Megjelent a Piarista Rend Magyar Tartományához kötődő szervezetfejlesztők gondozásában az Intervízió című könyv a Harmat Kiadónál.
[video: https://youtu.be/ZlFqMTBkavE]
Azzal, hogy élünk, változunk. A változás természetes megakadásokat hoz magával, e megakadások pedig energiát kérnek, hogy továbblendülhessünk. Így van ez a személyes és közösségi, intézményi életünkben egyaránt.
Az intervízió értékes változásokhoz vezethet minden szinten. Rávilágít, hogyan viselkedünk munka közben, hivatásunk gyakorlása során, és egyben azt is megmutatja, mit tehetünk a fejlődésünkért. Segítségével megtanulhatjuk, hogyan lássuk át és értsük meg jobban saját szakmai tevékenységeinket, az önreflexión keresztül felismerhetjük, mit kellene fejlesztenünk. Mindebben a tiszta keretek, az egyenrangúság, a tanulás iránti elkötelezettség és a konstruktív kérdések kulcsszerepet játszanak.
És ha mindezt tudjuk, az életünk más dimenzióiban is haszonnal járhat. Az intervízióval nem csupán megakadásaink elsődleges szintjére látunk rá. A jó intervízió bátran továbblép alapvető nézeteink, viselkedésmintáink sűrűjébe – így jutva el magatartásunk, az örömeink és konfliktusaink mögött rejlő hajtóerőkhöz, azokhoz a tényezőkhöz, amelyek tudat alatt mozgatják életünket. Ha elérjük ezt a szintet, valóban lehetővé válhat a tartós változás.
Az intervízió szemléleti alapja az, hogy ki-ki maga felelős a saját viselkedéséért, életéért. Alkalmazása megtanít másként tekinteni önmagunkra, arra, amit csinálunk, és elkötelezetten nyomozni azután, amin pozitív irányban változtathatunk. Az intervízió során figyelmet fordítunk személyes szakmai fejlődésünkre, szakértelmünkre, és egyben arra a módra, ahogyan másokkal együtt dolgozunk.
A most megjelent könyv egy olyan szakmai-közösségi fejlesztési módszertant ismertet meg, amely csoportos formában professzionális segítséget biztosít az egyéni elakadások megoldására, s ezáltal a szervezet mint munkaközösség eredményes tanulására. A kiadvány két fő részből áll: az első felében megismerteti az intervízió szemléletét és elméletét, a második felében pedig tíz intervíziós módszert mutat be, amelyek gyakorlati támpontokat, sorvezetőt adnak a csoportoknak a közös esetfeldolgozásra és ezáltal a tanulásra.
Az intervízió újítása, hogy nem egy feladat megoldására fókuszál, hanem alkalmanként egy csoporttag személyes megakadását próbálja előmozdítani. A csoport tagjai kérdéseikkel segítik a témagazdát saját válaszainak megtalálásában, elakadásának megértésében, és szükség szerint egy új működési mód kialakításában. A kezdők kezébe a könyv olyan módszert ad, amely gyorsan megtanulható és bármilyen közösségben rövid időn belül sikerrel alkalmazható. A haladók számára „finomhangolja” az intervíziót, így a már ismert módszer intenzívebben járulhat hozzá saját fejlődésükhöz, illetve azon szervezet sikeréhez, ahol dolgoznak.
Magyarországon is számos szakember dolgozik ebben a módszertani térben. Miközben a gyakorlatban sok technika él, elméletileg és fogalmilag nem letisztult ez a szakmaterület, és gazdagodhat még a fejlesztők közötti párbeszéd. A könyv magyar nyelvű megjelentetésével nem a hiányzó integrációt és egyértelműsítést kívántuk elérni. Ezzel a praktikus kötettel egyrészt az volt a célunk, hogy iskoláinkban ezzel is tovább erősítsük a tanulószervezeti működést, másrészt támogassuk az intervízió minél szélesebb elterjedését, illetve hozzájáruljunk az intervíziós szemléletről és módszertanokról szóló szakmai diskurzushoz mindazok között, akik tapasztalatokkal rendelkeznek és készek a megosztásra, egyeztetésre, a közös gondolkodásra.
Személyes hangvételű ajánlásunk a Harmat Kiadó honlapján olvasható.
Éljünk az intervízióval — váljon a gyerekekért végzett szolgálatunk értékes segítőjévé!
Az Intervízió könyv megvásárolható Ajándékboltunkban!
Lázár László PhD, a Piarista Rend Magyar Tartományának pedagógiai szolgálatért felelős vezetője és a rendhez kötődő szervezetfejlesztők