Balogh Krisztián a gödi piarista szakközépző iskolában sajátította el a kőfaragó, műköves és épületszobrász szakmát. Környezetének hamar feltűnt, milyen ügyesen forgatja a szerszámokat, így tanárai arra biztatták, minél több versenyen mérettesse meg magát. Tanulmányainak megkoronázása az volt, amikor kvalifikációt szerzett a kétévente megrendezendő szakmák Európa-bajnokságára, amelyet idén Budapesten tartottak szeptember végén. A Kanizsa újság friss interjúja.
Maradandót szeretne alkotni – olyasmit, amiben sok száz év múlva is gyönyörködhetnek majd az emberek. Ez a gondolat vezérelte a miklósfai Balogh Krisztiánt, amikor a kőfaragó szakmát választotta. Döntésében az is közrejátszott, hogy édesapja szakmabeli, így már gyerekkorától fogva tudta, mit jelent kővel dolgozni.
– Frissen végzett szakmunkásként még jóformán át sem vettem a bizonyítványomat, amikor Nagy János kőfaragó workshop-manager megkérdezte, lenne-e kedvem indulni az EuroSkillsen – meséli Krisztián. – Tudtam, milyen szigorú követelményeknek kell majd megfelelnem, de úgy voltam vele,már azzal is csak nyerhetek, ha végigcsinálom a felkészülési időszakot. Aztán persze az is megfordult a fejemben, milyen jól mutatna egy érem a nyakamban, így hát rábólintottam az ötletre.
Az érem már nem pusztán álom, hiszen Krisztián – mestere, Gill Viktor szakmai irányításával – egészen a dobogóig menetelt, s a harmadik helyen végzett. A 31 fős magyar válogatottban ő volt az egyetlen kőfaragó, s a teljes mezőnyben is mindössze kilenc vetélytársa akadt.A számok jól jelzik, a kőfaragó szakma – minden szépsége ellenére is – kuriózumnak számít a piacon, kereslet és kínálat oldalán egyaránt.
– Én annak idején azért választottam ezt a pályát, mert édesapám is hasonló területen dolgozik, csak ő éppenséggel műköves – mondja. – Gyerekkorom óta sokat segítettem neki, így nem csoda, hogy lehorgonyoztam a kőnél. Idővel megérlelődött bennem a vágy, hogy valami maradandót alkossak, s a munkámat művészi igénnyel végezzem. A végső célom is ez: szobrász szeretnék lenni, a kőfaragás pedig tulajdonképpen ennek az előszobája.
Krisztián tudja, a sikerhez a tehetség önmagában nem elég: a szorgalom és a kitartás legalább ugyanilyen fontos. Az EuroSkills óta az immár mesterleveles kőfaragó több állásajánlatot is kapott, de egyelőre a szakmai fejlődésére szeretne koncentrálni.Tervei közt szerepel a továbbtanulás, valamint az, hogy indul a szakmák világbajnokságán, amelyet 2019 augusztusában, az oroszországi Kazánban rendeznek meg.
Nemes Dóra