A napokban zajló 52. Nemzetközi Eucharisztikus Világkongresszus borának Demeter Endre szőlész-borász Mádról származó furmint-hárslevelű házasítását választották. Az 1938-ban megrendezett 34. eucharisztikus világkongresszuson is feltűnt egy mádi bor, de annak az üvegén piarista címer díszelgett. Piarista NEK-kisokosunk most ennek jár utána.
Amint előző NEK-kisokos cikkünkben is olvasható volt, 1938-ban az Egyházi Törvénykönyv – a pap- és püspökszentelési miséket leszámítva – még tiltotta a koncelebrációt, a papok együttmisézését. Vagyis az eucharisztikus világkongresszus ideje alatt is minden egyes papi személy külön szentmisét mutatott be. Ha csak a piarista kápolnában 86 misét tartottak egy nap alatt, akkor a kongresszus ideje alatt több ezer misét mutattak be, többnyire egymással párhuzamosan. Ehhez pedig miseborra is szükség volt. Nem is kevésre.
Így történt, hogy az 1938-as éve elején egy az eucharisztikus kongresszus emblémájával ellátott, szép fejléces levél érkezett Sebes Ferenc piarista tartományfőnökhöz, amelyben a Hitbuzgalmi bizottság elnöke, Dr. Breyer István győri püspök és alelnöke, Dr. Czapik Gyula pápai prelátus misebort kértek a piarista rendtől. A kérés akkoriban nem volt olyan meglepő, a 19. század második felében és a 20. század első felében a piarista rend komoly, elismert szőlőbirtokokkal és borgazdaságokkal rendelkezett. A rend dörgicsei olaszrizlingjei, muskotályai, szürkebarátai, kéknyelűi, burgundijai, szilvánijai kiváló eredménnyel szerepeltek a különféle mezőgazdasági kiállításokon, illetve világkiállításokon is. 1933-ban pedig a piarista rend a Tokaj-hegyaljai Mád községben egy teljes borgazdaságot vásárolt, így a rendi borkínálat tokaji aszúkkal, furmintokkal és máslás borokkal gazdagodott.
Sebes Ferencnek tartományfőnöknek tehát volt miből válogatnia és büszkén tett eleget a Hitbuzgalmi bizottság kérésének. Czapik Gyulának írt válaszlevelében így fogalmazott: „rendünk egy hektoliter dörgicsei bort adományoz a kongresszus alkalmával mondandó szentmisékhez szükséges misebor céljaira. „A bíboros urak számára pedig annyi mádi bort fog miseborul rendelkezésre bocsátani, amennyire szükség lesz”. Megérte ekkor bíborosnak lenni, ugyanis a budapesti rendház krónikája azt is megírta, hogy ők a legédesebb, legzamatosabb mádi máslás bort kapták. Így lett tehát mindkét eddigi budapesti rendezésű eucharisztikus világkongresszus, az 1938-as és a 2020/21-es NEK bora is mádi nedű.
Borbás Péter
Piarista Múzeum / Piarista Rend Magyar Tartománya