A járvány miatt kialakult helyzet következtében idén nemcsak a március 15-i megemlékezés lebonyolítása lett rendhagyó, hanem a trianoni békediktátum aláírásának 100. évfordulója is. A szegedi Dugonics András Piarista Gimnázium két munkatársa (Balogh Bence történelem-biológia szakos és Boldog Zoltán magyar-történelem szakos tanárok) az évfordulóra egy speciális, történelmi, irodalmi és zenei kérdésekre épülő szabadulószobát terveztek, amely a diákokon kívül elérhető a nagyközönség számára is.
A szabadulószoba egyik célja az élményszerű tanulás megvalósítása és a középiskolásoknak szóló megemlékezési forma megtalálása.
Az alkotók igyekeztek olyan személyeket megidézni és érdekességeket megmutatni, amelyek bővítik a békediktátummal kapcsolatos tudást. Emellett ügyeltek arra is, hogy a különböző szobákban elhelyezett kérdések főként ne lexikális ismeretekre épüljenek. A szabadulószoba lényege, hogy különböző választható híres karakterek (például gróf Apponyi Albert vagy Herczeg Ferenc) segítségével egy-egy történelmi, irodalmi vagy zenei szobába látogathatunk, ahonnan csak a békediktátumhoz kapcsolódó kérdések helyes megválaszolása után léphetünk tovább. Az adott szobához kapcsolódó feladatok teljesítését követően egy-egy számkódot kapunk, amelyekkel a küldetések teljesítése után egy széfet nyithatunk.
A játékon belül összesen öt szobát találhat a látogató: a két történelmi szobán kívül olyan kortárs irodalmi helyiségben is időzhetünk, ahol ma élő írók Trianon-reflexióit olvashatjuk az Irodalmi Jelen ebből az alkalomból összeállított, szintén a napokban megjelenő lapszámából. A zenei rész pedig egy mai, Trianonhoz is szorosan kapcsolódó dal feldolgozását tartalmazza egy kiváló népdalénekes előadásában.
A szabadulószoba az alábbi linken érhető el:
https://view.genial.ly/5ed38a7e9be45e112004e1b3/game-breakout-trianon100public
—————————————————————————————————————————————————
Tanácsok a szabadulószoba használatához: a feladatokat célszerű asztali gépen vagy laptopon megoldani, mivel néhány esetben új lap fog megnyílni és okostelefonon nehezebb visszakerülni a fő felületre. Célszerű a maximális vizuális élmény érdekében a jobb alsó sarokban lévő három pöttyre kattintva teljes képernyős módra váltani, ahonnan az "Esc" billentyűvel lehet kilépni. Rövid utasítások találhatók rögtön az elején, ezeket érdemes elolvasni, hogy ismert legyen, mikor mit kell csinálni, hova kell kattintani. Rossz válasz esetén az adott szoba elejére dob vissza a rendszer, nem az egészet kell újrakezdeni.
Forrás: Irodalmi Jelen, Dugonics András Piarista Gimnázium
Szerkesztette: Szathmáry Melinda