Január második hétvégéjén érkeztek és február elejéig maradnak a gödi piaristáknál szakmai gyakorlaton egy francia szakképzési centrum diákjai. A tanulókat a Piarista Szakközépiskola, Szakgimnázium és Kollégium, valamint a Gödi Piarista Kft. közös projektjében fogadta az Erasmus+ program keretében. Magyarországot új célként, a gödi iskolát új parnerként választották. A szakmai szövetségek ajánlására, Pelyhes Gábor szakképzésért felelős vezető szervezésében valósult meg az együttműködés.
A fémipari szakterületen tanuló tizennyolc diák a gödiekkel közösen három szakmában; karosszérialakatos, szerkezetlakatos és szerszámkészítő vesz részt szakmai gyakorlaton. A csoport ezen kívül hétvégente megismerkedik a Dunakanyar és Budapest látnivalóival.
A francia diákok másfél éve foglalkoznak fémes tanulmányaikkal, vannak közöttük olyanok is, akiknek már második szakmája lesz ez. Szakmai gyakorlataikon tengeralattjárók, olajfúrótornyok, hajók fémes szerkezeteinek megmunkálását, javítását végzik. A jövőben többen szeretnének saját vállalkozást, újabb szakmákat tanulni, gyakorlati helyeiken maradni dolgozni is. Gödre három tanárukkal, Aurelivel, Stéphane-nal és Jean-Claude-dal jöttek, akik nemcsak egyszerűen kísérők, hiszen a gödi piarista szakoktatóktól is tanulhatnak szakmai fogásokat.
Észak-nyugat Franciaország városaiból, falvaiból jöttek a fiatalok. A Nantes környéki településekről az angers-i iskolaközpontba járnak elméletet tanulni, gyakorlataikat pedig a Tour de France keretében töltik cégeknél. A nagy francia kerékpáros körversenyről elnevezett program lényege, hogy minden évben másik cégnél kell dolgozniuk, és teljesítményük alapján ajánlanak nekik más-más területeket, új munkahelyeket. Komoly szakmai háttérrel rendelkező szakoktatójuk, az iskola korábbi középvezetője, Stéphane szerint felvételüknél fontos, hogy mennyire motiváltak a szakma elsajátítására. „Nem arra törekszünk, hogy a legjobb tanulókat válasszuk ki, hanem arra, hogy érdekelje őket az a szakma, amit adni tudunk nekik. Egy évet kötelezően külföldön, vagy valamelyik távoli francia régióban kell tölteniük. Itt nemcsak a szakmát tanulják meg, látnak műemlékeket, megismerik a helyi szokásokat és gasztronómiai különbségeket. Az a célunk, hogy olyan diákjaink legyenek, akik nem félnek nyitni a másik ember felé és később megállják a helyüket az életben.”
A tizenhat és húsz év közötti fiatalok közül többen most láttak először ilyen mennyiségű havat, sőt, van aki még egyáltalán nem találkozott vele (!). A Gödön töltött három hét alatt közös produktum is készül, amely egyben a gödi Piar alapításának huszonötéves évfordulójának is emléket állít. A tanulók és mesterek Tatár András tervei alapján az iskola főbejáratához készítenek egy kovácsoltvas kaput, melyen a különféle hegesztési, hajlítási megmunkálások mellett a Gödön egyedülálló díszműkovácsolás szakma rejtelmeibe is betekintést nyerhetnek.
Természetesen a külön szakmai kívánalmaknak megfelelően a heti váltásokkal a Gödi Piarista Kft. mindhárom jól felszerelt műhelyében (karosszérialakatos, szerkezetlakatos, szerszámkészítő) dolgoznak. A céges körülmények nem állnak távol a francia diákoktól, hiszen otthon is a duális szakképzésben vesznek részt. Czakó Attila, Tatár András és Vajó György mesterek vezetésével a vendégek Magyarországon, a piarista személyes figyelmen keresztül most az egyéni képzés előnyeivel találkozhatnak.
A tervek szerint a tanulók a gödiekkel közösen az esztergomi Suzuki gyárba is látogatást tesznek majd, valamint Budapesten többek között megtekintik a korábban részben gödi munkával felújított budavári Mátyás-templomot is. A projekt az Európai Unió finanszírozásával valósul meg.
Fotóalbum: https://www.facebook.com/pg/piaristak/photos/?tab=album&album_id=10155736568572738
Kép és szöveg: Besze Erika