Novemberig megújul a kolozsvári piarista templom 164 éves orgonája. Júliusban a hangszer több részét elszállították, augusztusban a teljes orgonát lebontják. A restaurálást Barbara Dutli orgonaépítő, tanár és Ferdinant Stemmer orgonaépítő mester vezetésével a szászhermányi COT orgonaépítő műhelyben végzik.
Százhatvannégy esztendő pora a sípsorokon
Novemberig megújul a piarista templom 164 éves orgonája. Júliusban a hangszer több részét elszállították, augusztusban a teljes orgonát lebontják. A restaurálást Barbara Dutli orgonaépítő, tanár és Ferdinant Stemmer orgonaépítő mester vezetésével a szászhermányi COT orgonaépítő műhelyben végzik.
Az Egyetem utcai piarista templom orgonája egykor Kolozsvár legmodernebbje volt, és több mint 160 éve hűségesen szolgálja a szakrális zenét. Az idők folyamán talán kissé vesztett ragyogásából, ám lelke és művészi értéke még mindig teljességében benne rejlik. Kovács Sándor főesperes-plébános gondoskodása által az év végére felújítják. A költségek fedezésében fontos szerepet vállalt a Romániai Orgonákért Svájci Alapítvány (Schweizerische Stiftung für Orgeln in Rumänien).
Az orgonát 1849. június 10-én szentelték fel. Tervezője Ruzitska György. Építője és kivitelezője a brassói Heinrich Anton Maywald, aki 1836-ban érkezett Erdélybe, hogy a brassói Fekete templom orgonájának építésénél munkálkodjon a nagy hírű Carl August Buchholz irányításával. A brassói hangszer teljes restaurálását is ugyanaz a szászhermányi csapat végezte 1997–2001 között.
Július elején lebontották a második manuál sípsorait az állapot pontos felmérése és a következő lépések előkészítése érdekében. Négy regisztert elszállítottak. A hangszer külalakjának megőrzése érdekében a fronton levő sípokat felfüggesztve helyben hagyták. A sípsorok kiemelése után hozzáfértek a tengelydeszkához, amely a traktúra fontos eleme, s egészen a játszóasztalig ezeket is mind felcímkézve elszállították. A hangszer belső állapota és a porréteg azt sejteti, hogy átadása óta az orgonát sohasem tisztították ki alaposan. A szélládák különlegességét a csúszkalécek kónikus dőlésszöge, a rugóval biztosított tömítettség adja – e nagyszerű megoldást magas költségei miatt sajnos kevés orgonaépítő alkalmazta. A lerakódott gyertyafüst és por a szelepek teljes elfeketedését okozta. A faelemeken nincs szuvasodás, a jó minőségű tölgyfának köszönhetően. Minden síp eredeti állapotában megőrződött, 2-3 kivételével, illetve az orgona homlokzati sípjain kívül, melyek valószínűleg valamelyik világháborúnak estek áldozatul. A fémsípok felső szegélye sok helyen károsodott a szakszerűtlen hangolás miatt. A restaurálási munkálatok legnagyobb kihívása a bonyolult mechanikus traktúra struktúrájának javítása, amely a karzat padlózatába van rejtve a szélládától az orgonaszekrényen keresztül a játszóasztalig. A traktúra javítása könnyebbé teszi majd az orgonajátékot, ami jelenleg komoly erőfeszítést igényel.
Augusztusban a teljes orgonát lebontják.
A piarista templom orgonájának javítási költségeit nagy részben a Szent Mihály-plébánia, és a svájci orgonajavítási alap fedezi, viszont ez még mindig csak egy szerény hányada az összértéknek.
A munkálatok befejezésére szeretettel kérjük adakozásra mindazokat, akik tehetik. Adományokat a plébánia irodájában (Főtér 16. szám) fogadnak el vagy a következő számlaszámokon: IBAN: RO86 RZBR 0000 0600 1178 1241 – euróban, RZBR ROBU IBAN: RO38 RZBR 0000 0600 1147 0250 – lejben, „Orgonajavitas Piarista templom” megjegyzéssel.
Forrás: Szabadság, Potyó István