A Trastevere projektben a társadalmi szolgálat céljával diákprojektek valósulnak meg: a fiatalok mentorok támogatásával önkéntes tevékenységet végeznek embertársaink támogatásáért, a teremtett világ védelméért, a változásokért. E bátorszívű vállalkozás kihív az iskolapadból, éltető lépést jelent mind a résztvevők, mind az általuk behívott, megszólított érintettek számára – miközben projektpedagógiára és a projektek vezetésére képez.
A programról minden lényeges információ elolvasható ITT.
A diákcsapatok a megvalósított projektekből idén is összefoglaló videókat készítettek (ezek szintén elérhetők a portálon). A tanévben végzett kitartó, belső erőből zajló szép munkát közösen értékeltük és ünnepeltük június 9-én, Budapesten, a Tartományfőnökségen.
Az alkalmat Lázár László, a projekt vezetője nyitotta meg, majd Zsódi Viktor SP tartományfőnök atya köszöntette a fiatalokat. Az értékelés szempontjainak ismertetését követően az arany- ezüst- és bronzoklevelek átadása következett. A délelőtt a közös reflexióval, a tanulságok és a jövőbeli elhatározások megfogalmazásával zárult.
A találkozást a délelőtti és a délutáni programok között a közösségi pizzázás és sütizés gazdagította.
A délutáni workshopok céljának megfelelve a diákok és mentoraik a magyar tartományban zajló missziós tevékenységek közül két tartományi Trastevere projektet ismerhettek meg. Szabó László piarista atya a kilépő egyház, a kilépő rend és a kilépő diák valóságát hozta közelebb, amikor a sátoraljaújhelyi jelenlét missziós munkájának nehéz és különleges világát tette élővé a teremben.
Laci atyát Natasha Pavlovski váltotta, aki a budapesti piarista gimnáziumban működő, különleges, egyéni gondoskodáson alapuló, menekült gyerekeknek és szüleiknek kínált délutáni iskola koordinátoraként az intézmény alapításáról, történetéről, múltjáról, jelenéről és lehetséges jövőjéről mesélt. Natashával érkezett három ukrán fiatal is, akik jelenleg a magyar iskolarendszerben tanulnak. Ők a mostban megélt küzdelmeikről, a lehetséges, számukra hasznos támogatási lehetőségekről beszéltek, illetve beszélgettek a résztvevőkkel. A szakmai programot a projektcsapatok közös gondolkodása zárta: ennek keretében egy ukrán diák és egy magyar iskolaigazgató szemszögéből kutatták a magyar iskolarendszerbe történő menekült gyerekek integrációs lehetőségeit és a helyzetre való érzékeny hozzáállási formákat.
Áldott év volt, szép ünneppel… Hálásak vagyunk az elkötelezettségért, a Fiatalokért és Mentoraikért.
Találkozzunk jövőre, a program ötödik évében is!
Szeretettel,
a tartományi Trastevere csapat