A Magyar Emlékekért a Világban Egyesület kiállításán mintegy 33, fényképekkel, életrajzi adatokkal és történelmi tényekkel színesített tablók adnak tanúbizonyságot Széchenyi István örökhagyó munkásságáról, szellemi-tárgyi mementójáról. A fotódokumentációknak köszönhetően végigkísérhető a reformkor legismertebb alakjáról Európa szerte megtalálható épített emlékek sokasága is, melyet Bali Judit művelődésszervező köszöntője után Nyeste Pál méltatott.
„Ha levágják szárnyaimat – a lábaimon járok. Ha levágják lábaimat – a kezemen megyek. Ha azokat is kitépik, hason fogok csúszni, csakhogy nemzetemnek hasznára lehessek.” A legnagyobb magyar ezen gondolataival ajánlotta a Széchenyi-emlékek nyomában Európában című tárlatot a Piarista Általános Iskola, Gimnázium, Diákotthon és Boldog Donáti Celesztina Óvoda igazgatója, Nyeste Pál, az érdeklődők figyelmébe.
A Magyar Emlékekért a Világban Egyesület kiállításán mintegy 33, fényképekkel, életrajzi adatokkal és történelmi tényekkel színesített tablók adnak tanúbizonyságot Széchenyi István örökhagyó munkásságáról, szellemi-tárgyi mementójáról. A fotódokumentációknak köszönhetően végigkísérhető a reformkor legismertebb alakjáról Európa szerte megtalálható épített emlékek sokasága is, melyet Bali Judit művelődésszervező köszöntője után Nyeste Pál méltatott. A piarista atya beszédében kihangsúlyozta s egyben tanácsolta is a rendezvényen részt vett diákoknak: hittel és kitartással kell végezni mindazt a feladatot, amit Isten és a nemzet nekik ajándékoz. Meg kell látni a lehetőséget a jövőben – világított rá az intézményvezető – csakúgy, mint Széchenyi, aki azáltal, hogy jól végezte „küldetését”, hatékonyan befolyásolta a történelmet. Szolgáljon példaként mindenki előtt a legnagyobb magyar személye, melyet híven láttat és tényszerűen tükröz a kiállítás – hangsúlyozta Nyeste Pál. Szavait követően interaktív előadás adott tanúbizonyságot arról, hogy Széchenyi (és egyes leszármazottai) „nyoma” – akár építészeti értékek útján is – mind a mai napig megtalálható Angliától Magyarországig, ahogy városunkban is, ahol 1923-ban járt a reformkor alakja. Erről a kiállítást szervező egyesület elnöke, dr. Messik Miklós beszélt a megjelenteknek. Dr. Chikányi Gábor elnökhelyettessel közösen ismertették Széchenyi korrajzát is a fiataloknak, illetve fotók útján prezentálták a tágabb régiónkban megtalálható „ereklyéket”. A tárlat április 2-ig tekinthető meg a nagykanizsai piarista iskola rendezvénytermében.
Forrás: Kanizsa Újság