Együtt ünnepelte tegnap közös évfordulóját a Sátoraljaújhelyi Piarista Kollégium, valamint az egykori piarista gimnázium épületében működő Kossuth Lajos Gimnázium és Szakképző Iskola. Koltai András beszámolója.
Együtt ünnepelte közös évfordulóját tegnap a Sátoraljaújhelyi Piarista Kollégium, valamint az egykori piarista gimnázium épületében működő Kossuth Lajos Gimnázium és Szakképző Iskola. Ugyanis 225 évvel ezelőtt, 1789 nyarán költözött a tokaji piarista rendház és gimnázium Sátoraljaújhelyre, hogy a piarista atyák császári rendeletre a pálos szerzetesek addigi kolostorában folytassák tanító munkájukat.
Az évforduló alkalmából 2014. május 15-én 14 órától az egykori pálos, majd piarista rendház refektóriumában tartottak emlékülést, ahol a kollégium növendékei „Elődeink nyomában” címmel, hangulatos jelenetek sorozatán keresztül mutatták az újhelyi pálos kolostor iskola és a piarista iskola történetét, Pokrócos Zsuzsanna nevelőtanár rendezésében. Megelevenedtek a kódexet másoló pálosok, a gyerekeket segítő Kalazanci Szt. József, a városba költöző piaristákról pletykáló asszonyok, Kossuth Lajos édesanyja, aki kisfiát a piarista iskolába adja, legvégül pedig Etele György atya, akit 1950-ben az államvédelmi hatóság az utolsó piaristaként távolított el a rendházból.
A színjátékot történeti előadások követték. Lengyel Alojzia „Sátoraljaújhely és a piaristák” címmel tartott előadást, fölidézve az iskola sorsfordulóit, valamint a tudományos és közéleti szempontból legjelentősebb piaristák munkásságát, olyanokét, mint Katona Dénes, Perényi József, Czirbusz Géza vagy Lukács József. Sarbak Gábor irodalomtörténész, a Szent István Társulat elnöke, és nem utolsósorban pálos konfráter, az 1786-ban föloszlatott pálos kolostor történetéről, a pálos rend életéről és műveltségéről beszélt. Végül Koltai András a Piarista Rend Magyar Tartományának levéltárosa azt mutatta be, hogy milyen jellegű iskola működött az elmúlt két évszázadban a gimnázium ma is álló, illetve azóta lebontott falai között, illetve fölidézte a rend 20. századi történetének két súlyos pillanatát: az 1919. évi kommunista Tanácsköztársaság hónapjait, illetve a rendház 1950. évi erőszakos fölszámolását.
Az ünnepi délután szentmisével ért véget, amelyet Csóka János pécsi pálos házfőnök mondott Varga Zoltán piaristával és Tóth Gábor füzéri plébánossal együtt.
Plakát:
http://www.kossuth-saujhely.sulinet.hu/magyar/emlekev_2014/piarista_plakat.pdf
Koltai András
levéltárvezető