Panaszkezelés, megelőzés, segítő hálózat – Gyermekvédelmi szervezetfejlesztés a biztonságos iskola jegyében

2025. március 20-án gyermekvédelmi szervezetfejlesztő alkalomra gyűltek össze a Piarista Rend Magyar Tartományának gyermekvédelemben dolgozó szakemberei. A találkozó célja a közös gondolkodási platform megteremtése, a további fejlesztési irányok kijelölése, valamint a következő időszak cselekvési tervének felvázolása volt.

Az összejövetel során a Kiskorúak Védelmének Pápai Bizottsága által meghatározott három pillér – panaszkezelés, megelőzés és segítő hálózat – szolgált szilárd alapként a közös gondolkodáshoz. A program interaktív workshop-elemekkel gazdagodott, amelyek biztosították az aktív részvételt és az együttműködés erősítését.

A gyermekvédelem fejlesztésének irányai

A résztvevők egyetértettek abban, hogy a hatékony gyermekvédelem elengedhetetlen feltétele a világos szerepek és feladatok meghatározása, az átlátható és transzparens működés, valamint a dialóguskészség fejlesztése. Kiemelt figyelmet kapott a gyermekvédelemmel foglalkozó munkatársak képzése, a más egyházi és világi szervezetekkel való együttműködés, valamint a megelőzés területén tett lépések hatékonyságának növelése.

A jelenlegi gyermekvédelmi intézkedések áttekintése során hangsúly került a meglévő jógyakorlatokra, mint például a bullyingprevenciós tanórák, az online és szexuális bántalmazást megelőző foglalkozások, valamint a mentorálás és esetkezelés területén szerzett tapasztalatok. Az esemény résztvevői fontosnak tartották a gyermekvédelmi rendszer továbbfejlesztését, beleértve a helyi munkacsoportok létrehozását, a kommunikációs protokollok kidolgozását és a gyermekvédelmi folyamatok auditálását.

Az együttműködés és fejlődés kulcsa

A szervezetfejlesztési munka hozzájárul ahhoz, hogy a gyermekek és a velük foglalkozó szakemberek egyaránt egy biztonságosabb, befogadóbb közegben élhessenek és dolgozhassanak.

A találkozó egyik kiemelt üzenete az volt, hogy a gyermekvédelmi tevékenység nem egy statikus feladat, hanem folyamatosan fejlődő, reflektív folyamat, amelyben a közös értékek, a transzparens működés és az aktív együttműködés elengedhetetlenek. A következő időszak célkitűzései között szerepel a meglévő kezdeményezések megerősítése, új prevenciós és támogatási programok indítása, valamint a gyermekvédelmi tudatosság további növelése a piarista iskolák közösségén belül.

A találkozó megerősítette, hogy a gyermekvédelem fejlesztése közös felelősségünk. A résztvevők elkötelezetten dolgoznak azon, hogy egy biztonságosabb, támogatóbb közösséget építsenek; a közös munka most új lendületet kapott, és a következő időszakban tovább tudunk dolgozni a piarista a gyermekvédelem hatékonyabbá tételéért.

Piarista Rend Magyar Tartománya