Párbeszéd és folyamat – Szinodális gyermekvédelmi fórumot tartottunk

A piaristák gyermekvédelmi munkájának jelenlegi állásáról, a múlt tapasztalatairól, és azok figyelembe vételéről a még biztonságosabb iskolai környezet kialakításában, valamint a fejlődés irányairól tanácskoztak diákok, tanárok, szakemberek és szerzetesek április 28-án, a budapesti Piarista Tartományfőnökségen szervezett Piarista Szinodális Gyermekvédelmi Fórumon. Márkus Roland piarista szerzetes, az Emberi Méltóság Stratégia munkatársa megnyitójában hangsúlyozta, hogy a nap nem csupán szakmai találkozás, hanem spirituális és közösségi esemény is.

A résztvevőket köszöntötte a fórumra üzenetet küldő Michael W. Banach apostoli nuncius és Pedro Aguado piarista generális atya nevében is, kiemelve reményteljes üzeneteiket a bántalmazásokkal szembeni közös küzdelemről, az Egyház hiteles megújulásának lehetőségéről és a gyermekek védelméért vállalt közös felelősségről. (Nuncius úr és generális atya levele cikkünkhöz csatolva teljes terjedelmében elolvasható.)

Márkus Roland kiemelte: a program három fő egységből állt: a bizottsági jelentések meghallgatásából, a „Beszélgetés a Lélekben” szinodális módszerével tartott kiscsoportos párbeszédből, valamint a sajtónyilvános pódiumbeszélgetésből. A megnyitót, kapcsolódva a Piarista Rend immár második alkalommal megrendezett imanapjához az abúzusok áldozataiért, Ferenc pápa bűnbánati imádságával zárták.

Márkus Roland a beszámolók előtt arra buzdította a résztvevőket, hogy figyelemmel, és nyitott szívvel hallgassák a megosztott tapasztalatokat. Arra kérte a jelenlévőket, hogy ne feledjék: a történelmünk része az is, hogy voltak, akiknek a szabadságát elvettük, méltóságát megsértettük. Nem önmagunk igazolása tehát a célunk – hangsúlyozta –, hanem az, hogy gyógyulhassanak azok, akiket hibáink sebeztek meg, és velük együtt közösségeink sebzettsége is gyógyulhasson. Úgy fogalmazott: az áldozatokra való figyelem mélyebb felelősségre és érettebb szeretetre tanít bennünket.

A fórum első előadója, Strommer Pál, a Biztonságos Iskola Tartományi Tanácsának (BITT) vezetője bemutatta a testület eddigi munkáját. Elmondta, hogy a BITT hat évvel ezelőtt jött létre azzal a céllal, hogy támogassa a piarista intézmények biztonságos környezetének megteremtését és fenntartását. A testület független szerkezetben, multidiszciplináris csapattal működik, amely jogi, pszichológiai, pedagógiai szakértelmet egyaránt képvisel. Feladatai közé tartozik a bántalmazásra utaló jelzések fogadása, tényfeltáró vizsgálatok lefolytatása, valamint a gyermekek védelmét szolgáló folyamatok intézményi szintű elemzése és fejlesztése. Az elnök hangsúlyozta a BITT szigorú titoktartási kötelezettségét és azt, hogy a bejelentések fogadása biztonságos és elérhető módon történik.

Strommer Pál beszámolójában kiemelte, hogy az elmúlt hat év során mintegy 80 eset került a BITT látókörébe, amelyek többsége bullyinghoz kapcsolódott, de előfordult gyerek-felnőtt közötti, illetve felnőtt-felnőtt eset is. Súlyosabb esetekben, amikor az egyházi vagy polgári jog megsértése megállapítható volt, feljelentést is tettek. A tapasztalatok alapján a legnagyobb kihívás az erőforráshiány, az utókövetés nehézségei, valamint a látencia – vagyis az ismeretlen, rejtve maradó esetek lehetséges magas aránya. A BITT munkájának kiegészítésére és megerősítésére az elmúlt időszakban elindult a Gyermekvédelmi Titkárság kiépítése, amely a panaszkezelés, a megelőzés és a segítő hálózat kiemelt feladatait viszi tovább intézményi szinten, komplex rendszerbe foglalva a gyermekvédelmi feladatokat. 

A első felének második részében Csáky-Pallavicini Zsófia klinikai szakpszichológus és Dobszay Benedek OFM, az Emberi Méltóság Stratégia vezetője ismertették a Nox praecessit bizottság munkáját és jelentését. A bizottságot 2024 februárjában hozta létre a Piarista Rend Magyar Tartománya azzal a céllal, hogy az elmúlt hat évtized szexuális határátlépésekkel kapcsolatos ügyeit átvizsgálja, az eddigi eljárásokat értékelje, és javaslatokat fogalmazzon meg a jövőre nézve. A bizottság öt tagból állt, akik között szerzetesek, gyermekvédelmi szakemberek és klinikai pszichológus is helyet kapott, biztosítva a multidiszciplináris megközelítést és az átfogó értékelést. A bizottság tagjai maguk alkották meg a jelentéstevésre vonatkozó módszertant és a állították fel a jelentés szerkezetét.

A bizottság munkája során hét piarista rendtaggal kapcsolatos ügyet tárt fel, amelyek többsége középiskolás korú gyermekekkel szemben elkövetett visszaélésekhez kötődött. Az esetek vizsgálata során feltárták, hogy korábban nem mindig történt meg a sértettek közvetlen megkeresése, illetve az eljárások és intézkedések széttagoltak, helyenként következetlenek voltak. Fontos mintázatként jelent meg a döntési folyamatok átláthatóságának és a közösségi kontrollnak a hiánya. A bizottság kiemelte: a jövőben alapvető, hogy a gyermekvédelem minden szinten világosan szabályozott, átlátható és szakszerűen működtetett, összefüggő rendszerként legyen jelen.

A jelentés konkrét javaslatokat is megfogalmazott: többek között az eljárásrendek átdolgozását, a vezetői felelősség- és együttműködési körök megerősítését, az elöljárók speciális gyermekvédelmi képzését, valamint az áldozatokkal való közvetlen kapcsolatfelvétel tudatosabb gyakorlását. Fontos hangsúlyt kapott az is, hogy az ügyek intézése során a közösségi párbeszéd, az átláthatóság és a jóvátételi törekvések egyaránt megjelenjenek, ezzel elősegítve a gyógyulást nemcsak az egyének, hanem a közösség egészének szintjén.

Az előadók hangsúlyozták: a jelentés nem pusztán múltfeltáró dokumentum, hanem olyan tanulási és fejlődési folyamat része, amely a közösség egészét hívja meg a mélyebb felelősségvállalásra, a bizalom újjáépítésére és a gyermekek védelmét szolgáló kultúra és folyamatos párbeszéd további megerősítésére.

Zsódi Viktor tartományfőnök beszámolójában megköszönte a résztvevők jelenlétét és elköteleződését a gyermekvédelem iránt. Kiemelte: az eseményt Ferenc pápa tanítása és az általa kezdeményezett szigorúbb gyermekvédelmi irányelvek is ihlették, valamint háláját fejezte ki Michael W. Banach apostoli nuncius és Pedro Aguado rendfőnök támogató üzenetéért.

A tartományfőnök őszinte szavakkal tért ki a múlt hibáira és az áldozatok felé való felelősségre. Elmondta, hogy az elmúlt időszakban több bejelentővel és áldozattal is személyesen találkozott, ahol kifejezhette együttérzését és a rend nevében bocsánatot kért: „E helyen is szeretném kifejezni a bocsánatkérésemet mindazokkal szemben, akik bármilyen módon áldozatai lettek visszaéléseknek. Megerősítem nyitottságomat minden hasonló személyes találkozásra.” – fogalmazott. Majd kiemelte, hogy a gyermekvédelem számukra nem adminisztratív kötelezettség, hanem a közösség jövőjét formáló küldetés, amely minden egyes sérült emberi méltóság helyreállításáért vállalt felelősséget jelent.

Zsódi Viktor beszámolt az elmúlt évek eredményeiről is: a gyermekvédelmi képzések kiterjesztéséről, a gyermekvédelmi felelősök hálózatának megerősítéséről, az intézményi jógyakorlatok fejlesztéséről, valamint a Piarista Gyermekvédelmi Titkárság elindításáról. Hangsúlyozta, hogy a rend célja egy komplex, preventív és támogató rendszer kiépítése, amely a jövő biztonságos piarista iskoláit szolgálja. Beszédét azzal zárta: reményre ad okot, hogy a Lélekre hallgatva és a közösségi párbeszéd útján tovább tudják építeni azt a kultúrát, amely az emberi méltóságot teljes mértékben szolgálja.

A gyermekvédelmi fórum a diákok, szülők, szakemberek és szerzetesek részvételével zajló szinodális beszélgetéssel folytatódott. A párbeszéd során javaslatok hangzottak el, amelyek a gyermekvédelem megerősítésére fókuszáltak, figyelmet fordítva a megelőzésre, a visszajelzés fontosságára, a gyermekvédelemmel kapcsolatos – diákoknak adott – tájékoztatásra, a nyílt párbeszéd és a kommunikáció erősítésére. 

Az esemény végén pódumbeszélgetés zajlott, amely során a résztvevők és a sajtó képviselői is tettek fel kérdést a résztvevő előadóknak. Az esemény végén a házigazda arra buzdította a résztvevőket, hogy folytassuk a megkezdett folyamatot, lépjünk előre a további párbeszéd útján, mind helyi, mind tartományi szinten, hiszen mindez hozzájárul ahhoz, hogy erősítsük a piarista pedagógiai kultúrát, az egyre biztonságosabb piarista iskolák építését. 

Képek: Csapó Viktória/PRMT

Piarista Rend Magyar Tartománya