Május 28-án rendezték meg az ökumenikus diákfilmszemle döntőjét, amelyre az ország különböző pontjairól érkeztek diákfilmes csapatok a Sapientia Szerzetesi Főiskola Auditorium Maximum termébe. A filmszemléről Wettstein József piarista szerzetes, a szemle főszervezője számolt be.
Az immár tizedik alkalommal szervezett filmszemle idén is a katolikus, református és evangélikus általános- és középiskolák diákjait szólította meg, és hívta rövidfilmek készítésére. Kiemelt témaként a „PÉLDAKÉPEINK – Köztünk élő hősök” gondolatot tűzték ki a szervezők, valamint meghirdették a szabadon választott téma kategóriát is.
A koronavírus járvány miatt 2020-ban elmaradt a diákfilmszemle, 2021-ben pedig csak online módon lehetett lebonyolítani, így nagy örömet jelentett, hogy három év után ismét személyes találkozásokat jelentő formában valósulhatott meg. A diákfilmszemlét most is az evangélikus, református és katolikus egyház központi oktatási intézetei támogatták. A versenyfelhívásra a május 9-i beadási határidőig 21 iskolából 30 film érkezett. Előzsűri értékelte a beküldött filmeket, így alakult ki a május 28-i döntőbe jutott 14 film listája.
A döntős filmek bemutatását számos érdeklődő tekintette meg. Vetítési blokkonként a zsűri szakmailag elemezte az alkotásokat. A zsűri olyan szakemberekből állt, akik filmkészítésben és filmes ismeretek átadásában egyaránt elismertek: Varsányi Ferenc Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktatója, Szabó-Nyulász Melinda animációs filmrendező, művészeti oktató, Gelencsér Gábor filmesztéta, az ELTE Filmtudományi Intézetének docense, és Dózsa Endre rendező, operatőr, filmművészeti egyetemi hallgató, aki középiskolás diákként többször is díjazottja volt az Ökumenikus Diákfilmszemlének.
A vetítés-sorozat után következett az ünnepélyes eredményhirdetés és díjkiosztás. A kiemelt PÉLDAKÉPEINK-téma filmjeit két korcsoportra bontva rangsorolta a zsűri.
Az általános iskolások korcsoportjában a budapesti Baár-Madas Református Gimnázium és Általános Iskola tanulói győztek a Találat és alázat című filmjükkel.
Ugyanebben a téma-kategóriában a középiskolásoknál első díjban részesült a békéscsabai Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium diákjainak Határtalan szeretet című alkotása.
A szabadon választott téma-szekcióban pedig a Veresegyházi Katolikus Gimnázium diákja kapta az első díjat a KaranTÉBOLY című filmjéért.
A Nemzeti Örökség Intézete különdíját a váci Piarista Gimnázium és Kollégium diákjai, Ókovács Benedek és a Konstans-csapata kapta Hosszútáv című filmjükért.
A részletes végeredmény és maguk a filmek is megtekinthetők az Ökumenikus Diákfilmszemle weboldalán.
A díjak tárgyjutalmakkal, az iskolai videostúdiók fejlesztését szolgáló felszerelésekkel jártak: professzionális riportermikrofont és digitális rögzítőt, videoállványt, videolámpát, derítőlapot vihettek haza a jól szerepelt filmek alkotói. Mindezeken túl a filmszemlét a Nemzeti Örökség Intézete is támogatta, egy 2. díjnak megfelelő értékű különdíj felajánlásával.
A jó hangulatú, sok találkozással és szakmai élménnyel járó filmszemle végén azzal köszöntünk el egymástól, hogy jövőre ismét találkozunk a 11. Ökumenikus Diákfilmszemlén.
A diákfilmszemle további képei itt tekinthetők meg.
Wettstein József piarista, a verseny főszervezője