Végéhez közeledik a Piarista Rend 48. Egyetemes Káptalanja.
A káptalan utolsó hetének elején a piarista küldetésben osztozó fiatalok képviselőinek tanúságtételeit és beszámolóit hallgatták meg a káptalan tagjai, majd az elhangzott felvetésekről beszélgettek. A fiatalok visszajelzéseikben kiemelték a struktúrák szükségességét, előnyeit és nehézségeit is. Kérték az idősebb nemzedékek támogatását, bíztatását és tapasztalatát, keresve, hogy kinek, mi lehet az életkorából, eddigi megtapasztalásaiból fakadó szerepe a közös piarista munkában. Az őszinte beszélgetés a különböző korosztályba tartozók reflexiójára is lehetőséget adott.
Az esti szekcióban a 2020-ban a korábbi piarista jelenlétekből kialakított Ázsia-Csendes-óceáni provincia bemutatása következett. A provincia az 1955-ben kezdődő japán misszióból először a Fülöp-szigetek felé terjeszkedett, napjainkban pedig már Vietnámban is megkezdődött a piarista munka. Ígéretes kezdeményezések kezdődtek más ázsiai országok irányába is, mint pl. Korea, Mianmar, Laosz. A rendtartományt a sokféle nyelv és kultúra jellemzi, az interkulturáció minden örömével és kihívásával.
Február 9-én tárgyalta a káptalan a különböző oktatási és nevelési platformok (iskolák, kollégiumok, Kalazancius Mozgalom, plébániák, stb.), az alkalmazott módszerek, metodológiák kérdéseit, valamint a piarista küldetés más aspektusait.
A következő napokban a káptalani dokumentumok és javaslatok, további vitája, szövegezése és lezárása, szavazások lebonyolítása volt a feladat. Kiemelten fontos szempont volt a káptalan utáni intézkedési irányok kijelölése, megfogalmazása és priorizálása az egyes témáknál. Ezek a generálisi kongregációnak és az egyes provinciáknak is inspirációt jelentenek a következő hat évben.
Az új generálisi kongregáció esténként külön egyeztetett az egyes cirkumskripciók (Európa, Ázsia, Afrika, Amerika) tartományfőnökeivel meglátásaikról és a következő lépésekről, valamint plenáris ülésen is lehetett felvetéseket megfogalmazni a generálisnak és asszisztenseinek.
A káptalan végén a hagyományok és az egyházjog előírásai szerint a dokumentumok, jegyzőkönyvek aláírása, a „hivatalos” káptalani csoportkép elkészítése következett.
Február 11-én a káptalan tagjai ünnepélyes hálaadó szentmisével zárják az összejövetelt.
A káptalani tagok a hétvégén visszatérnek saját provinciáikba, ahol a tapasztalatokkal, élményekkel gazdagodva, a káptalan inspirációival, irányvonalaival megsegítve, rendtársaikkal, a tanárokkal, testvériségtagokkal és a fiatalokkal együtt folytatják a munkálkodást a kalazanciusi iskolákban.
Kalazanci Szent József és a Kegyes Iskolák Királynőjének közbenjárása segítse az egész piarista közösséget és a gyerekeket!
Piarista rend Magyar Tartománya