Az angol St. Catharine’s Leánykart a szegedi Dugonics András Piarista Gimnázium Népzenei Kamaraműhelye látja vendégül. A kulturális együttműködés erősíti Szeged és Cambridge testvérvárosi kapcsolatát.
Április 3-9. között immár harmadik alkalmommal rendezik meg a Szeged-Cambridge városok kórustalálkozóját Szegeden. A rendezvény házigazdája a Dugonics András Piarista Gimnázium Népzenei Kamarműhelye.
Az alábbiakban a rendezvény előzményeiről és jelenlegi programjáról olvashatnak.
ELŐZMÉNYEK
Szeged és Cambridge városok életében
Cambridge Megyei Jogú Város Julia Seiber-Boyd közbenjárásának köszönhetően 2012. júliusában meghívta Fábri Géza kobzos előadóművészt és Fábri-Ivánovics Tünde népdalénekest, Szeged Megyei Jogú Város többszörösen kitüntetett népzenészeit a Cambridge Big Weekend és Family Day Out rendezvényeire. A művészek egy Cambidge-London-Cambridge útvonalú turnét szerveztek, melynek koncertjei során nagy hangsúly fektettek Szeged és Cambridge gyümölcsöző testvérvárosi kapcsolatának hirdetésére és újabb lehetséges kapcsolódási pontok feltérképezésére. A turné, s ezzel együtt a művészei együttműködés 2014-ben harmadik alkalommal realizálódik, állandósulni látszik.
Az első Cambridge-i tartózkodásuk idején Julia Seiber-Boyd biztatására a St. Catharine’s College zenei igazgatója és karvezetője, Dr. Edward Wickham találkozott a Fábri házaspárral, egy lehetséges kóruskapcsolatról érdeklődvén. A karvezető elmondta, hogy 20-23 tagú kamasz lányokból álló kórusa kiemelten érdeklődik a magyar kultúra megismerése iránt. Bartók népdalfeldolgozásai szerepelnek a repertoárjukon, viszont a hiteles előadásmódhoz hiányzik az elő kulturális kapcsolat ihlető ereje, ezért nagyon szeretnének eljönni Magyarországra és kiemelten Szegedre, a testvérvárosukba. A szegedi művészekben értő fülekre talált az angol karvezető felvetése, így rövid beszélgetésük alkalmával máris megálmodták a kulturális híd felépítésének mikéntjét, melynek a Népzenei Kamaraműhely együttesük lett a tartópillére.
Alapgondolatok
A St. Catharine’s College kórusa, a St. Catharine’s Girls’ Choir, alapfokú oktatásban képzett egyházi iskolai leánykar. Repertoárjukban nagy hangsúlyt kap az angol egyház-zenei irodalom megszólaltatása, de világi műveket és más népek zeneszerzőinek műveit is szívesen éneklik. A kórusban vegyes korosztály van jelen, 8-17 éves lányok énekelnek. Az angol kóruséletben ez ritkaságnak számít, viszont elismeréssel illetik őket.
Leginkább a magyar népzene világába szeretnének belekóstolni a Népzenei Kamaraműhely közbenjárásával, valamint egy másik egyházi iskola kórusával is barátkoznának a Piarista Gimnázium Énekkara személyében.
A szegedi művészek kifejezték eme kör bővítésének fontosságát, hogy a vendégek ízelítőt kaphassanak Szeged kórus-életének színeiből. Fábri-Ivánovics Tünde megkeresésére a Király Kőnig Péter Zeneiskola vállalt partnerséget a Cambridge-Szeged Kórustalálkozó programjában, helyet biztosítva egy városi jelentőségű bemutatkozásnak, koncertnek, a St. Catharine’s Girls’ Choir részére.
További koncert helyszín biztosításáról gondoskodik a St. Catharine’s Girls’ Choir bemutatkozására a budapesti Fészek Klub, valamint kecskeméti LFZE Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézet, Dr. Ittzés Mihály megtisztelő közbenjárásával.
A Kórustalálkozó során a résztvevő kórusok előzetesen egyeztetett közös repertoár alapján készülnek magyar népzenei feldolgozások és angol neo-klasszicista művek előadására. Ezen kívül saját repertoárjuk legjavából tartanának bemutatót. A házigazda Dugonics András Piarista Gimnázium biztosít helyszínt a közös próbáknak, valamint kollégiumi szállást és vállalta a kapcsolódó programok szervezését. Két nap közös felkészülés után a Piarista Templomban vasárnapi szentmisén fognak szolgálni, másnap pedig, gála koncertet adnak ugyanott. Ezeket a koncerteket egészíti az a városi hangverseny, amellyel a St. Catharine’s Girls’ Choir egy külső ünnepi helyszínen, a Király Kőnig Péter Zeneiskolában köszöni meg a szegediek vendéglátását, jelentős kulturális gesztust képviselvén a testvérvárosi kapcsolat erősítésében Szeged Megyei Jogú Város felé. A búcsú koncerten Dr. Papp Tibor köszönti a kórusok vezetőit és résztvevő intézményvezetőket.
Az angliai kórussal együtt érkezik hozzánk Julia Seiber-Boyd asszony, a Cambridge-Szeged Society testvérvárosi kapcsolat vezetője. Az ő tiszteletére a Kórustalálkozó gála koncertjén előadásra kerül édesapjának, Seiber Mátyás magyar zeneszerzőnknek népdalfeldolgozása a Three Hungarian Folk Songs dalciklus.
A részletes program a mellékelt dokumentumban olvasható.