A Magyar Levéltárosok Egyesülete ismét díjazta az elmúlt év legjobb levéltári kiadványait. „Az év levéltári kiadványa 2016” pályázat monográfiák és tanulmánykötetek kategóriájában a zsűri a Piarista Rend Magyar Tartománya Központi Levéltárának az elmúlt év végén megjelent kiadványát ítélte a legjobbnak.
A díjnyertes kötet Hegyi Ferenc (1912–1983) piarista összegyűjtött oktatástörténeti tanulmányait tartalmazta, Szenctől Tatáig: A piarista rend és a műszaki-gazdasági szakoktatás kezdetei Magyarországon cím alatt.
Hegyi tanár úr, aki a budapesti piarista gimnázium diákjai számára elsősorban szigorúságáról nevezetes orosztanár volt, tanári működését a debreceni piarista kereskedelmi szakközépiskoláéban kezdte. Magyar és latin tanári diplomája mellé 1939-ben gazdasági szaktanári képesítést is szerzett a Műegyetemen. Ekkor kezdett el érdeklődni a magyar piarista iskolatörténet egyik különleges és legendás intézménye, a szenci Collegium Oeconomicum (1763–1776) iránt, amely az ország első, és kizárólag piaristák által működtetett közgazdasági és mérnökképző főiskolája volt.
1948-ban a katolikus iskolák államosítása miatt el kellett hagynia Debrecent. Mivel tatabányai születésű volt, a tatai rendházba költözött, ahonnét 1950-ben rendtársaival együtt erőszakos módon deportálták. Ekkor kapta az életét megrövidítő súlyos vesebetegséget. Kutatásait azonban tovább folytatta. Különösen az érdekelte, hogy a szenci iskola milyen kapcsolatban állta a vele egy időben, részben hasonló célokkal alapított tatai piarista iskolával. A témáról írott tanulmányai eleinte a gépírással, néhány példányban elkészült piarista emlékkönyvekben és évkönyvekben , majd különféle folyóiratokban is megjelentek.
Mivel a Collegium Oeconomicum továbbra is a történetírás figyelmének központjában maradt, és Hegyi Ferencnek teljes életműve nehezen volt hozzáférhető, szükségesnek látszott, hogy az egymást kiegészítő tanulmányokat egy kötetben, az eredeti kéziratok alapján, egységes lábjegyzetekkel közöljük, kiegészítve azokkal a forrásokkal, amelyeket Hegyi Ferenc is fontosnak talált, és lemásolt (részben pedig lefordított). Ilyen mindenekelőtt a Valero Jakab (1725–1798) piarista által a Collegium Oeconomicum megnyitásakor mondott német nyelvű beszéd, amely Mária Terézia királynő merkantilista gazdaságpolitikáját dicsőíti.
A kiadvány számára a szerkesztők, Koltai András és Szekér Barnabás levéltárosok összeállítottak néhány olyan adattárat is, amelyeket a téma szempontjából alapvető fontosságúnak találtak. Ilyen mindenekelőtt a szenci és tatai piarista iskolák tanárainak és diákjainak teljes névsora (és egyéb adataik) 1763 és 1780 között, a Collegium Oeconomicum tanárainak és diákjainak fönnmaradt műszaki rajzai és térképeinek jegyzéke, valamint a szenci piarista könyvtár megmaradt köteteinek leírása.
A díjátadó ünnepséget 2017. február 28-án, kedden 14 órától rendezik meg Budapest Főváros Levéltárában (1139 Budapest, Teve utca 3-5.), ahol a könyvet Ugrai János oktatástörténész, a Miskolci Egyetem tanára mutatja be. A megjelenteket az MLE elnöke és az MTA Bölcsészettudományi Kutatóintézet főigazgatója köszönti. A részletes program és eredménylista a Magyar Levéltárosok Egyesülete honlapján található.
A könyv beszerezhető a ProsperoD internetes könyváruházban.