Piarista tanoda nyílt Sátoraljaújhelyen hátrányos helyzetű gyermekek részére

NID-2285_IMG_7252

A piarista rend 1992 óta van jelen Sátoraljaújhelyen, ahol kollégiumot működtet.  2014 augusztusában a piarista misszió egyik fő céljaként fogalmazta meg, hogy a rendalapító Kalazanci Szent József szándékát beteljesítve a legszegényebbeknek is elvigyék Jézus hírét, s felkarolva őket, közösen keressék a teljes élet felé vezető utat. 

A piarista rend 1992 óta van jelen Sátoraljaújhelyen, ahol kollégiumot működtet.  2014 augusztusában a piarista misszió egyik fő céljaként fogalmazta meg, hogy a rendalapító Kalazanci Szent József szándékát beteljesítve a legszegényebbeknek is elvigyék Jézus hírét, s felkarolva őket, közösen keressék a teljes élet felé vezető utat.

2016. október 20-án ünnepélyes keretek közt megnyitotta kapuit az „Új Hely Piarista Tanoda”, ahol hátrányos helyzetű, főként cigány származású általános iskolás gyerekek (negyediktől nyolcadik osztályig) tanulnak délutánonként,hétfőtől péntekig. Az ünnepségen részt vett és beszédet mondott Labancz Zsolt piarista tartományfőnök, Szamosvölgyi Péter, Sátoraljaújhely polgármestere, Szabó László piarista szerzetes, a Tanoda projekt vezetője, Fábrikné Király Klára, a Tanoda szakmai vezetője. Az ünnepség végén az új tanodát megáldotta a tartományfőnök atya majd Pál László, a sátoraljaújhelyi református misszió lelkésze is. Az eseményt a Tanoda diákjainak rövid kulturális műsora színesítette.

Nyolc-tíz évvel ezelőtt fogalmaztuk meg először, hogy szeretnénk egy olyan intézményt létrehozni, amely választ keres a mai magyar társadalom valamely égető kérdésére. Úgy gondoltuk, ilyen égető kérdés, hogy hogyan tudjuk elősegíteni a valóban szegény gyermekek oktatását, és hogyan tudjuk elősegíteni a társadalmi integrációt: van-e válaszunk arra a helyzetre, amely sok feszültség forrásává tud lenni, hogy különböző kulturális hagyományból érkezően élünk együtt; hogy együtt élünk Magyarországon cigány és nem cigány származású magyar emberekként. Tudjuk-e segíteni egy testvéribb, egymást jobban elfogadó és befogadóbb Magyarország születését? Ma azt ünnepeljük, hogy tevékenységünk által teljesedik Kalazanci Szent Józsefnek az álma itt,Sátoraljaújhelyen. 2017-ben ünnepeljünk 400 éves évfordulóját annak, hogy Kalazanci Szent József Rómában megalapította a piarista szerzetesrendet, s ezzel fenntarthatóvá tette a piarista oktatást. A Piarista Rend legfőbb elöljárója, Pedro Aguado generális atya e szép jubileum kapcsán arra hív minket, hogy ajánljunk fel valamiféle „ajándékot Kalazanciusnak”, ahogy fogalmaz. Úgy hiszem, a sátoraljaújhelyi Piarista Tanoda ilyen igazi „ajándék Kalazanciusnak” – olyan kezdeményezés, amely valóban az ő intuíciójából, eredeti meglátásából születik.” – mondta Labancz Zsolt tartományfőnök beszédjében.

A rend az előkészítő munkálatokat egy éve kezdte meg, 2015 decemberében pedig beadta az EFOP-3.3.1-15 jelű tanoda pályázatot, amelynek kedvező eredménye idén szeptemberben született meg. A munkát ebben a tanévben egy önkormányzattól használatba kapott épületben végzik még, jövőre azonban saját házban szeretnének otthont adni a Tanodának. „A tanítás október 17-én elkezdődött 30 gyermek részvételével. A tanoda-forma számunkra, piaristák számára itt Sátoraljaújhelyen különösen is egy fontos lehetőség arra, hogy közvetlen kapcsolatban legyünk rászoruló gyerekekkel, általuk családjaikkal, és hogy karizmánkból adódó elköteleződéssel fáradozzunk jelenük gyógyításán és jövőjük építésén. Fontos feladatunk azon is dolgozni, hogy a tantestületből egy olyan küldetéses nevelői közösség formálódjon, amelynek fokozatosan kialakul piarista identitása, tevékenységét nem pusztán a pedagógusi elköteleződés, hanem a piarista karizma hatja át.” – vallja Szabó László SP, a piarista tanoda projektvezetője, spirituális „motorja”.

A piarista tanoda célja, hogy csökkentse a tanulók szociális hátrányokból fakadó nehézségeit, segítse iskolai előmenetelüket, növelje sikerességüket, segítő környezetben gazdag módszertani tárházával pozitív tanulási élményben részesítse a gyerekeket. A munka három tízfős csoportban történik órarendi beosztással, délutánonként négy órában. Minden délután van matematika és magyar nyelv, valamint „egyéb tantárgy” nevezetű foglalkozás. Ez utóbbin az aktuális lemaradásokat lehet pótolni és a másnapra való felkészülést segíteni. Továbbá minden csoportnak van heti két hittanos foglalkozása és két fejlesztő alkalma, amit fejlesztőpedagógusok tartanak. Péntek délután sport, cigány kultúra, ének és tánc szerepel a foglalkozások között. A tanoda tantestületét a város általános iskoláiban tanító kollégák adják, akik délelőtt is találkoznak a gyerekekkel, így megoldott iskolai előmenetelük közvetlen kísérése is.

„Bátran kijelenthetjük, hogy tanodánkkal új taggal bővült a magyarországi piarista család – akarjuk, hogy ez a bővülés valódi gazdagodást is jelentsen. Keressük az intézményeinkkel és közösségeinkkel való kapcsolódás sokszínű lehetőségeit is.” – teszi hozzá Szabó László atya.

 

A pályázati időszak 2018. december 31-el zárul, de a rend határozott szándéka a Tanoda ezt követő fenntartása, működtetése is.

 

Piarista Rend Magyar Tartománya

Fotók: Szathmáry Melinda

Képgaléria: https://www.facebook.com/piaristak/photos/?tab=album&album_id=10155377217367738