Idén nyáron ünnepli 70 éves születésnapját az Astra Bábegyüttes, a magyarországi marionett- és árnyjáték egyik első és legkiválóbb társulata. Elődjét, az Aurora művészegyüttest 1954-ben alapította egy piarista tanár: Vízvári László, és két képzőművész barátja: Koós Iván és Balogh Beatrix. Első színpaduk a budapesti Piarista Gimnázium földszintjén – a Múzeum utcából nyíló bejáratnál – kapott helyet. Az együttes az idők során sokat változott, tagok mentek és jöttek, 1962-től Astra néven folytatták működésüket, és Vízvári László vezetésével így váltak országosan, sőt Európa-szerte ismertté. Azonban mindvégig megtartották amatőr jellegüket, és ezzel együtt szellemi függetlenségüket, amely a kommunista diktatúra éveiben nem volt csekélység.
Az Országos Színháztörténeti Múzeum a nyár folyamán a pesti Vigadóban készül bemutatni az Astra bábegyüttest és megmaradt bábjait. Ennek „előfutáraként” készült most egy látványos installáció a Bajor Gizi Színészmúzeum kertjében. Középpontjában a Bohóc áll (sőt mozog), amelyet Kő Boldizsár álmodott újra a Vízvári László által tervezett „Álomcirkusz” című előadás (1962) alapján. Körülötte fényképek idézik föl az Aurora és Astra bábegyüttes darabjainak hangulatát.
A kerti kiállítást Urbán Gyula bábrendező emlékező beszédével nyílt meg 2024. május 16-án délután. Megjelentek az Aurora és az Astra Bábegyüttes többi, még élő tagjai is, akik örömmel szembesültek bábos múltjuk kedves emlékeivel. Hasonlóan kellemes sétát kívánunk azoknak is, akik ellátogatnak a múzeum orbánhegyi kertjébe.
Dr. Koltai András
Piarista Rend Magyar Tartománya Központi Leváltára