Mai napon ünnepélyes keretek között lezárult a nagykanizsai Piarista Általános Iskola, Gimnázium, Diákotthon és Boldog Donáti Celesztina Óvodához kapcsolódó Piarista Ökollégium uniós projekt „aktív” szakasza. Szathmáry Melinda beszámolója.
A nagykanizsai Piarista Általános Iskola, Gimnázium, Diákotthon és Boldog Donáti Celesztina Óvodához kapcsolódó rendház és fiúkollégium jelentős átalakuláson ment át az elmúlt két évben. A 2013 januárjában elnyert uniós támogatásnak köszönhetően az építési munkálatok mellett másfél éve egy fenntartható, környezetbarát technológiákat népszerűsítő információs központ is létrejött Piarista Ökollégium néven. A teljes beruházás közel 143 millió Ft-ból valósult meg.
A rendezvényt Tóth Nándor, Nagykanizsa Megyei Jogú Város alpolgármestere nyitotta meg, aki kiemelte a környezetvédelem fontosságát, és hangsúlyozta a jövő nemzedékének jelentőségét, akiknek a szemléletét még „zöldebbé” kívánatos alakítani, hiszen életünk minden egyes része – így egészségünk, munkánk és jólétünk is – függ a minket körülvevő környezettől.
A kétéves szemléletformáló program eredményeiről Bali Judit projektkoordinátor és Király Gellért pályázati projektmenedzser számoltak be. „A kiállítótérrel, bemutató táblákkal, nívós installációkkal ellátott „öko-kollégiumot” az elmúlt másfél év során közel 3500 érdeklődő látogatta meg. A program ideje alatt 75 szemléletformáló, zöld megoldásokat bemutató, interaktív foglalkozásokkal és filmvetítéssel egybekötött rendezvény valósult meg olyan neves szakemberek közreműködésével, mint Burján Zoltán, a Fenntartható Fejlődésért Egyesület képviselője, Darázsi Zsolt, a Göcseji Természetvédelmi Egyesület elnöke, dr. Etler Ottó vegyészmérnök, Illyés Zoltán biológus, Kovács Gyula gyümölcsész, dr. Klein Ákos biológus, a Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány munkatársa, Lázár Péter drámapedagógus és környezeti szakértő és Óvári Miklós, a Zöld Zala Természetvédelmi Egyesület elnöke. A rendezvénysorozatnak többek közt szakmai partnere volt a Cellux Csoport, a Pillekő Projekt és a Humusz Szövetség is.”- foglalta össze Bali Judit.
Az Ökollégium kialakításán túl egyéb komoly korszerűsítések is zajlottak az épületben. „A nagykanizsai Piarista Rendház és Fiúkollégium épületét energiahatékonyságot növelő műszaki megoldásokkal újítottuk föl. A műszaki fejlesztések mellett a teljes intézményt szelektív hulladékgyűjtőkkel láttuk el, az udvarra komposztálót telepítettünk, valamint létrehoztunk egy 34 férőhelyes fedett kerékpártárolót is.” – mondta el Király Gellért.
Nyeste Pál piarista igazgató kiemelte: „A piarista rend küldetésnyilatkozatában alapvető érték a felelősségvállalás a ránk bízottakért és környezetünkért, emberképünk egyik központi eleme pedig a fenntarthatóságra való törekvés. A projektet ezen értékek mentén valósítottuk meg, és a fenntartási időszakban, valamint azt követően is ezeket szeretnénk közvetíteni és megélni. Örülünk, hogy saját diákjainkon kívül a városban és megyében működő iskolákból is szép számmal érkeztek érdeklődők, akik komoly szintű szemléletformáláson estek át az előadásoknak köszönhetően.”
Ezt követően az egybegyűltek az Ökollégium diákképviselőjének élménybeszámolóját hallgathatták meg a használati tapasztalatokról, majd Gyenes Viktor, a Pannon Egyetem tanárának előadása következett, amely a környezetpedagógia fontosságáról, módszereiről és lehetőségeiről adott átfogó ismereteket a résztvevőknek.
A környezettudatosság jegyében az érdeklődők az iskola alagsorában megtekinthették az újonnan felállított pillekő bútorokat.
A zárszót Balogh László, a városi önkormányzat Oktatási, Kulturális, Ifjúsági és Sport Bizottságának elnöke mondta el, majd pohárköszöntőjével a „Játsszunk zöld lapokkal!” szlogent viselő projekt fenntartási időszakát nyitotta meg. Kiemelte, hogy a program a jövőben sem csupán a kanizsai fiatalokat és szüleiket kívánja megszólítani, hanem továbbra Zala megye lakosságára is fókuszál.
Fotógaléria: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153641112592738.1073741858.110914267737&type=1
Szöveg és kép: Szathmáry Melinda