Felavatták a budapesti piarista kápolna új orgonáját

img_6351

Megáldották és orgonaavató-koncertet tartottak április 28-án a Duna-parti piarista kápolnában. Az eseményen közreműködött Ella István orgonaművész, a Piarista Gimnázium diákjai és öregdiákjai. Az orgonát vetített képes formában bemutatta Pour László orgonaépítő mester. A Magyar Kurír beszámolója.

Szakál Ádám piarista szerzetes, kápolnaigazgató az új orgona megáldásakor szólt arról: egy hangszer a templomban azt a célt szolgálja, hogy ünnepélyesebben dicsérhessük az Urat. Egy iskola kápolnájában az is a szerepe, hogy a fiatalok megtanulhassanak rajta játszani. Így hangja egyfelől emeli a liturgia ünnepélyességét, másrészt örömet okoz a nevelőknek, hogy orgonistákat képezhetnek, akik kilépve a világba tudásukkal szolgálhatják az Egyházat. Szakál Ádám hozzátette: az orgona megáldásakor kérjük Istent, kísérje szeretetével ezt a munkájukat, az innen kikerülő diákjaik életét, szolgálatát.

Pour László orgonaépítő mester, piarista öregdiák előadásában elmondta, hogy a száz esztendővel ezelőtt épült rendház és kápolna tervezője is orgonát álmodott meg a kápolna kórusára, mely már akkor is némi gondot okozott, hiszen bizonyos sípjai magasabbak lettek volna, mint a kórus belmagassága. Ezt akkor úgy oldották meg, hogy a sípok egy részét meghajlították. Az iskolák államosítása után a kápolnának is át kellett költöznie a Mikszáth Kálmán térre, ahol a hangszerek királynőjének néhány sípja nem fért el. Ezeket a kecskeméti piaristák orgonájánál helyezték el. A rendszerváltozás után a rend visszaköltözhetett a Duna-parti épületbe, a kápolnába szerettek volna új orgonát építtetni. A kényszerűségből a Mikszáth Kálmán térre átszállított orgonát sem hagyták veszni – a csepeli Jézus Szíve-templomnak ajándékozták. Mindez 1994-ben történt. A kétmanuálos, pedálos, harminchárom regiszteres, elektromos csúszkaláda rendszerűre tervezett hangszerből csupán az első manuál és a pedál regisztereit magába foglaló részek készültek el. Az akkori elgondolás szerint a második manuál sípművének a karzat mellvédjére támaszkodó, két kisebb kiegészítő orgonaszekrény adott volna helyet. A hangszer tovább építése azonban elmaradt.

2012-ben a Piarista Rend Magyar Tartományának vezetése elhatározta, hogy a kápolnában több mint tíz éve felépített, befejezetlen orgonájának sorsát – a kápolnát is érintő átépítési munkák során – rendezi. Megbízták az Apertum Kft-t azzal a feladattal, hogy különböző lehetséges műszaki megoldások kidolgozásával nyújtson segítséget a szükséges döntések meghozatalában.

A már meglévő orgonasípokat – miután az orgona belső szerkezeti elemeinek döntő többségét átdolgozták – a szakemberek új, a kápolna jelenlegi berendezéséhez illeszkedő orgonaházba építették be. Az új orgonaszekrény módosított méretei és elhelyezése, valamint az eredetileg mozgatható játszóasztal orgonaházba történő integrálása révén sikerült a karzat ének- és zenekari szempontból hasznosítható területét közel hat négyzetméterrel növelni. A játszóasztal új elhelyezési módja egyben lehetőséget adott arra is, hogy a manuálbillentyűk és a sípok alatt elhelyezkedő szelepek elektromos kapcsolatát a művészi szempontból kedvezőbb, mechanikus összeköttetés váltsa fel.

A kápolna új orgonájának megáldását követően a gimnázium egykori és jelenlegi tanítványai, illetve Ella István orgonakoncertjében gyönyörködhettek a kápolnában imádságra összegyűlt hívek.

Fotó: Szathmáry Melinda

Bókay László/Magyar Kurír