Szél a vitorlában

Július első napjaiban tartották meg a Kalazancius Mozgalom új csoportvezetőinek intenzív képzési hetét, amelyen 29 fiatal vett részt a tartomány hét iskolájából. 

A 9-10. évfolyamos fiúkat és lányokat hat képző kísérte a vezetőképző 4. állomásán, amelynek hagyományosan most is a szegedi jelenlét adott otthont. A képzési hét célja az év során online tartott három hétvégi képzés során szerzett tudás elmélyítése, új ismeretekkel bővítése, és a gyakorlatban való kipróbálása, csoportvezetői identitásuk fejlesztése.

A mozgalom foglalkozásai három pillérre épülnek: imádság, játék és beszélgetés. A nyitó szentmise után az első nap sok közös játék és vidám gyakorlat segítette a fiatalokat a megismerkedésben, így a második napon már gond nélkül tudtak együtt készülni a feladatokra. A hét végére pedig már egy csapatként összegezték tapasztalataikat.  

A fiatalok mindegyike a mozgalom tagjaként jelentkezett vezetőnek. Osztályfőnökeik megítélése, helyi koordinátoruk meglátásai, valamint személyes motivációs leveleik alapján kerültek be a képzésbe. Mivel a leendő csapatvezetők fiatalokért fognak felelősséget vállalni, így a tanulási időszak alatt is nagy hangsúlyt kap felelős jelenlétük és bekapcsolódásuk a feladatokba, hogy felkészült, tudatos vezetőként kezdhessék meg a munkát.

Az intenzív hét alatt olyan modellalkalmakon vettek részt a leendő csoportvezetők, amelyeken élesben is kipróbálhatták magukat. Ezekről a helyzetekről visszajelzéseket, reflexiókat kaptak mentoraiktól és társaiktól egyaránt, így maguk is láthatták, hogy haladnak a csoportvezetővé válásban.

Gyakorolták a foglalkozások, imaestek és félnapos programok tervezését és módszertanát, az időgazdálkodást, részt vettek városi vetélkedőn és páros próbaalkalom-vezetésen is kipróbálhatták magukat.

A hét során önismereti és közösség vezetői témákról beszélgettek a résztvevők, majd műhelyekben ültették át a gyakorlatba. Fontos állomása emellett az intenzív hét a piarista karizmában való elmélyülésnek is. Nagy hangsúlyt kapott még a mentorokkal való beszélgetés, hiszen a személyes kísérés is alappillére a képzésnek. Erre a mentorok év közben is biztosítottak alkalmakat.

A képzés szeptemberben egy ötödik alkalommal, ún. utóhétvégével zárul, amelyen felidézik majd a nyáron tanultakat, hogy nyitott szívvel és lelkesen kezdhessenek bele a tanév elején a toborzásba, majd a csoportvezetésbe.

A képzők, mentorok tapasztalatai azt mutatják, hogy a fiatalok hálásak azért, ha felelősséget vállalhatnak, és teret kapnak a bennük lévő változtatni, tenni vágyás kibontakoztatására.

Fotók: Márkus Roland, Schmutzer Áron

Piarista Rend Magyar Tartománya