KITÜNTETTÉK LUKÁCS LÁSZLÓ ÉS SZABÓ LÁSZLÓ PIARISTA SZERZETESEKET

img_7944_cut

Áder János, Magyarország Köztársasági Elnökének megbízásából, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a mai nap kitüntetéseket adott át a Parlamentben augusztus 20. alkalmából. Az eseményen elismerésben részesültek – többek mellett – Lukács László és Szabó László piarista szerzetesek.

Lukács László SP, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola alapító rektora, professor emeritusa, a Vigilia Szerkesztőség és Kiadóhivatal főszerkesztője a Magyar Katolikus Egyház és a katolikus teológiai felsőoktatás rendszerváltoztatás utáni újjászervezésében vállalt szerepe, nemzetközi szinten is elismert tudományos életműve, valamint főszerkesztői tevékenysége elismeréseként a Magyar Érdemrend Középkeresztje kitüntetést vehette át.

Lukács László (*Budapest, 1936) mélyen vallásos szülei és kiváló piarista tanárai hatására választotta 1954-ben, érettségi után a piarista hivatást. 1961-ben szentelték pappá. 1965-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetemen irodalomtudományból, 1984-ben pedig a Hittudományi Akadémián teológiából szerzett doktorátust. 1963-tól a kecskeméti piarista gimnázium magyar és angol szakos tanára, majd igazgatója volt. Jelentős szerepe volt abban, hogy a kommunista hatóságok által szigorúan ellenőrzött, zárt oktatási intézményből pezsgő szellemi központ lett. Rendtársaival együtt nemcsak megújította az iskola és a diákotthon berendezését, hanem számos népszerűvé vált közösségi alkalmat szervezett a fiatalok, főként az öregdiákok számára (Piarista Húsvét, nyári lelkigyakorlatok, havonkénti teológiai előadások). 1984-ben Lékai László bíboros nevezte ki a Vigilia szerkesztőjének. Az ország legfontosabb katolikus folyóirata több mint három évtizedes vezetése alatt az új teológiai, filozófiai és irodalmi gondolatok kísérleti műhelye lett, miközben sorra jelentek meg az általa szerkesztett és fordított lelkiségi és teológiai könyvek. A rendszerváltás idején jelentős feladatokat kapott az átalakuló katolikus sajtó irányításában. 1989-től 2000-ig ő vezette Magyar Püspöki Kar Tömegkommunikációs Irodáját, így többek között kulcsszerepe volt II. János Pál pápa 1991. évi magyarországi látogatásának megszervezésében. 1985-től a piarista rend Kalazantinum Hittudományi Főiskolájának tanára, majd 1987-től igazatója volt. Nevéhez fűződik a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola létrehozása a bencés, ferences és piarista külön teológiai főiskolák egyesítésével.  2000-től ő volt az intézmény első főigazgatója, majd (a felsőoktatási törvény változása miatt) 2006-tól rektora. Ugyanakkor 2003 és 2009 között a Dogmatika Tanszéket is vezette, és egészen 2015-ig tanított is. Azóta a főiskola emeritus professora.

Szabó László SP, a Piarista Rend Magyar Tartománya sátoraljaújhelyi missziójának vezetője, a sátoraljaújhelyi Nagyboldogasszony Templom templomigazgatója a hátrányos helyzetű, illetve mélyszegénységben élő fiatalok körében végzett oktató-nevelő tevékenységéért Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült.

Szabó László (*Kalocsa, 1977) a kecskeméti piarista gimnázium diákjaként lépett a piarista rendbe 1995-ben. Teológiai tanulmányait a Kalazantinum Hittudományi Főiskolán, illetve 2000-től a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán végezte. 2002-ben tett örökfogadalmat, majd 2003-ban pappá szentelték. Ettől az évtől kezdett tanítani a gödi Piarista Szakmunkásképző Iskolában, majd 2008-tól az intézmény igazgatója lett. Kezdettől fogva különös érzékenységgel, fokozott megértéssel fordult a többnyire hátrányos helyzetű, nehéz családi háttérrel rendelkező, útjukat kereső fiúk felé.

2012-től a rendi vezetés a szegedi Dugonics András Piarista Gimnáziumba küldte tanítani, már azzal a céllal, hogy keresse a rend számára a cigánypasztoráció lehetőségeit, azt, hogy a rendalapító Kalazanci Szent József szándékát beteljesítve a legszegényebbeknek is elvigye Jézus hírét, és őket is kísérje a teljes élet felé vezető úton. Ezt végül Sátoraljaújhelyen találta meg, ahol 2014-től ő a piarista rendház egyetlen szerzetes lakója, a templom igazgatója. Munkája révén 2016 októberében megnyitotta kapuit az Új Hely Piarista Tanoda, ahol hátrányos helyzetű, főként cigány származású általános iskolás gyerekek tanulhatnak délutánonként, hétfőtől péntekig.

A kitüntetettek teljes listája többek közt az alábbi cikkben olvasható:

https://www.magyarkurir.hu/hirek/egyhazi-szemelyeket-tuntettek-ki-nemzeti-unnepunk-alkalmabol-99242

 

Piarista Rend Magyar Tartománya

Fotó: Szathmáry Melinda