtizedben jelentős kezdeményezéseket tett többek között Kelet-Timorban, az Indokínai-félsziget országaiban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Burkina Fasoban, Mozambikban a piarista küldetés meggyökereztetésére, megerősítésére.
A tizedik nap egyik fontos témája az a kihívás, hogy miként élhetünk jól piaristaként a mindennapokban. „Arról van szó, hogy a boldogságunk egy a hivatásunkkal, s erre büszkének kell lennünk.” – hangzott el az ülésen.
A rend fenntarthatóságához kapcsolódva az afrikai és ázsiai jelenlétek kel kapcsolatban felmerült, hogy látva a piarista hivatásra jelentkezők jelentős számát és az oktatásra való nagy igényt is, további iskolát volna jó nyitni építsünk és el kell hogy mélyítsük küldetésünk alapjait az új jelenlétekben.
Szó volt még ezen a napon a jelenlétek sokszínűségéről a különböző kulturális kontextusokban, és a Piarista Keresztény Közösségek kialakításának, kezdeményezésének fontosságáról, amelyek, mozgatói lehetnek a piarista karizmának egy-egy jelenléti helyszínen.
Január utolsó vasárnapján Tlaxcalába, a Fray Pedro de Gante és a José María Morelos piarista iskolákba látogattak el a káptalani atyák. Mindkét helyen az iskola tanárai, munkatársai és diákjai, valamint a Piarista Testvériség és a Kalazancius Mozgalom tagjai tagok osztották meg tanúságtételeiket az egyetemes káptalan résztvevőivel.
Január 31-én a káptalan a piarista hivatás imanapján ünnepélyesen megemlékezett arról, hogy a rend első konstitúcióját, amit Kalazanci szent József foglalt írásba, 400 éve ezen a napon hagyták jóvá. A káptalan tagjai ebből az alkalomból közösen újították meg piarista szerzetesi fogadalmukat. Február 2-án, a megszentelt élet napján pedig együtt adtak hálát a szerzetesi hivatásért.
Piarista Rend Magyar Tartománya
Képek: scolopi.org