Ádámok és Évák ünnepe – váci piarista diákok sikere a Nemzeti Színház nagyszínpadán

NID-2324_adamok_es_evak_2017_eorifoto

A Nemzeti Színház a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódva negyedik éve adja át egy napra nagyszínpadát a diákszínjátszóknak. Idén 240 középiskolás diák, köztük a váci Piarista Gimnázium Színjátszó köre vállalkozott arra, hogy 2017. január 27-én egy 18. századi iskoladrámával szórakoztassa a nagyközönséget.

A színház  2016. szeptember 24-én kisorsolta, melyik iskola melyik iskoladrámával foglalkozik majd. Iskolánk színjátszósai Kretsó Cirják Borka asszony és György diák című darabját kapta. A több hónapos próbafolyamat során a lelkes csapat azon volt, hogy ezt a 18. századi szöveget minél alaposabban megismerje és megértse. Ezt követően saját ízlésük és kreativitásuk alapján olyan darabbá formálták, ami a XXI. század diákjai számára is szórakoztató lett.

A pénteki gálaműsort kétnapos intenzív munka előzte meg. Minden csoport szigorú időbeosztás szerint először a Kaszás Attila teremben, majd a Nagyszínpadon próbálhatott. Ezt követően a diákok megismerkedtek a forgószínpaddal, az ügyelőpulttal, a fény- és hangtechnikussal, a színházi öltözőkkel és a művészbüfével.

A díszelőadás napján a színház zsúfolásig megtelt. A sorok között a családtagokon, barátokon kívül a tizennégy iskola vezetője, köztük Futó Béla igazgató úr feszült figyelemmel várakozott.

A váci Piarista Gimnázium ezen az estén különösen büszke lehetett: sok nevetés, felszabadult hangulat, hatalmas taps követte a csoport előadását.  

Az estről számos fotó készült, amelyek megtekinthetők a Nemzeti Színház honlapján.

A játék szervezője és a díszelőadás rendezője Rubold Ödön színművész úr volt, aki Pintér Szilvia drámapedagógussal együtt iskolánk csapatának mentora lett. A mentorok figyelemmel kísérték a munkafolyamatot, ötletekkel, tanácsokkal segítették és színesítették a darabot.

A gálaműsor végén egy öttagú, szakemberekből álló zsűri értékelte a csapatok munkáját:

Rideg Zsófia, a Nemzeti Színház dramaturgja kiemelte azt a kreatív munkát, amely során a kétszereplős darabból 16 szereplőre írtuk át a szövegkönyvet. A szójáték és a nyelvi humor mellett ötletesnek tartotta a 6 György szerepeltetését. A Borka asszony szerepét játszó Elekes Istvánt (10. b) külön kiemelte és megdicsérte. A dramaturg szerint a produkció egyik lényeges értéke abban állt, hogy a diákok képesek voltak önfeledten játszani ezt a 18. századi darabot. Tették ezt oly módon, hogy a mai diákok számára is teljesen érthető és élvezhető lett.

Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója idén is meghívta a játékban résztvevő 240 diákot és a húsz felkészítő tanárt egy egész napos kirándulásra Csesztvére és Alsósztregovára, a Madách Imre Emlékházba. Ezen kívül mindenki egy háromalkalmas, nagyszínpadi előadásra beváltható szabadbérletet kapott.

Örömmel gondolok vissza a közös munkára. Felemelő érzés volt látni Benneteket a színpadon, és különösen jó volt átélni, hogy a közönség a ti játékotok alatt igazán szórakozott és nevetett. És ezt az est legnagyobb tapsával hálálta meg.

Büszke vagyok Rátok! Szép munka volt!

Bartáné Marianna tanárnő

Forrás: http://blog.vac.piarista.hu