2014. május 28-án 17 órától a Piarista Rend Magyar Tartománya és a Magyar Egyháztörténeti Enciklopédia Munkaközösség kerekasztal-beszélgetéssel egybekötött könyvbemutatót tart a budapesti Piarista Gimnázium Tanácstermében.Részletek a cikkben!
2014. május 28-án 17 órától a Piarista Rend Magyar Tartománya és a Magyar Egyháztörténeti Enciklopédia Munkaközösség kerekasztal-beszélgetéssel egybekötött könyvbemutatót tart a budapesti Piarista Gimnázium Tanácstermében. A rendezvényen nem csupán két vadonatúj és kiváló könyvet ismerhetnek meg az érdeklődők neves irodalomtörténészek tolmácsolásában, hanem megtekinthetnek egy 18. századi piarista poéták nyomtatott és kéziratos műveiből rendezett alkalmi kiállítást is.
A május végi „kettős” könyvbemutatón Szörényi László irodalomtörténész, a Magyar Tudományos Akadémia Irodalomtörténeti Intézetének neolatin témacsoport vezetője és Jelenits István piarista teológus, irodalomtörténész,a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára ismerteti Tóth Sándor Attila A piarista rend 18. századi poétái: Latin humanitas, neolatin poézis. (1740–1820) c. könyvét, amelyet kerekasztal-beszélgetés követ Koltai András levéltáros vezetésével.
„A korai újkor latin nyelvű gimnáziumainak tananyagához a poétika elmélete mellett a költői gyakorlatok is hozzátartoztak, és sok diák a költészetet az iskola falain kívül is folytatta, akár világi, akár egyházi pályát választott. Tóth Sándor Attila munkája a hitéletre az oktatásra, valamint a tudományra egyaránt nagy figyelmet fordító piarista szerzetesrend elfeledett 18. századi latin költőit tekinti át, elsősorban nyomtatásban megjelent munkáik alapján, számos eredeti idézettel, és azok mai magyar fordításával, a jezsuita költőkről szóló hasonló munka folytatásaképpen. Bemutatja, hol helyezkedik el a latin vers a 18. századi magyar kultúra folyamatában, hogyan válnak művelői a „kitagadott irodalom” letéteményeseivé, annak ellenére, hogy e költészet nemcsak a reneszánsz hagyományokon nyugvó társas irodalmiság hordozója, hanem a piaristák részéről is nemzeti, történelmi és egyéni sorskérdések megfogalmazója.” – foglalja össze a kötet lényegét Koltai András.
A rendezvény második felvonásában Ruppert József piarista, a Piarista Rend Romániai Tartományának megbízott képviselője a Kádár József piarista szerzetes beszámolói és emlékezéseit tartalmazó Üzenetek a máramarosi végekről c. kötetet mutatja be.
Kádár József piarista szerzetes, a máramarosszigeti piarista gimnázium utolsó igazgatója, különleges ember volt, aki képes volt bátran és találékonyan megélni papi és tanári hivatását a romániai kommunista diktatúra legsötétebb éveiben, az ország talán legtávolibb pontján, Máramarosban is. A háború után a semmiből iskolát szervezett, közben diákjaival hadifoglyokat és deportáltakat mentett, plébánosként fáradhatatlanul járta a rábízott falvakat, ha kellett szappant főzött, embereket és teheneket gyógyított. Ráadásul eközben bátor jelentéseket juttatott el kolozsvári és budapesti rendi elöljáróihoz, amelyek a maguk módján egyedülállóak. Ezeket adja közre ez a kötet, amely nemcsak a romániai magyarság kettős elnyomásának dokumentuma, hanem élvezetes és tanulságos olvasmány is.
A május 28-án 17 órakor kezdődő esemény érdekes kísérőprogramja lesz a 18. századi piarista költők kéziratos és nyomtatott formában közzétett műveiből rendezett alkalmi kiállítás.
————————————————————————————————————————————–
Tóth Sándor Attila: A piarista rend 18. századi poétái
Latin humanitas, neolatin poézis. Fejezetek a magyarországi neobarokk-klasszicizáló lírai költészet történetéből (1740–1820) , I/2 Szeged, 2014. (http://www.prosperod.hu/katalogus/konyvek/?id=46812)
Üzenetek a máramarosi végekről
Kádár József piarista beszámolói és emlékezései (1945–1992) szerk. Koltai András; Orosz Krisztofer Levente, Kolozsvár, 2014. (www.prosperod.hu/katalogus/konyvek/?id=46814)
További információ és sajtókapcsolat:
Szathmáry Melinda
Kommunikációs vezető