A szegedi csoda

A szegedi csoda - Csobán András festménye a szegedi piarista templomban

A 18. században többször, több helyen fellángoló pestisjárványok idején a helyi piaristák mindig bekapcsolódtak a betegek ápolásába, illetve lelkipásztori gondozásába. Számos szerzetestanár szolgálat közben maga is megfertőződött és a „gugahalál” áldozatául esett. A piarista atyák közbenjárására történtek azonban csodás gyógyulások is.

Az 1738-as nagy szegedi pestisjárvány idején a helyi piarista atyák látták el a fertőzöttek közti lelkipásztori teendőket. Miután a járványkórház piarista lelkésze, Sárközi Sándor maga is a pusztító kór áldozata lett, rendtársa, Lédai Jeromos vette át feladatkörét. A szerzetest november 23-án riasztották a 17 éves Sárkány Istvánné Szőcs Ilonához, aki már haláltusáját vívta. Mivel Jeromos atya már nem tudta meggyóntatni a haldoklót, elővette a Tiszteletreméltó Casani Péter piarista atya képmását, amely egy olyan lapra volt nyomtatva, amelyen a szentéletű piarista szerzetes által összeállított képes védőima szerepelt. Jeromos atya a metszetet a szenvedő szájára helyezte, aki váratlanul ezt mondta: „Istennek legyen hála, már jobban érzem magamat!”. Ezt követően a beteg mellkasára tette a szentképet, aki olyan gyorsan felépült, hogy másnap reggel már szentmisére tudott menni.

A „szegedi csoda” néven elhíresült esetről egyházmegyei vizsgálat és terjedelmes jegyzőkönyv is készült. Ezt a jegyzőkönyvet vizsgálta meg 1993-ban a Casani Péter boldoggá avatási eljárása kapcsán összehívott orvosi tanács, amely megállapította, hogy Szőcs Ilona „súlyos idegrendszeri toxikus szindrómával együttjáró inguinális pestisben” szenvedett, amelyből megmagyarázhatatlan módon meggyógyult. A piarista szerzetes közbenjárására történt szegedi csoda tette lehetővé, hogy 1995-ben II. János Pál pápa a boldoggá avathatta Casani Pétert.

A szegedi csoda - Csobán András festménye a szegedi piarista templomban


[Piarista kisokos] 300 éve együtt tanulunk – A Piarista Rend Magyar Tartománya megalakulásának 300. évfordulója alkalmából Tudtad-e? címke alatt megjelenő híreinkben számos kulturális érdekességet, történeti kuriózumot is feltárunk előttetek, hogy ezek segítségével is elmerülhessünk gazdag történelmünk érdekfeszítő bugyraiban. Ne maradjatok le az újdonságokról, kövessétek Facebook-oldalunkat! Ünnepeljük együtt a piarista közösséget!


Borbás Péter, Piarista Múzeum
Piarista Rend Magyar Tartománya