A Piarista Rend Magyar Tartománya által meghirdetett borválogatás díjazottjai kedden, október 25-én vehették át a boraikat kitüntető oklevelet a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Aulájában. A győztes borok az év Piarista boraként kerülnek forgalomba.
A Piarista Rend Magyar Tartománya által meghirdetett borválogatás díjazottjai kedden, október 25-én vehették át a boraikat kitüntető oklevelet a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Aulájában. A győztes borok az év Piarista boraként kerülnek forgalomba. A régi piarista borászati hagyományokat megidéző pályázaton idén a száraz fehérborok versenyeztek. Ezúttal a Szászi Birtok Zeusz 2013 és az Istvándy Jenő Pincészete Farkastető Chardonnay 2015 nyerte el a Piarista bor címet.
A piaristák – a kegyesrendiek – évszázadok óta tanítanak, 1642 óta Magyarországon is számos iskolát alapítottak. Manapság is több ezer gyermeket, fiatalt oktatnak általános iskoláikban, gimnáziumaikban és szakiskolájukban. Jelentős szerepük volt azonban a magyarországi borkultúra fejlesztésében is, szőlészeteik mintagazdaságokká fejlődtek az évszázadok alatt.
A rend második magyarországi iskolája is úgy jött létre 1685-ban, hogy Szelepcsényi György esztergomi érsek szőlőket hagyott a kegyesrendiekre a Kiskárpátok alján, a Pozsony megyei Szentgyörgyön. Később is sok piarista rendház megélhetéséhez hozzájárultak a kisebb-nagyobb szőlők és pincék. Több nagyobb birtok is volt a rend tulajdonában, melyekből hazai és nemzetközi versenyeken díjnyertes borok kerültek piacra. Ilyenek voltak a Balaton-felvidéken Dörgicsén, valamint Tokaj közelében Mádon és Sátoraljaújhelyen.
A második világháború után a kommunista diktatúra által elvett birtokok szőlőterméséből származó bor hiánya társadalmi, kulturális és gasztronómiai értékek elvesztését is jelentette.
A rendszerváltást követően 2008-ban a rend újjáélesztette a régi hagyományokat. Egy évvel később, az első alkalommal kiírt borválogatásra, nem lévén saját szőlőterülete a rendnek, olyan borászatokat hívtak meg, amelyek a balatoni és a tokaji régiókban, hagyományos piarista szőlőtermő földek közelében fekszenek. A szakértőkből és a rend képviselőiből álló zsűrinek az volt a feladata, hogy a beérkezett pályázatok közül kiválassza azt a bort, mely az év Piarista bora címre érdemes és méltó. Ettől kezdve a kitűnő minőségű győztes borok Piarista borként kerültek palackozásra, címkézésre és forgalomba. 2010-től már országos volt a nemes vetélkedés, rövidesen pedig a Kárpát-medence minden magyar borászata pályázhatott. Az évente megrendezendő borválogatás egyik célja, hogy a feltörekvő, komoly szakmai munkát végző magyar gazdák borait megismertesse a borkedvelő közönséggel. A másik cél pedig, hogy a rend borászati hagyományainak társadalmi, kulturális és gasztronómiai értékei újjászülessenek, és közösségek épüljenek belőlük, nemcsak a piarista családon belül, hanem minden borszerető ember között.
Idén, immár nyolcadik alkalommal is kitűnő minőségű borok érkeztek a válogatásra. A régi piarista szőlőtermő vidékekről és az ország legkülönbözőbb borvidékeiről származó fehérborok mindegyike méltón képviselte a rend hírnevéhez illő hagyományt és minőséget.
A szakértőkből és a piarista rend képviselőiből álló öttagú szakértői zsűri tagjai Nyeste Pál SP, a nagykanizsai piarista iskola és óvoda igazgatója, dr. Freund Tamás agykutató, dr. Rohály Gábor, a zsűri elnöke, Niszkács Miklós, a Magyar Bor Akadémia alelnöke, és dr. Oberfrank Ferenc, a Piarista Diákszövetség alelnöke voltak.
A zsűrizésen 100 pontos rendszerben íz, zamat, szín és illat alapján pontozták és rangsorolták a borokat. A kóstolás vakon történt, a zsűri tagjai csak a döntésük után ismerhették meg a borokat készítő borászatok neveit. A szakmai zsűri által kiválasztott bor az év Piarista boraként kerül forgalomba, a termelő nevének és címének feltüntetésével. Két győztest hirdettek ki: Farkastető Chardonnay 2015 – Istvándy Jenő Pincészete; Zeusz 2013 – Szászi Birtok
Az okleveleket Labancz Zsolt SP tartományfőnök adta át a nyerteseknek, aki megelőzően beszédében hangsúlyozta, hogy ez az évről évre visszatérő esemény összeköti azokat, akik kapcsolatban vannak a piarista világgal. Labancz Zsolt egyúttal beszámolt a közösség életének fontosabb eseményeiről is. Szólt a jubileumokról: a rendalapítás 400. évfordulójáról, a budapesti Piarista Gimnázium fennállásának közelgő 300. évfordulójáról, valamint a szegedi és váci iskolák 25 évvel ezelőtti újraindulásához kapcsolódó ünnepekről. A tartományfőnök kiemelte a 25 éves fennállását ünneplő gödi szakképző iskolát is, mely a most nyílt sátoraljaújhelyi tanodával együtt olyan küldetést teljesít be, mely a piarista rendet arra indítja, hogy adjon választ kora társadalmi kihívásaira. „A jubileumok során a múltra emlékezünk, és örülünk annak, hogy élet van körülöttünk” – fogalmazott Labancz Zsolt.
A piarista borokról, a borversenyről és a rendről további információkat találhat a www.piaristabor.hu és a www.piarista.hu honlapon.
A borbemutatóval kapcsolatban a 06-20-331-8027 telefonszámon és a piaristabor@gmail.com címen érdeklődhet.
HERNÁDY ZSOLT GÉZA; PIARISTA REND MAGYAR TARTOMÁNYA
Fotók: Szathmáry Melinda
Fotóalbum: https://www.facebook.com/piaristak/photos/?tab=album&album_id=10155383679757738
—————————————————————————————————————————————————————————-
A GYŐZTES PINCÉSZETEK ÉS BOROK ADATAI:
FARKASTETŐ CHARDONNAY 2015, száraz fehérbor, 750 ml
ISTVÁNDY JENŐ PINCÉSZETE
„Családunk és borászatunk otthona az 1825-ben épített Istvándy ház, mely jellegzetes és gazdag oromfaldíszítésével a Balaton-felvidék egyik híres műemléke Szentbékkállán. Építője Istvándi József jómódú gazdaember volt és jelentős méretű területeken gazdálkodott. A ház apáról fiúra szállva egyenes ágon öröklődött tovább családunkban és felnövekvő generációk sorát szolgálta.” Az udvarban álló egykori gazdasági épületek az évek során új funkciókat nyertek. A régi kőfalak közt modern palackozóüzem kapott helyet, öreg pajtájában pedig a pincészet borbemutató és kóstolóhelyisége működik.
Mintegy 5 hektárnyi ültetvényeiken chardonnay-t, olaszrizlinget, rizlingszilvánit és királyleánykát művelnek.
A Farkastető dűlő a szentbékkállai Kőtenger szőlőskertje. Festői szépségű, tökéletes, déli lejtőjén gazdag termőtalajon követik egymást a déli tájolású szőlősorok több mint 30 éves szőlőtőkéi. Meszes-vulkanikus talajadatottságnak köszönhetően jellegzetes, visszafogott illatú, elegáns és zamat-gazdag borok születnek itt. Az innen származó chardonnay szőlő tökéletes egészségi állapotban, aranyló fürtjeivel már szüretelése közben óriási reményeket ébresztett. A lassú, kiegyensúlyozott erjedés során megvillantotta nagyságát és gazdagságát. A spontán lezajló almasav-bomlást követően pedig megszületett az a bor, melyre 2010 óta vártak: a pincészet csúcsbora.
A dűlő legmagasabban fekvő részéről enyhe túlérettségben szüretelt szőlőből készült must lassú erjedése és a spontán almasav-bomlás után egy tüzes, lehengerlő bor született. Kitárulkozó illata a fajtára jellemző trópusias, érett, lédús gyümölcsösségben játszik. Íze és zamatai szinte felrobbannak a szájban, hosszú utóíze még percekig gyönyörködteti az embert. Magas cukortartalma kiugró alkoholtartalmat eredményezett, a széles test mellett mégsem perzsel. Enyhe maradékcukor tartalma diszkréten kísér, elegáns savai szép szerkezetet adnak. Igazi mély bor, mely hosszasan mutatja meg magát és nagy gondolatokkal tölti fel az elmét.
Fogyasztása 13 oC-on javasolt.
Alkoholtartalom: 14,5 %vol
www.istvandyjeno.hu
ZEUSZ 2013, száraz fehérbor, 750 ml
SZÁSZI BIRTOK
„Gyerekkorunkban kezdődött és a génjeinkben. Mindkettőnk ősei a föld és a természet szeretetét adták tovább, a feleségem szülei, nagyszülei, dédszülei is itt művelték a szőlőt a Szent György-hegyen. Édesapám az akkori rendszer pincegyöngyszemében, az Eszterházy-pincében volt pincemester, nagyapám pedig haláláig szeretett barackosából élt meg” – emlékezik Szászi Endre. Feleségével a Szent György-hegyen, majd Szigligeten vásároltak szőlőket, és lassan, kitartó munkával elérték a tervezett 15-20 hektár közötti méretet.
A művelés a kezdetektől ökológiai volt, rengeteg volt a kézimunka, a kapálás, hiszen csak mechanikai gyomirtásról lehetett szó. „Minden nehézségért kárpótolt bennünket az a fantasztikus élmény, hogy ide tartozunk, mint a fák, amelyek ebből a földből nőttek ki, hogy nap mint nap átélhetjük a nagy megújulás csodáit. Már kora tavasztól illata van a szélnek, a rügyekkel kezdődik, a szőlővirágok parfümös illatával tetőzik és még november végén is ott az örökzöld lonc és rózsa, ha nem jön a korai fagy.” 2003-ban szüreteltek először bio minősítésű szőlőt.
Ma már zárt technológiával dolgozzák fel a kézi szürettel, kis ládákba, törésmentesen szedett fürtöket, melyek a lehető leggyorsabban, zúzó-bogyózón keresztül kerülnek a pneumatikus présbe, majd a hűtött erjesztő tartályokba. 2013-ban megépült az új feldolgozó üzem, ahol már bio szőlőlevet is elállítanak. Az üzem felső részén kapott helyet a Viridarium nevű étterem, illetve kóstolóterasz.
Művelnek rózsakövet, zeuszt, zenitet, ottonel muskotályt, kéknyelűt, olaszrizlinget, szürkebarátot, valamint cabernet sauvignont és pinot noirt. Ezeken kívül 0,3 hektár nagyságú furmint ültetvényük is van, valamint nyolcszáz tőke csókaszőlővel áldoznak a múltnak és saját kíváncsiságuknak.
A zeusz igazi hungarikum, az ezerjó és a buvier keresztezéséből származik. Aranysárga színű, illatában ásványos dominanciával, melyet túlérett gyümölcsök édessége kísér. Kóstolva száraz, savai és krémes teste harmóniában van, sós ásványossága ellenpontozza az aszalt gyümölcsök ízét. Utóíze hosszú, gyümölcsös lecsengéssel.
Fogyasztása 13 oC-on javasolt.
Alkoholtartalom: 14 %vol
www.szaszipince.hu