Online szentmise-közvetítések a nagyhéten

A nagyheti szertartásokat online közvetítjük a budapesti Piarista Kápolnából.

A hatályos járványügyi rendelkezéseknek megfelelően csak a virtuális térben tudunk nagyobb közösségben találkozni és együtt imádkozni. A szent háromnap szertartásait a rendtartomány Youtube-csatornáján online közvetítjük a budapesti piarista kápolnából. 

A szent háromnap szertartásrendje:

  • Nagycsütörtökön 17 órától. Ezen a napon a lábmosás szertartása elmarad. Főcelebráns: Molnár Lehel SP.
  • Nagypénteken 17 órától. A szertartást vezeti: Vereb Zsolt SP.
  • Nagyszombaton 20 órától. A vigília főcelebránsa: Guba András SP.
  • Húsvétvasárnap 10 órától. Főcelebráns: Szilvásy László SP.

A szertartások közvetítésének linkje az adott napra kattintva közvetlenül is elérhető.

Nagycsütörtök

Nagycsütörtök estéjén az utolsó vacsorára emlékezünk. Annak emlékére, hogy Jézus az utolsó vacsorán szeretete jeleként megmosta apostolai lábát, a főcelebráns a homília után megmossa hívő lábát. (A lábmosás szertartása idén elmarad.) Átéljük az eucharisztia alapítását. A búcsúzó Krisztus saját testét és vérét hagyja ránk, hogy állandóan köztünk élő valóság legyen. Az áldozás utáni oltárfosztás az apostolok szétfutását, Jézus magárahagyatottságát és ruhától való megfosztását jelképei. A mise után egy ideig együtt virrasztunk a szenvedésbe induló Krisztussal, aki azt kérte: „Virrasszatok és imádkozzatok!” (Mt 26,41)

Nagypéntek

Nagypénteken Jézus elítélésére, keresztútjára, halálára emlékezünk. Nagypénteken nem mutatunk be misét. Krisztus szenvedésének és kereszthalálának ünneplése három fő részből áll.

  • Igeliturgia: olvasmányokkal és egyetemes könyörgésekkel. Olvasmány Izajás próféta könyvéből a szenvedő Messiásról, „fájdalmak férfiáról”, akinek „sebei szereztek nekünk gyógyulást”. Szentlecke a Zsidókhoz írt levélből a halálig engedelmes Krisztusról. Evangéliumként a János-passiót hallgatjuk meg.
  • Hódolat a szent kereszt előtt: ez szeretetünk kifejezése, mert ezen a fán függött „valaha a világnak váltsága”.
  • Áldozási szertartás (a miatyánktól): Krisztus testét vesszük magunkhoz, hogy áldozatkészségében, az Atya iránt való engedelmességében szüntelenül követni tudjuk őt.

A szertartás után a szent sír előtt imádkozunk.

Nagyszombat

Jézus sírban pihenésének napja. Délelőtt és délután a szent sír előtt imádkozunk, Jézus szenvedéséről és haláláról elmélkedünk.

Húsvét vigíliája

Ez a szent éjszaka az egész liturgikus év csúcspontja. A húsvétvasárnap ezzel a vigíliával veszi kezdetét, mely az év legnagyobb ünnepe: a világosság győz a sötétség felett, az élet a halál felett.

  • Fényünnepség: A tűz megáldása és a húsvéti gyertya meggyújtása után a hívek is meggyújtják saját gyertyájukat a húsvéti gyertyáról. Meghallgatjuk a húsvéti öröméneket, az Exsultetet. Krisztus feltámadásának fénye beragyogja az éjszakát. Jézus világossága szétárad. Részesedek ebből a fényből: Jézus megvált sötétségemből, a bűnből, az önzésből, a halálból, és felszabadít az önzetlen szeretetre.
  • Igeliturgia: Az olvasmányok a megváltás nagy művének ószövetségi előképeit mutatják be, aztán annak újszövetségi beteljesedését. Az evangélium: Krisztus feltámadt!
  • Keresztségi liturgia: A víz a Krisztus halálából és feltámadásából fakadó élet jelképe. Kezünkben a hitünket jelképező égő gyertyával megújítjuk keresztségi ígéretünket.
  • Az eucharisztia liturgiája: A kenyér és a bor jele és eszköze a Krisztus halálában és feltámadásában való részesedésünknek. Egész életünket átjárja Krisztus húsvéti titka. Az elhaló búzaszem törvényét örömmel vállaljuk magunkra (alleluja, alleluja).

Húsvétvasárnap

Ujjongó örömmel ünnepeljük az eucharisztiát. Reméljük, hogy egykor mi is eljutunk a dicsőséges feltámadásra.

 

Piarista Rend Magyar Tartománya